Ekmek İle İlgili Bir Derleme

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve ASLI59 tarafından 18 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  18 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ASLI59
 1. ASLI59

  ASLI59 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  EKMEĞıN FAYDALARI
  --------------------------------------------------------------------------------

  Ne zaman diyete başlasak öncelikle ekmeği keseriz! Oysa ekmek gerçekte ?masum? bir besindir. Ekmeğin şişmanlatıcı olduğuna dair kanılar tümüyle geçersizdir. Yağ oranının düşük olması ve insanı tok tutması nedeniyle ekmek diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir; yeter ki ölçü aşılmasın...

  Ekmek, çocukluktan yetişkinliğe her dönemde bireylerin günlük beslenmesinde yer alan önemli bir besin maddesidir. Bu nedenledir ki günümüzde sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde en çok üretilen ve tüketilen yiyecek haline gelmiştir.  Hayatımızda büyük bir yeri olan ekmekle ilgili olarak merak edilen pek çok konu ve bunlara paralel olarak bize gelen birçok da fax var.

  En çok sorulan soru: ?Ekmek şişmanlatır mı?? Bunu şu sorular takip ediyor: ?ınsan vücudunun gerçekten ekmeğe ihtiyacı var mı??, ?Hangi ekmek çeşidi daha faydalı??

  Tüm bu soruların cevabını vermek üzere, önce ekmeği tanıyalım. ılk kez günümüzden yaklaşık 12 asır önce yapılmış olduğu sanılan ekmek; başta buğday, mısır (darı), arpa, çavdar ve soya gibi çeşitli tahıllardan elde edilen unun hamur haline getirilip mayalanması ve pişirilmesiyle elde edilir. Karbonhidratlar zengin bir besindir ve vücuda enerji sağlar. Ayrıca bir miktar (% 68) protein ve vücut açısından son derece önemli vitaminlerin kaynağıdır. ınsan vücudunun günlük alması gereken enerjinin yaklaşık % 55?inin karbonhidratlardan sağlanması gerekir. Ekmek, bu ihtiyacı karşılamada çok önemli bir rol oynar.

  Şimdi ekmekle ilgili olarak en çok sorulan sorunun cevabını verelim. Sorumuz, ?ekmek şişmanlatır mı??, cevabımız ?Hayır şişmanlatmaz.? Demek ki bunca zamandır zayıflamaya çalışan çoğu kişinin diyete başlayınca günlük beslenmesinden ilk etapta çıkardığı ?ekmek?, sanıldığı gibi suçlu bir besin değildir. Ekmeğin şişmanlatıcı olduğuyla ilgili yaygın kanının bir geçerliliği yok.

  ıkinci sorumuz 'insan vücudunun gerçekten ekmeğe ihtiyacı var mı?' Elbette ekmek diyetteki tek karbonhidrat kaynağımız değil; sebze ve meyveler de bize karbonhidrat ve vitamin, mineral sağlayan önemli iki besin gurubu. Ancak Türk halkı günlük karbonhidrat ihtiyacının ancak 1/4?ünü bu besinlerden alıyor. Kalan kısmını ise ekmek ve ekmek grubundaki gıdalardan karşılıyor. Bu sebeple ikinci sorunun cevabı: ?Evet ekmeğe gerçekten ihtiyacımız var.?


  Tahıllar ve meyvelerin içerdiği vitaminler farklıdır. Bazı B vitaminlerini sadece ekmekten ve tahıllardan alabiliriz. Unutmayın, karbonhidratsız beslenme şekli insanı güçsüz ve mutsuz yapar. Sonuç depresyona kadar gidebilir.

  Ekmeğin karbonhidrat ihtiyacımızı karşılamamız açısından ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. Ancakturkforum.net karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamanın dışında bir çok sebeple de günlük beslenmemizde ekmeğe yer vermeliyiz:

  - Ekmek; doyurucudur

  - Komplex karbonhidrat içerir

  - Yağ oranı düşüktür

  - Vitamin kaynağıdır.

  Doyurucu etkisini hepimiz biliyoruz, hatta bir çoğumuz ekmek yemeden doymadığımız ifade ederiz.

  Komplex karbonhidrat olmasının anlamı ise şu: Kan şekerini yavaş yavaş yükseltir (meyvelerle kıyaslandığında). Böylece kan şekeri dengesinin korunmasına da yardımcı olur.

  Yağ oranı düşüktür: Günümüzde obeziteye (şişmanlığa) en fazla yol açan besinin yağ ve yağlı gıdalar olduğu bilinmektedir. Bu sebeple diyetimizde öncelikli olarak ekmeği değil, yağlı gıdaları daha az tüketmeliyiz.

