Eleştirilmeyi neden hazmedemeyiz:?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Lereenim tarafından 7 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

7 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : Lereenim
  1. Lereenim

Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    161
    Ödül Puanları:
    353
    İnsanları eleştirmek yanlış birşeymi? Hataların gösterilmesi yada yanlışların düzeltilmesi neden hoş karşılanmaz? Yanlışların açığa çıkmasından hoşlanmadığımız içinmi? yada yanlış olduğunu bile bile gurur yaptığımız içinmi eleştiriyiy kabul etmeyiz Sizce neden hazmedemeyiz:?

2. 7 Temmuz 2009
  3. Daedra

Daedra Druid Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    Eleştiri ders verirmiş gibi ukalaca tavırlarla yapılıyorsa kimse hazmedemez herhalde. (Ben edemiyorum.) Ama dostane bir öneri bile hazmedilemiyorsa, o da eleştirilen kişinin ya herşeyi ben bilirimciliğinden ya da aşağılık kompleksinden kaynaklanıyor olabilir. Hımm bir de eleştirdikleri konu hakkında bilgisi olmayan insanlarında eleştirilerine tahammülüm yok.

4. 7 Temmuz 2009
  5. dokuzuc

dokuzuc Guest

"benim dediğim doğrudur.." anlayışı yüzünden

6. 7 Temmuz 2009
  7. Lotus

Lotus kimse olmadı senin gibi.. Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148

genelde eleştirilmeyi hazmedemeyen insanların mantığı şu...etrafımdaki kişilerden duyduğum kadarıyla aktarayım...
    "beni eleştirecek olan kişinin benden daha iyi olması lazım... yoksa eleştiriyi kabul etmem..yani önce kendine baksın, eleştiren kişi sanki şu konu da çok iyide benim buradaki eksikliğim göze batıyor "... mantık bu...
    halbuki sizden daha iyi insan zaten yoktur... zayıf taraflarını güçlendiren insanlar vardır... o konuyu sizden önce tecrübe etmiş olan insanlar vardır...o kadar...
    eleştiri sadece yanlış olan bir durumun düzeltilmesi için yapılmaz... bir şeyin daha iyi olabilmesi içinde yapılır...ama insanlar bunu dahi kabul etmiyor...edemiyor...
    arkasında ne var derseniz... tatmin olmamış ego vardır derim... egosu izin vermez kişinin kendini az, yetersiz hissetmesine...ve kişi gerçekten hazımsızsa bunu kişisel algılar... o zaten özünde bir yerlerde çok da yeterli olmadığını bilir...ama kabul etmez... bastırır... biri açığa çıkardığında da ona kızar... bu nedenle savunmaya geçer...
    şunları yapamadın dediğinizde evet ama şunları yaptım diyerek savunmayı seçer...
    egosu tatmin olmuş, kimsenin sözüyle eksilmeyeceğini ya da artmayacağını bilen insanda eleştiriyi kabul eder...kimden gelirse gelsin...

8. 7 Temmuz 2009
  9. gulkurusuu

gulkurusuu güzel günler, bizi bekler Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    eleştrılmek karşıdakının nıyetıne bağlı olarak degışır. eleştri ınsanı gelıştırır aslında, göremedıgımız hatalarımızı görmeye başlarız. ben eleştrılmeyı severım ama karşıdakının nıyetını bılmem lazım. yanı laf sokmak için,kendını yuceltmek için oldugunu anlarsam sınırlenırım. bır de eleştreceksek kalabalık ortamda olmamalı, nıyetımız ıyı bıle olsa karşıdakı kışıyı uzebılırız.

10. 7 Temmuz 2009
  11. Ander

Ander Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    daha geçen gün bu durumu yaşadım sinirden öldüm resmen biliyorum belki doğru değil ama ben de bilmiş bilmiş ders verir gibi eleştirilince acaip gıcık oluyorum.. teyzemlerdeydik geçenlerde o kadar yorgundum ki gece masayı toplmaya yardım edemedim sabah da onlar çay içiyorlar diye içeri geçmiştim sonra teyzem başıma geldi işte sen sofra hazırlanacağında ve kaldırılacağında ortadan kayboluyorsun da bilmem ne de pat pat hepsini saydı bi de misaifriz onların evinde o kadar kırıldım kii benneyaptımki annem de beni hiç savunmadı doğru bile olsa bence her uyarının yolu yordamı vardır belli bi yaştan sonra insan hazmedemiyorr saygı istiyooorr :kızgın:

12. 7 Temmuz 2009
  13. _laylaylom_

_laylaylom_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    148
    kendimden de bildiğim için şunu diyebilirm ki eleştiriden eleştiriye göre söyleyen kişinin tavrına göre
    değişiyor eleştirinin hoş karşılanıp karşılanmaması...
    açıkçası ben niyetinini iyi olmadığını bildiğim kişilerin beni hoş olmayan bi uslupla eleştirmelerinden
    sevmiyorum...sadece bişeyler demiş olmak için demek huzuru bozmak için yapılan şeyler gibi geliyor bana...
    ama ailemden dostlarımdan gelen beni iyi yönde motivede edecek eleştirilere açığım...
    ama başka türlüsüne tahammül edemiyorum açıkçası...:umursamaz:

14. 7 Temmuz 2009
  15. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148

Eleştirmeyi seviyorsam, eleştiriye de katlanmalıyım diye düşünenlerdenim

Eleştirmek dozunda iyidir. Karşımızdaki insanın nasıl algılayacağını önemlidir.
    Bilmişlik taslamakla olmamalı.

16. 7 Temmuz 2009
  17. HanimKelesimiGetir

HanimKelesimiGetir TEK DİL TEK VATAN Pro Üye

Beğenildi:
    33.113
    Ödül Puanları:
    563
    Eleştirmeyi kararında yapılırsa o kişiyi üzmeyecekse tamam.

Ama dozu kaçırıp iş başka yönlere kayarsa kimse kabul etmez bunu.

Herşey kararında olsun yeterki..

18. 8 Temmuz 2009
  19. burcukutlu

burcukutlu anne, eş, çocuk, kardeş.. Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    Eleştiri yaparken, eleştirdiğimiz kişinin düşüncelerine saygı duyarak ve kişiliğini rencide etmeden fikirlerimizi paylaşırsak o zaman karşılıklı hazmedilir.