Embriyo dondurma ile ilgili yasa

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve CaNeLa tarafından 9 Ekim 2010 başlatılmıştır.

  9 Ekim 2010
  Konu Sahibi : CaNeLa
 1. CaNeLa

  CaNeLa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  78
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  88
  Bilindiği gibi kadınlarda özellikle 35 yaşından sonra yumurtaların sayı ve kalitesi azalmakta ve bu durum da gebelik olasılıklarını düşürmektedir ve ne yazık ki, gebelik oluşsa dahi düşük ve anomali oranları artmaktadır..

  Anne olmayı bir şekilde ertelemek zorunda kalmış ya da 40'lı yaşlara yaklaşmış, çocuk isteyen ve o zamana dek gebe kalamamış kadınlarda en fazla gebe kalma şansı, tüp bebek teknikleri ile sağlanabilirken, bazen bu tekniklere rağmen gebelik oranları maalesef yine de düşük kalmaktadır.

  Başta kanser çeşitleri (yumurtalık kanserleri, rahim, lösemi, lenf kanserleri, ve meme kanserleri) olmak üzere çeşitli nedenlerle yumurtalıklarını kaybetme tehlikesinde olan veya yumurtalık fonksiyonlarının erken yaşlarda ortadan kalkması riski olan kadınların varlığı durumu farklı bir noktaya taşıyor. Neyse ki bu kadınların çocuk sahibi olabilmesi için, yumurtalarının bir bölümü hastalığına ilişkin tedavi öncesi dondurulabiliyor ve gerekli olduğunda kullanılabiliyor olması gibi bir avantajı mümkünken, bekar olan ilerde çocuk sahibi olma şansını yitirmek istemeyen 35 yaş ve yukarısında olan bir kadının ne yazık ki böyle bir şansı yok. Bu duruma engel teşkil eden de elbette devletin yasaları...

  Halbuki zamanında yani erken yaşlarda dondurulan yumurtalar yıllar sonra yüzde 90'a varan olasılıkla canlılığını koruyabilmekte, döllenerek kadına kendi yumurtası ile çocuk sahibi olma şansı vermektedir.

  Peki bu sorunun çözümlenememesinin nedeni nedir? Elbette yine bilgisizlik... Çünkü ülkemizde halen tüp bebek yöntemi ile sahip olunan bebeğin dahi "sperm bankasından alınan yabancı bir erkeğe ait spermle döllendirilmiş yumurta sonucu sahip olunan bebek" olduğu inancı bu kadar yaygınken, kontrollü yumurta bankalarının kurulması için çalışma başlatılabilmesinin sürekli önüne geçilmesine şaşırmamak gerekir.

  Halbuki böyle bir korkuya mahal var mıdır? Ülkemizin kanun ve yönetmelikleri sperm ve yumurta bankacılığı ile ilgili olarak, kişilerin bankaya dondurularak emanet ettiği sperm ve/veya yumurtalarının başkaları tarafından kullanabilmesine zaten izin vermemektedir. Diğer yandan kontrollü yumurta bankalarının kurulmasını isteyen ve bunun için çalışan hekimlerin tek dertleri, kadınların öncelikle kendileri için yumurtalarını dondurup sonra kullanabilme şansını yakalamaları...Yani herkes için eşit adalet dağıtımına olanak sağlamak...

  Geleceğin annelerinin geleceğe hazırlık yapma ve sağlıklı bebekler dünyaya getirme şanslarının ellerinden alınmasına bu durumdaki kadınlar (ki, sayı olarak hiç de az değiliz) sesimizi duyurmak, hakkımıza sahip çıkmak için bir şey yapmayacak mıyız?

  :KK46:
   
 2. 11 Ekim 2010
  Konu Sahibi : CaNeLa
 3. Bahceci

  Bahceci Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2010
  Mesajlar:
  7.574
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Umarım bu konuda kamoyu oluşturup gerekli kanunların çıkmasını sağlarsınız.
  Kolay gelsin
   
 4. 22 Ekim 2010
  Konu Sahibi : CaNeLa
 5. CaNeLa

  CaNeLa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  78
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  88
  Sayın Dr. Ulun Ulug,

  Siz de Türkiye'de yaşadığınıza göre millet olarak ne kadar çok tembel ve bir o kadar da duyarsız olduğumuzu biliyor olmalısınız. Ben bu konuyu birçok platformda dile getiriyorum ama destek bulamıyorum. Böyle bir kanun çıksa birçok mağdur kadının bundan fayda göreceği muhakkak ama bu birazda "birileri nasılsa yapar, ben de hazıra konarım" mentalitesinden de ileri geliyor kanımca iyi de zaman elde tutulan bir şey değil ki, öyle akıp geçiyor. Geriye çaresizlikten doğan pişmanlıklar kalıyor.

  Ben tabii ki vazgeçmeyeceğim...