Elektronik imza yoksa.

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 7 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  7 Şubat 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 1. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.654
  Beğenildi:
  8.428
  Ödül Puanları:
  113
  Internet bankacılığı işlemleri hukuki açıdan geçersiz. Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Mustafa Alkan, bu tür işlemlerin geçerli olması için elektronik imza kullanılmasının şart olduğunu söyledi.

  E-devlet uygulamalarının başlamasıyla Adalet, Sağlık, Maliye Bakanlıkları gibi kamu kurum ve kuruluşlarının internet ortamından vatandaşa yaptırdığı birçok işlem ve başvurunun hukuki açıdan geçersiz olduğu ortaya çıktı.

  Kamu hizmetlerinin yanı sıra, internet bankacılığı aracılığıyla yapılan fatura ödeme, para yatırma, EFT gibi işlemlerin de hukuki açıdan geçerli olmadığı çünkü kimlik bilgisi ve ıslak imza gerektiren bu işlemlerin hiçbirinin bu iki şartı da tek başına sağlayan "elektronik imza"nın yani e-imzanın kullanılmadığı öğrenildi.

  Telekomünikasyon Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Alkan, e-Dönüşüm İcra Kurulu'nda konunun ele alınarak kamu kuruluşlarına yapılan işlemlerin hukuki olmadığının anlatıldığını ve tartışmaya açıldığını belirtti. Alkan, e-imza altyapısı olmadan elektronik ortamda yapılan işlemlerin ileride mağduriyete sebep olabileceği uyarısında bulundu.