Elektrikli cihazlarda kablo kalkıyor !!!!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve angelike tarafından 8 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  8 Haziran 2007
  Konu Sahibi : angelike
 1. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Kablosuz internetin ardından insanoğlunun hayatını kolaylaştıracak en büyük buluşlardan biri gerçekleşti. Kablosuz elektrik, yaşamımızda devrim yapacak.

  Massachusetts Üniversitesi bilim adamları evdeki tüm elektrikli cihazların kablosuz yoldan elektriği alabilecekleri bir sistem geliştirdiler.

  Evin tavanına konacak bakır telden oluşan bir donanım sayesinde tüm evdeki elektrik ihtiyacı buradan kablosuz şekilde sağlanacak. Cep telefonları, lambalar ya da bilgisayarlar. Tüm cihazlar elektriği buradan yayılacak elektro manyatik sinyallerden alacak.


  [​IMG]


  İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre bilim adamları bu buluşu uzayda yolculuk gibi büyük bir devrim olarak nitelendirdi. Sistemin ilk denemesinde 60 wattlık bir ampül 3 metre uzaktan yakıldı.


  Buluşa 'WiTricity' adı verildi. Buluştan inşaat sektörü olumlu yönde etkilenecek. Uzun uzadıya elektrik kabloları fişler, prizler veya kablolar insanları artık uğraştırmayacak. Sistemin şimdilik önündeki engel mesafelerin uzatılması ve odalar arası geçiş. Bilim adamları bu geçişleri radyasyon bulunmayan radyo dalgalarıyla yapmaya ve diğer odayı da elktromanyetik alanla doldurmaya çalışıyor.

  Odadaki elektrikli olmayan eşyalar bundan etkilenmezken elktrikli cihazlar gerekli yüklemeyi yapıyor. Biraz karışık gibi görünse de Amerikalı bilim adamları bu aktarımın ilk etabını yapmayı başardılar. Hedef ise tüm sistemin değiştirilmesi.
   
 2. 10 Haziran 2007
  Konu Sahibi : angelike
 3. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Peki bunun radyasyon boyutu ne olacak?İnsan sağlığı için tehdit oluşturacak mı?
   
 4. 10 Haziran 2007
  Konu Sahibi : angelike
 5. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Bunun geliştirilip kullanılmaya başlaması en az 10-15 yılı bulur.Ki yeni zamanlarında bir arıza yaptığında evdeki tüm sistemler çökecek.Nekadar yeni teknolojiler çok hoşuma gitsede mutlaka bize dejavantajda getiriyor ki bu buluşun yaratacağı radyasyon oranını bende merak diyorum.