ek gıdaya geçişte kabızlık... yardım!

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve rayiha_06 tarafından 10 Haziran 2010 başlatılmıştır.

10 Haziran 2010
    Konu Sahibi : rayiha_06
  1. rayiha_06

rayiha_06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bebeğim 5,5 aylık 2 haftadır meyve suyu ve yoğurt veriyordum bir kaç kezde çorba. günde iki kez kakasını yapan oğlum 6 gün boyunca kakasını yapmadı. dr ek besine geçişte normal dedi. 6. günde eğer yepmazsa fitil verin dedi.dün ilk kez verdik ve yaptı. fitilde alışkanlık yapıyormuş. kullanmayı pek istemiyorum yeniden aynı problemle karşılaşmamak için neler vermeliyim, ne yapmalıyım?

2. 11 Haziran 2010
  3. kokos_kedi

kokos_kedi Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım sanırım dün yazmışsın ama okadar konulara nagmeler yagdıran anneler bişi bulamamış yazmaya sana....
    canım kayısı verirsen sindirim zorlugu çekmez ve kabızlık yapmaz yogurt verdigin zaman içine 1 adet kayısı kurusu ama suda bekletmen lazım yumuşması için yogurda karıştırıp yedirirsen hem meyve vitaminini alır hemde sindirimi kolaylaştırır Allah kolaylık versin canım

4. 11 Haziran 2010
  5. Gulguzeli33

Gulguzeli33 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    geçmiş olsun canım,6günde çok fazlaymış,günde iki kez yapmaya alışmış bir çocuk nasıl rahatsız olmuştur kimbilir.benim oğlum da 5aylık,3aydır ishaliyle uğraşıyoruz.bir türlü tamamen geçmedi.artık ilaçlardan doktorlardan ümidi kestim,katı gıdalara başlayacağım.belki yoğurt iyi gelir.bir de sindirim sorunlarına kefir çok iyi geliyormuş,ishalede kabızlığada.bugün doktorum programında söylediler.gaz da yapmazmış

6. 11 Haziran 2010
  7. DUYGUSUZduygu

DUYGUSUZduygu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canim benim bebegimde kabiz olmustu Allahtan atlattik, ben mamasinin püresinin suyunun icine1 cay kasigi yada 2 sivi yag damlattim evimde hakiki zeytinyagi yoktu. sonra hakiki zeytinyagi aldigimda ise agzina 1 cay kasigi zeytinyag verdim. poposu tahris olmasin diye cevresine sivi yada zeytin yag sürdüm. püre olarakta ispanak püresi yedirdim!

8. 12 Haziran 2010
  9. SiBeL

SiBeL oğlum ve kızım herşeyim Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    kuru kayısıyı güzelce yıkayıp suda haşlayıp minik minik doğrarsın yoğurduna karıştırabilirsin suyunu da içirirsin iyi gelir..ben böyle yapıp kahvaltısına karıştırıyorum suyuylada bisküvisini ıslatıyorum..taze kayısı püresinide yedirebilirsin oda iyi olur bolca da sıvı verirsen kısa zamanda düzene girer

10. 12 Haziran 2010
  11. rayiha_06

rayiha_06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    hepinize teşekkürlr .. dediklerinizin çoğunu yapmışım. ama oğlum fitilden sonra hala kakasını yapmadı. bugün 3. günümüz. inşallah çabuk atlatırız ve tekrar fitil kullanmak zorunda kalmayız..

12. 13 Haziran 2010
  13. edalim35

edalim35 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    mrb bızde ek gıdalara geçişte aynı problemi yasadık.kuru kayısı ve siyah erik birertane hasladım suzgecten gecirip 2-3 kasık verdim ılk gunde gecti problemimiz tavsiye ederim

14. 14 Haziran 2010
  15. Dike

Dike Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    86
    ben de çok çektim kızarıyordu 3-4 günde bir yaparken,çok ağlıyordu, fitil kullandım 1 kutu.şurup verdim. tek sorun suyu az vermemmiş. annemin yanına gidince bol su içirdik ve düzeldi.hala kızıyorum doktora sormadı uyarmadı beni su içiyor mu diye.yemekten sonra 1-2 tatlı kaşığı veriyordum ne bileyim hani anne sütü veriyorum diye gerek yok sandım. belki sen de benim hatamı yapıyorsundur. ne kadar içerse verdim 1-2günde düzeldi çokşükür. zeytinyağı içirdim, poposuna sürdüm, kayısı içirdim işe yaramadı.çok geçmişolsun

Son düzenleme: 14 Haziran 2010
  16. 16 Haziran 2010
  17. rayiha_06

rayiha_06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    suyu pek sevmiyor ama ben yinede zorla veriyorum. sanırım bağırsaklarının alışması biraz zaman alacak. bu arada benim oğlum kayısı püresinini çok sevdi. günde 1 kase yiyor. ama bir gün çok ağlayınca acaba ishal mi oldu, çok mu verdim dedim. kakasınıda yapmıştı 2 gün üst üste. kayısıyı abarttım mı bilmiyorum ama, sanırım ağlamasının sebebi 4 tane diş çıkarıyormuş 4 dişi vardı zaten. niye bu kadar erken çıkıyorlar anlamadım

18. 22 Haziran 2010
  19. nightelf

nightelf Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bende kabızlık sorunundan bir süredir çekiyorum.ama 3-4 gündür denge sağladık gibi inşallah.hiçbirşekilde biraz koyu kıvam mama yediremiyorum.kahvaltı mesela.ama ben kahvaltısının içine kayısı veya erik püresi ekledim.incir armut elma kayısı püreleri yapıp veriyorum,su çok önemli özellikle ılık ılık içtiğinde yemen yumuşatıyor.banyo ve karın bölgesine masaj.. meyveler bazen tatsız çıkıyor.ben hip in erik ve kayısı pürelerinide kullanıyorum taze tatlı meyve bulamazsam,onlarda diğerlerine göre daha doğal duruyor ve iyi geliyor.geçmiş olsun...