elle muayene ile gebelik teshisi

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve ktg tarafından 8 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  8 Haziran 2010
  Konu Sahibi : ktg
 1. ktg

  ktg bir bedende iki kalp Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.971
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  153
 2. 8 Haziran 2010
  Konu Sahibi : ktg
 3. ktg

  ktg bir bedende iki kalp Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.971
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  153
  Bedenin muayenesi

  Genel ve tam muayene sırasında hekim, bedende kadının daha önceden farketmiş olabileceği ya da olmayabileceği belirtiler bulur.

  Meme aylasının genişlemiş ve renginin koyulaşmış olması niteleyici belirtidir; bir yandan deri altında sık bir damar ağı bulunduğu, öte yandan meme aylasının saat camı gibi bombeleştiği ve üstündeki minik pürtüklerin iyice çıkıntılı hale geldiği görülür: Bunlara Montgomery kabarcıkları adı verilir.

  Bacaklarda anormal şişme (ödem) olup olmadığı da sistemli olarak araştırılır; araştırma, atardamar basıncı ölçümüyle tamamlanır; çünkü, normal kabul edilebilecek bir artış, böbreklerde bir işlev bozukluğunun sonucu olabilir.

  Ayrıca bedenin iyice muayenesi ve kadının sorgusu, gebeliğin denetim koşullarını saptamayı sağlar.

  Kadın-doğum muayenesi

  Gebeliğin klinik teşhisi için, dölyolundan parmakla muayene yeterli değildir; tam bir kadın-doğum muayenesi uygulamak gerekir.

  Dölyolunun muayenesi

  Dölyolu bölgesinin gözle muayenesi bile gebelik konusunda fikir verebilir: Pigment artışı vardır; dudaklar genellikle şişmiştir; mukozaların derinlerdeki yüzeylerinde renk değişikliği görülebilir (normal durumdaki pembelik, genellikle menekşe ya da leylak rengine dönüşür).

  Spekulum muayenesi

  Dölyatağı boynunda değişiklik görülmeyebilir. Bununla birlikte, mukozada renk değişikliği olabilir; beyaz akıntılara ve tahriş belirtilerine de sık” raslanır.

  Dölyolundan parmakla muayene

  Teşhisin başlıca öğesidir. Dölyolunun bir bölümü algılanarak, kıvamında değişiklik olup olmadığı (yumuşama) araştırılabilir.

  Özellikle, dölyolundan parmakla muayeneyle birlikte karnın elle muayenesi, dölyatağı gövdesinin niteliklerinin değerlendirilmesini sağlar.

  Dölyatağı 1, ayın sonunda portakal, 2. ayın sonunda ise greyfurt boyuna ulaşmıştır. Biçimi de değişmiş, bu meyvelerinki gibi küreselleşmiştir. Gebelik dışında dölyolundan parmakla muayeneye başvurulduğunda, dölyatağı küçüktür ve katı bir kütle olarak algılanır. Gebeliğin başlamasından sonra, kadm-doğum muayenesinde, belirgin biçimde yumuşamış olduğu anlaşılır. Dölyatağının yumuşaması ve hacminin artması, âdet kanamasının kesilmesi dışında hiç bir belirti olmasa bile, gebelik başlangıcı olasılığını akla getirir.
   
 4. 11 Eylül 2010
  Konu Sahibi : ktg
 5. mzuhal

  mzuhal Yer Gök Dua İle.......... Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.293
  Beğenildi:
  91
  Ödül Puanları:
  153
  yapan oldu mu elle muayene?