Embriyo kalitesini bozan dış etkenler...

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve badenur tarafından 6 Şubat 2010 başlatılmıştır.

6 Şubat 2010
    Konu Sahibi : badenur
  1. badenur

badenur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    Arkadaşlar,
    Tüp bebek konusunda üç deneme yaşadım, üçüde olumsuz sonuçlandı. Fakat her seferinde acaba??? dediğim şeyler sonradan kafama takıldı. Bunları sizlerle paylaşmak istedim. Belki sonraki denemelerde işimize yarayabilir. Belki de biliyorsunuzdur ama yinede yazıyorum.

1) Embriyo transferine giderken vücudunuzda deodorant, parfüm, kokulu sabun, deterjan kokuları olmamalıymış. Embriyo nakli sırasında bu tür kokular embriyo kalitesini olumsuz etkileyen dış etkenler arasındaymış. Son denememde sadece su ile duş alıp öyle gelmemi istemişlerdi, giysilerimide defalarca durulamıştım. Bunu duyduktan sonra yabancı kaynaklardan da araştırdım ve bu tür uyarılara rasladım.
    2) özellikle ilk 12 gün sonuçlanana kadar duş alırken mümkün olduğu kadar ılık suyla duş almak gerekliymiş. Sıcak su embriyonun tutunmasını engelleyip, kanalları açıyormuş. Ben bilmiyordum ve sıcak su ile yıkanmıştım ne yazıkki........
    3) Eğer transferden sonra 12 gün boyunca kalçadan progesteronveya başka bir hormon iğneleri oluyorsanız, iğnelerin dağılmasına dikkat edin. Eğer iğneler kalçanızda dağılmadan top top duruyorsa mutlaka parmağınızla iyice bastırarak onu dağıtmalısınız. Aksi halde ilaçlar kalçada dağılmadığı için vücut gerekli olan dozajı gerektiği gibi alamıyormuş. Bu da embriyo için gereken hormonun sağlanamaması demekmiş. Ne yazıkki bunu da son gün tesadüfen öğrenmiştim. Doktora kalçalarım sertleşti, top top oldu dediğimde bu açıklama yapılmıştı. Ama artık çok geçti....

Dilerim yaşadığım bu tecrübeler sizin işinize yarar....
    Tabiki tedavilerim sadece bu yüzden olumsuz sonuçlanmadı. Ama bunlarda "ah keşke önceden bilseydim" dediğim şeyler........

2. 6 Şubat 2010
  3. istanbul_acibadem

istanbul_acibadem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    sadece parfüm sıkmamıştım transfere giderken .uyardıkları için. diğerlerine dikkat edemedim bilmiyodum tabii o kadar etkisinin olabileceğinin.paylaşım için teşekkürler.

4. 7 Şubat 2010
  5. Patricia

Patricia sil baştan başlamak gerek Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    paylaşımın için teşekkürler canım transfer oncesı okuduğum iyi oldu.

6. 15 Temmuz 2010
  7. Patricia

Patricia sil baştan başlamak gerek Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    .....................................................

8. 15 Temmuz 2010
  9. catdog

catdog papatya Üye

Beğenildi:
    634
    Ödül Puanları:
    153
    çok sağol canım; bunları bana yumurta toplama öncesi özellikle söylediler hatta yazılı kağıt verdiler ama transfer öncesi bişey dicekler mi bilmiyorum ama bilgilendirdiğin için çok sağol canım:))))

10. 15 Temmuz 2010
  11. panadol

panadol Gel artık bebişimm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    canım paylaşımın için sagol ılık duş alıdıgını bende okumuştum ama parfümü bilmiyodum..

12. 15 Temmuz 2010
  13. ozlem80

ozlem80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    iyi de arkadaslar bu kadar seye dayanamayan embro nasil saglikli bir bebek olurki yani arastirilip bulunan kriterlerdir tabii ama ben ne zaman bunlari okusam aklima bu soru geliyor.
    diyelimki her sey mukemeldi sampuan ve parfum kokusundan embro etkilenip gelisimini durdurdu acaba bu zaten o embroyonun cok dayanikli olmadigini gostermez mi?