Elektrik faturası nasıl düşük gelir?

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve Yelizz tarafından 9 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  9 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Yelizz
 1. Yelizz

  Yelizz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  445
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Elektrik faturası nasıl düşük gelir?
  İTÜ'den Prof. Dr. Sermin Onaygil, 16 milyon konutun küçük bir değişiklikle bir elektrik santralının yıllık üretimine eşit miktarda enerji tasarrufu sağlanabileceğini söyledi.

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, 16 milyon 235 bin 830 konuttan her birine yalnızca bir kompakt floresan lamba takılarak bir elektrik santralının yıllık üretimine eşit miktarda enerji tasarrufu sağlanabileceğini söyledi.

  Onaygil, konutlarda kullanılan lambaların yüzde 78,5'inin enkandesen, yüzde 21'inin floresan, tüp floresan olduğunu belirterek, aydınlatmanın toplam elektrik enerjisi tüketimindeki payının yüzde 20 olduğunu söyledi.

  Evlerde kompakt floresan lamba kullanımının enerji tasarrufu açısından önemine değinen Onaygil, şunları kaydetti: "16 milyon 235 bin 830 konuttan her birine yalnızca bir kompakt floresan lamba takarak elde edilen tasarruf, bir elektrik santralının bir yıllık elektrik üretimine eşit. Bu, çok kısa sürede sonuçlarını görebileceğiniz ve kolay uygulanabileceğini düşündüğümüz bir proje."

  Elektrik tasarrufu için neler yapılabilir?
  Bir akkor lamba, kompakt floresan lamba ile değiştirildiğinde yüzde 80'e kadar aydınlatma maliyeti azalır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmeli. Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalı. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır.

  Zamanlayıcılar, fotoseller ya da yaklaşım sensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerjitasarrufu sağlar. Buzdolabının etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor. İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor.

  Eğer evde birkaç tane fırın varsa daima küçük olanın tercih edilmesi gerekir. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu sürenin 10 dakikayı geçmemesi gerekir. Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması gerekir. Ayrıca, yıkama programları tam kapasite çalıştırılmalı.

  Bulaşık makinesi yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak, ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalı.
   
 2. 11 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Yelizz
 3. deniz_gunes

  deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.204
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  198
  Gerçekten faydalı bilgiler bunlar.. teşekkürler