Elektrik çarpmasinda Ilk Yardim

Konusu 'İlk Yardım' forumundadır ve BenTulis tarafından 19 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  19 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : BenTulis
 1. BenTulis

  BenTulis KURŞUN KALEM Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  720
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  Yüksek voltajlı elektrik akımının yerle temas eden vücuttan geçmesi sonucu olur.

  Yaralı yüksek bir yerde, direkte bulunuyorsa itfaiyenin yardımı ile kurtarılıp yere indirilmelidir

  Unutulmamalıdır ki elektrik yanıkları görüldüğünden daha derindir. Kas krampları ile kırıklar sinir felci solunum merkezinin felci solunumun ve kalbin durması.

  1-Kesinlikle kendinizi tehlikeye sokmayın

  2-Elektrik devresinin kapatılması ve başka uzman kişiler tarafından yeniden açılmamasına yönelik önlem alınması ( İtfaiye, elektrik idaresi)

  3-Hasta bazen akım kaynağına yapışabilir. Kuru tahta, sopa vb. aletler ile hastanın elektrik teli olan ilişkisi kesilmelidir. Elbisesi yanıyorsa söndürün. Hemen başka yere taşımak için zaman kaybetmeyiniz.

  Yaralı şuursuzsa(-) ve soluk almıyorsa(-)

  Elbiselerini gevşetin, kemerini çözün, yakasını açın. Yapay solunum yapın. Gerekiyorsa kalp masajı yapın. Şok durumunu önleyici tedbir alın. Ayaklarını yukarı kaldırın.

  Yaralı şuursuzsa(-) ve soluk alıyorsa(+)
  Elbiselerini gevşetin, kemerini çözün, yakasını açın. Şok durumunu önleyici tedbir alın. Ayaklarını yukarı kaldırın. Gerekiyorsa kalp masajı yapın.

  Yaralı şuurlu (+) ve soluk alıyorsa(+)
  En yakın hastaneye taşıyın. Sakinleştirin. Sodalı su, çay gibi içecekler alabilir. Bir çay kaşığı yemek sodası ve bir çay kaşığı tuzu 1/3 litre suda eritip kazadan sonra ilk saatlerde her saat içirin. Ambulansla hastaneye gönderin. Kesinlikle yürütmeyin.
  Hafif ve kısa süren elektrik çarpması ile kas kasılmaları, uyuşukluk, karıncalanma duygusu olabilir.Uzun süren ve kuvvetli çarpmalarda şiddetli kas kasılmaları, şuur kaybı, solunum ve kalp durması olabilir