emekli sandıgıyla ilgili...

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Maskaraa tarafından 16 Mart 2009 başlatılmıştır.

16 Mart 2009
    Konu Sahibi : Maskaraa
  1. Maskaraa

Maskaraa Ece Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Bir ümitle sorunumu buraya yazıyorum umarım cevaplanır.
    Sözlüm vekaleten babasının maasını alıyordu.Annesi de daha önce ölmüş o sırada ögrenci istanbul ve kocaelinde vermesi gereken 2 kira ve okul harcıgı gerektiginden;
    Babası öldükten sonra emekli sandıgını arayarak kendisine baglanacak yetim aylıgının 5-6 ayı bulur daha sonra bu parayı faiziyle ödemeyi kabul ederseniz çekin demesiyle ve suç işleyecegini bilmeyerek zor durumda oldugundan 2 kez babası yaşıyor gibi maaşını cekti.
    Daha sonra emekli sandıgına babasının öldügünü beyan etti.Tarihte bir oynama sözkonusu degil.Aldıgı yetim aylıgından kesintiler yapılıyordu toplam 4.000 ytl ödendi ve daha da kesilecekti ki bu seferde yaşı 25 doldurdu ve maaşı da kesildi.Tabi devamını ödeyemedi.Emekli sandıgına bu borcu taksitler halinde ödemek istedigini belirtti.Fakat emekli sandıgı takistlerin 500 ytlden az olmayacagı taksitlerin 18 aydan fazla uzayamayacını söyledi.Kendisi suan 750 YTL maaş alırken 500 tl veremeyeceginden taksit olayıda kaldı.Gecende savcılıga gitti görüşmeye borcun tamamını ödeyebilir misin?
    Bu parayı sen cektigini kabul ediyor musun?diye sormuşlar.Sözlüm borcu en başından beri kabul ettigini belirtti ödeyecegini de yalnız borcun tamamını ödemesi imkansız.
    Şuanda borcu 9,200 tl faizle birlikte 13,000 tl.
    bugün itiberiyle mahkemesinin agrı ceza mahkemesinde görülecegini ve sadece tek suctan dolandırıcılık sucundan yargılanacagını ögrendi.Açıkçası sözlüm asliye hukukta yargılanacagını düşünüyordu agır ceza mahkemesi olunca epey kötü olduk.
    Buradaki davaların 3 yıl ile 7 yıl arasında oldugunu netten araştırınca bizim daha önce araştırdıgımız hükmün açıklanmasının ertlenmesiyle ümitlenmemizin yersiz oldugunu gördük.Çünkü hakimin bu kararı verebilmesi için 2 yıldan az ceza vermesi gerekiyormuş.
    Bu durumda sonuç ne olur kimse tam olarak bilemez ama bize fikir alışverişinde bulunursanız cok memnun oluruz.Emsal davaları araştırıyorum ama böyle benzer bir dava bulamadım.Hoşcakalın...

2. 20 Mart 2009
  3. details

details pozitif olabilmek.. Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba arkadaşım,
    öncelikle geçmiş olsun.
    hayatta ,olumsuzlukların insanları
    nelere iteceğini defalarca gördüm.
    oldukça zor bir durum yaşamış sözlünüz.hem anne,hem babadan
    olmak ne zordur..
    detaylar tabi ki dosyasında mevcuttur ama
    burada net olan 2 husus var,birincisi,
    hukukta '' kanunu bilmemek mazeret değildir '' sözü.
    bu birçok hukukta olduğu gibi,Türk Ceza Hukuku'nun da önemli bir ilkesidir.
    Bu durumda derdest durumdaki ilgili dosyada,
    sözlünüzün ' suç olduğunu bilmiyordum ' savunması etkisizidir.
    Belki kurunun yanında yaşın da yanmasına birçok durumda sebep oluyor ama
    hukuk böyle diyor.
    Ayrıca somut olayda 'ikrar' var,dolayısıyla ceza hukuku bakımından
    son derece önemli bir husus.Yani suçu kabulleniyor.İnkar yoluna gitseydi,
    ispat hukuk devreye girecekti.
    Ağır cezadaki yargılamaya gelince,suçun niteliğine göre böyle olması normal.
    Hakkınızda en hayırlısı olmasını diliyorum.
    Özelden ya da buradan dilediğince ulaşabilirsin bana arkadaşım.

4. 20 Mart 2009
  5. Maskaraa

Maskaraa Ece Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Cevabınız için cok teşekkür ederim.Biz zaten bilmiyorduk gibi bir mazeretle cıkmadık savcılıkta da müfettişle konustugumuzda da.Hiçbirşey mazaret olmaz ama kendimizi savunmayalım da hapis cezası mı alsın?.Tek mazaret zor bir durumun içine düşmek 22 yaşında hele de ögrenciyken.Ama mahkeme karşısında diyebilecegimiz birşeyler olmalı.
    İnsanlar cinayet işliyor ama hafifletici nedenler blunup ömür boyu ceza almıyorlar neden mazaretleri demek cezayı indirmede uygun bulunuyor demek istedigim şey bu.
    Avukat hanım sizin işiniz bu lütfen ahkam kestigi düşünmeyin ama okuyor ve görüyoruz bu sebeple burdan yardım almak istedim.Emsal davalar inceledim ama hiçbiri bizim olayla ilgili benzer yönler taşımıyordu.Pazartesi günü savcılıktan dosya alınacak tam ve dogru bilgilerle sizinle özelden konuşmayı cok isterim anlayışınız için cok teşekkürler...

6. 20 Mart 2009
  7. Kazen

Kazen Babalar ve Oğulları Yönetici

Beğenildi:
    17.231
    Ödül Puanları:
    488
    Bölüm ne ?

Hukuk Köşesi Hukuksal konularda soru ve sorunlarınızı paylaşacağınız bölüm.

Neden duygularınızla cevap veriyorsunuz ? Avukatmısınız yoksa Güzin ablamı ?

Lütfen uzmanlığınız olmayan konularda heleki uzmanlık gerektiren konularda paylaşımlara katılmayınız.

Details cevabın için teşekkürler.