Ek gıdaya ne zaman başlamak lazım ?

Konusu 'Eylül Anneleri' forumundadır ve humerus tarafından 9 Şubat 2010 başlatılmıştır.

9 Şubat 2010
    Konu Sahibi : humerus
  1. humerus

humerus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Kızlar benim oğlum 4 ay 19 günlük.Benim anlamadığım hem ilk 6 ay sadece anne sütü verin diyolar hemde ek gıdaya en uygun başlama zamanı 4-6 ay arası diyolar. 6 aydan sonra ek gıdaya başlamak daha zor oluyomuş bebekler için. Çok şükür süt sorunum yok. Yeterince sütüm var ve şimdiye kadar sadece anne sütü aldı.Ama kafam çok karıştı şimdi. Acaba ek gıdaya başlasammı yoksa biraz daha beklesem mi?

2. 9 Şubat 2010
  3. inci_

inci_ aşkım ve canım Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benimde bugün kafam çok karıştı. aylık kontrolümüz vardı. kızımda tam 4 ay 19 günlük. 3.060 gr 50 cm doğdu. bugün 6.900 gr 66.5 cm doktorumuz bu ay 500 gr almış kilo alımı azalmış (diğer aylarda 1 kg alıyordu) ek gıdaya yavaş yavaş alıştır dedi. 6 ay bitene kadar sadece anne sütü vermek istiyorum ben.

4. 9 Şubat 2010
  5. xkimyagerx

xkimyagerx Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    canım,kızım mama ile beslendiği için ben 4. ayını tamamlayınca meyve püreleri ve yoğurt ile ek gıdaya başladım ama anne sütü ile besleniyor olsaydı doktorumuza danışıp onun önerisine uyardım. Eğer anne sütü yeterliyse,kilo alımı güzelse 6. ayını beklemek en güzeli ama kilo alımı yavaşladıysa tek başına anne sütü bebeğin gelişimi için yeterli gelmiyor demektir ek gıdaya başlamak gerekir. Doktorunuza danışman en doğrusu olacaktır.

6. 9 Şubat 2010
  7. ((eslem))

((eslem)) Canım kızım büyüyor Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ek gıdaya tattırmak amaçlı başlayabilirsiniz, doyumluk değil tadımlık yani.
    2 - 3 çay kaşığı :KK66:
    maksat 6 aylık olunca tatları yabancılayıp yememezlik etmesin

8. 10 Şubat 2010
  9. sabihase

sabihase Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım bu ayda bebeğin hareketleri artığı içinde kilo alımı yavaşlar zaten ilk aylardaki gibi kilo almaya devam etmesi gerekmiyor almaması lazım eğer bebeğin aç kalmıyorsa başlama.bu konu bence çok önemli ilk 6 ay anne sütü diye bu kadar söylüyorlarsa vardır bence bir bildikleri.ve ben kendi kızım için çok araştırdım ve yaşadığım şehrin en iyi yenidoğancısı diye adından bahsettiren bir dr a gidiyoruz 350 gr almasına rağman anne sütüne devam edelim dedi kızım 5.ayını bitirecek iki gün sonra inşallah ve dr a ek gıdaya başlamadan yavaş yavaş tattıralım mı diye sordu eşim -çünkü çevreden hep başla diyorlardı -dr bu işin tattırması olmaz başladın mı başlamış olursun dedi.sen bilirsin ama ben başlamadım.parolam anne sütüylke olsun az olsun.ek gıdayı zaten yaşamı boyunca istese de istemesede yiyecek ama anne sütünü??:):)