  Vitamin kaynağı; B1, B6, Niasin gibi vücudumuz açısından son derece önemli vitaminleri sağlar.

  Üçüncü ve son sorumuzun cevabını vermeden önce ?kimlerin ne kadar ekmek tüketmesi gerektiği?, yaş, cinsiyet, yaşam biçimi, meslek ve günlük aktivite düzeyine göre farklılık gösterse de aşağıdaki gibi ortalama miktarlar verilebildiğini hatırlatalım.

  Üçüncü sorumuz ?hangi ekmek çeşidi daha faydalı? şeklindeydi.

  Bu soruya cevap verebilmek için tek tek ekmek çeşitlerine bakalım ve hangi ekmeğin kimler için daha faydalı olduğunu görelim.

  Buğday ekmeği: Kepeği tamamen ayrılmış undan elde edilen beyaz ekmektir. Beyaz ekmek bazı bağırsak rahatsızlıklarında (kolit, akut diare) ve bazı mide rahatsızlıklarında (ülser, gastrit gibi) diğer ekmeklere tercih edilebilir.

  Mısır (darı) ekmeği: ?Çölyak? adı verilen gluten enteropatisi hastalığında tüketebilecek tek ekmektir. Kişi hastalık sebebiyle buğday, arpa ve çavdar unlarından elde edilen hiçbir ürünü tüketemez.

  Kepek ekmeği: Dış kepeği ayrılmış, ancak embriyo ve iç kepeği ayrılmamış undan elde edilen mayalı ekmek, beyaz ekmeğe göre daha besleyicidir. Önemli bir B1 vitamini (thiamin) kaynağıdır. Bu sebeple çok kahve içenlerde ve düşük kalorili diyet yapanlarda tercih edilmelidir.

  Kepek ekmeğini diabet, kostipasyon (kabızlık) spastik kolon hastalıkları ve doğum kontrol hapı kullananlar özellikle tercih etmelidir.

  Çavdar Ekmeği: düşük tansiyonu olanlarda ve kalsiyum ihtiyacı fazla olan kişilerde kullanılmalıdır. ıyi bir niasin kaynağı olması sebebiyle de diabet (şeker hastalığı), hipertroidizm ve sporcularda tercih edilmelidir.

  Görüldüğü gibi özellikle esmer ekmek tüketimi genelde daha faydalı görünmektedir. Esmer ekmek yüksek lif ve buğday özündeki değerli vitaminleri içerdiği için pek çok hastalık durumunda tercih edilmelidir. Kişi, yukarıdaki bilgiler ışığında kendisine en uygun ekmeği seçebilir.

  Son olarak ekmeğin günlük beslenmemizde yer alması gerektiğini unutmadan süt yoğurt sebze meyve ve et grubundaki diğer gıdalarla birlikte ve bir denge içinde tüketilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var:nazar:
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009
 2. 18 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ASLI59
 3. ASLI59

  ASLI59 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Kepekli Ekmeğin Faydaları

  Kepek vitamin ve minerâl madde bakımından pek çok zengindir. İşte kepekli ekmeğin bazı faydaları..
  * Kepekli ekmek çiğneme müddetini uzatır.
  * Tükürük salgısını da arttırdığı için fazla gıda alımını önler.
  * Midede fazla kalacağı için çabuk acıktırmaz.
  * Bağırsaktaki geçişleri ise hızlandırır.
  * Kabızlığa faydası olur.
  * Kepek suda çözülmez.
  * Gıdalar içerisinde karbonhidrat ve yağlı maddelerin emilmesine kısmen mani olur.
  * Kan şekeri ve kan yağları üzerine müsbet tesir yapar.
  * Kepek ve posalı gıdalar sindirim sisteminde kanserin meydana gelmesini azaltır.
  * Kepekteki fitik asit kalsiyum demir ve çinko elementlerinin fazla emilmesini azaltır.
  * Kepekli un mayalanırsa bu zararlı etkisi kaybolur.
  * Bol kepekli ekmeklerin kalori değeri azalmakta buna karşılık vitamin ve protein değeri artmaktadır. Bu sebeple şişmanlığı önlemektedir.
  * Kanda lipid ve kolesterol üzerine etkili olur...
   
