ekersiz Sakz zayflatyor!

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve daylight tarafından 27 Kasım 2008 başlatılmıştır.

27 Kasım 2008
    Konu Sahibi : daylight
  1. daylight

daylight Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    - Çok fazla şekersiz sakız çiğnemek, aşırı kilo kaybı ve ishale yol açıyor. Alman araştırmacılara göre bunun nedeni, diyabetliler için hazırlanan yiyeceklerde olduğu kadar, sakız ve şekerlerde de sıkça kullanılan ve vücutta müshile benzer etki yapan sorbitol maddesi. Berlin'deki Charite Üniversitesi'nden bir grup gastroentrolog, güçlü ishal bağırsak sorunlarıyla hastaneye gelen iki hastayı tetkik etti. 21 yaşındaki kadın, sekiz ay boyunca karın ağrısı ve ishalden yakınmış, bu sürede 11 kilo vermişti ve hastaneye geldiğinde 41 kilonun altındaydı. Diğer hastaysa bir yılda 22 kilo yitiren 46 yaşındaki bir erkekti.
    Her iki hastada yapılan testler normal görünürken, dışkılarında yüksek oranda sodyum ve potasyum saptandı. Daha sonra beslenmelerini inceleyen araştırmacılar, kadının günde 18-20 gram sorbitol tükettiğini, erkeğinse günde yaklaşık 20 şekersiz sakız ve 200 gram tatlandırıcılı şekerleme yoluyla 30 gram sorbitol aldığını gördü.
    Bu beslenme biçimine son verilmesiyle de belirtilerin kısa sürede kesildiği gözlemlendi. Dr. Juergen Bauditz, 5-20 gram sorbitolün kabarma ve kramplar gibi ciddi mide sorunlarına, 20 gramdan fazlasınınsa ishal ve ciddi kilo kaybına yol açtığını söylüyor.
    Bir sakızda 1.25 gram sorbitol bulunuyor. Sakız üreten firmalar, sorbitolün güvenli bir ürün olduğunu ve paketlere aşırı tüketimle ilgili uyarılar koyduklarını söylüyor.

Son düzenleyen: Moderatör: 27 Mayıs 2009
  2. 27 Kasım 2008
  3. XSXXIXMAL

XSXXIXMAL Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ilginç valla yani şimdi günde 15-20 tane sakız çiğnesek zafıylayacakmıyız biraz ??? ama her sakızda var mı acaba bu madde yada madem zararsız direk bu maddeyi içeren bir hap var mı acaba yoksada yaparlar yakında heralde ben sürekli kabızlık çekiyorum benim için iyide olur

4. 27 Kasım 2008
  5. daylight

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    aşkolsun şimal tüm cikletlerin kutusunun yanında yazar laksatiftir diye hiç dikkat etmedin mi ben de kronik kabızım ve agzımdan hiç çıkartmam hayat kurtarıcımdır sakız ve güzel bir yüz jimnastigidir kasların sürekli çalışmasını sagladıgı için yüz yogası yapar kırışıklıkları engeller :sm_cool::sm_cool::sm_cool:

6. 27 Kasım 2008
  7. mltm87

mltm87 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bu söylediklerin daha çok işime yarıcak sanırım sağol..sen kaç tane çiğniyon günde:sm_confused:

8. 27 Kasım 2008
  9. daylight

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    5ve civarı sorbitoldan faydalanmak için de her seferinde yeni ciklet yani çıkardıgınızı tekrar agzınıza almayın yönlendirmek istemem ;ama ben şekersiz falım seviyorum 3adet 5li paket bimde 0,75kuruş yani sürekli tüketince ekonomide önemli oluyo

10. 27 Kasım 2008
  11. XSXXIXMAL

XSXXIXMAL Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    valla ne yalan söleyeyim dikkat etmemiştim ama ben biraz sakız çiğneyince çenem ağrıyor acaba bir sakızı 5 dakika çiğneyip atsam gün içinde 5-6 defa tekrarlasam işe yarar mı

12. 27 Kasım 2008
  13. XSXXIXMAL

XSXXIXMAL Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben oğlum için kutu ile alıyorum sakızı tabi şekerli olanlardan 100 tanesi bazı marketlerde 4.75 bazılarında ise 5 ytl bana daha hesaplı geliyor aynı marketlerde sekersiz sakızların kutusuda aynı fiyata satılıyor

14. 27 Kasım 2008
  15. daylight

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    tabi ki işe yarar senın çenen dar demek ki agrı olduguna göre yada çene dönüşün yüz şekli itibariyle üçgense bundan da kaynaklanabilir(canım sen o zaman toptancıdan koliyle neyim alnaniknaniknaniknanik)

16. 27 Kasım 2008
  17. XSXXIXMAL

XSXXIXMAL Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben bu kabızlıktan kurtulacaksam 10 kolide alırım arkadaşım bu çok kötü bir dert şişip kalıyorum afedersin ama 5-6 gün tıkandığım oluyor hatta ben şu şekersiz şekerlerdende alayım dedim hani bir tane varya hatta ortası delik

18. 25 Aralık 2008
  19. brillante

brillante Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    aynı ben de senin gibiyim şimal. ben de çiğneyeyim öyleyse. fakat sakızın mide asidi salgılattığını biliyorum,bu da insanı acıktırır diye duydym . ne kadar doğru bilmiyorum