 4. 18 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ASLI59
 5. ASLI59

  ASLI59 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2008
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ÇAVDAR EKMEĞİNİN FAYDALARI:
  1. Kan dolaşımı bozukluğu ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarına etkilidir.
  2. Vücuda enerji verir.
  3. Suda eriyen lifler içerdiği için kolesterol düşürücü ve kalp hastalıklarını önleyici etkisi oldukça yüksektir.
  4. Kolesterolün geri emilimini azaltarak bağırsaklara salınan safraya bağlanırlar ve kalın bağırsak kanseri oluşumunu engeller.
  5. Çavdar ekmeğinin,tansiyonu ve triggliseridi düşürdüğü,şekerlerin kullanımını artırdığı ve kalp riskini azalttığı ispat edilmiştir.

  YULAF EKMEĞİNİN FAYDALARI
  1. Yulaf ekmeği,Kolon kanserini önlemede en etkili doğal besin maddesi olup diyet listelerinin başında yer alır.
  2. Her gün düzenli olarak Yulaf ekmeği yenildiğinde,Kolesterol seviyesinin düştüğü gözlenmişttir.
  3. İçerdiği diyet lif ve protein ile vücuda enerji depolarken,verdiği tokluk hissi sayesinde fazla yemek yemeği engeller ve kilo artışının önünü keser.
  4. Kan basıncı düzensizliklerini ve kalp rahatsızlıkları tedavilerinde destek olarak kullanılan Yulaf,odaklanma bozukluğu,isteksizlik ve uykusuzluk halleri tedavisine de yardımcı olur.
  5. Kandaki ürik asit miktarını azaltarak,Romatizma ve Gut hastalıkları tedavilerine yardımcı olur.
  6. Vücudu ağır metallerden(zehirli kurşun,kadmiyum,krom vb.) temizler.
  7. Yulaf ayrıca her besin maddesinde bulunmayan,bir antioksidan türü olan ve E vitamininin bileşkesine benzeyen Tokotrienolleri içerir.

  TAHIL EKMEĞİNİN FAYDALARI:
  1. Sindirim sistemini rahatlatır ve şişkinlik yapmaz.
  2. Normal ekmekten tam 15 kat fazla Folik Asit ihtiva etmektedir.Bu asit Kalp krizi riskini %25 düşürür.
  3. Yulaf Ruşeymi özellikle kozmetik sektöründe Güzellik ve cilt bakımı kremlerinde kullanılmaktadır.
  4. Guliten değerleri çok düşük olduğundan gelişme çağındaki çocuklar için besleyici ve sağlıklıdır.(Okul çağındaki çocuklarda günde üç dilim tavsiye edilir)
  5. Omega 3,omega 6 ,yağ asitlerini bol miktarda içerir.
  6. LDL küçük kollestrol,trikliserid seviyesini düşürür,kan basıncı azalır.
  7. Damar sertliğine karşı çok faydalıdır.
  8. Lif oranı en yüksek ekmek çeşitidir.
  9. Folik asit,kalsiyum,çinko,B1 ve B2 vitamini vardır.
  10. Göze iyi gelir.

  TAM BUĞDAY EKMEĞİNİN FAYDALARI:
  1. Şişmanlığı önlemeyi,kilo vermeyi sağlar.
  2. Kabızlığı giderir,kalın bağırsak kanseri riskini azaltır.
  3. Şeker hastalığını kontrol altında tutar.
  4. Kan basıncı ve kolesterolün yükselmesini önler.
  5. Kanser ve kalp hastalıkları risklerinin azaltılmasında yardımcı olur.
  6. Antioksidan etkisi ile katarakt,romatizma ve bazı alerjilerin oluşumunu yavaşlatır,tedavisini kolaylaştılır.

  KEPEKLİ EKMEĞİN FAYDALARI:
  1. Şeker hastalığının denetiminde yarar sağlar.
  2. Kan lipitlerinin yükselmesini önler. Bunun için kalp-damar hastalıklarının riskini azaltır.
  3. Kepekli ekmeğin enerji değeri düşüktür.bu nedenlede kilo almak istemeyenler ve zayıflamak isteyenler için faydalıdır.
  4. Sindirim bozukluklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
  5. Kabızlığa karşı koruyucu etkisi vardır.
  6. Kolon kanseri,hemoroid hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
  7. Kalın bağırsaklarda oluşan bazı hastalıkları önleyici etkisi vardır
   
 6. 17 Haziran 2009
  Konu Sahibi : ASLI59
 7. EU1

  EU1 Guest

  ya aslında çok önemli bir konu.ekmek diye yediğimiz beyaz ekmek ne fayda ne zarar veriyor.nötr yani...
  ama şu anda bize verdiğin bu bilgiler çok güzel ve çok önemli.muhakkak sevdiklerimize iletmeliyiz.hatta şu anda ruşeymi yeni öğrendim, almayı düşünüyorum.