Emzik Verilmeli mi Verilmemeli mi?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Gxoxzek tarafından 12 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  12 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Gxoxzek
 1. Gxoxzek

  Gxoxzek içindeki öküze ohaa de Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.507
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Çevrenizden bir sürü ses çıkıyor, “Bebeğiniz parmağını emmesin şöyle olur, böyle olur. Aaaa emzik emmesin, şöyle zararlı böyle zararlı” veya tam tersi “Bırak emsin yavrucak, ne olacak ki?”
  Peki siz ne yapacaksınız?

  Etiler Memorial Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, “Çocuklarda emzik ve parmak emme alışkanlığı” hakkında bilgi verdi ve ailelere tavsiyede bulundu.
  Çocuğa emzik verilmeli mi?
  Emme yenidoğanlar için en doğal reflekstir ve bu olmadan hayatta kalmaları mümkün değildir. Beslenmenin haricinde emme duygusu bebeğinize güven verir. Emzik veya biberon, yaşamın ilk 4-6 haftası önerilmez çünkü bebeğiniz “meme şaşkınlığı” yaşayabilir. Meme şaşkınlığı, annenin göğüs ucu ile emzik veya biberon ucu arasındaki yapı farkı nedeniyle, bebeğin yalnızca göğüs ucunu emmeye çalışma haline denir. Oysa bebek, göğüste “areola”adı verilen geniş kahverengi alanı emmelidir. İlk 4-6 hafta sonra emzik verilebilir. Özellikle anne memesinden hiçbir şekilde vazgeçemeyen ve annelerinin istirahat etmesini ciddi boyutta engelleyen bebekler için (unutmayın anne sağlıklı olacak ki bebeğine sağlıklı bakabilsin) böyle bir uygulama denemek isteseniz bile, 6-7 aylık olana kadar bebeğiniz emziği istemeyebilir.

  Çocuklar neden parmağını emer?
  Üçüncü ay civarında bebeğiniz yavaş yavaş parmaklarını ağzına götürmeye başlar. İlk başlarda belki bir iki parmağını, zaman ilerledikçe bir veya her iki elini de ağzına sokmaya çalıştığını göreceksiniz. Hatta bazen öğürür veya kendilerini kustururlar. Bu duruma biz “el ve ağız keşif dönemi” deriz ve son derece doğal bir aşamadır. Bebeğiniz elini emdikçe rahatlar ve yakaladığı her şeyi ağzına götürür. Bunu yapınca aklından “aaa ne güzel ellerim var, ağzım var” diyor olabilir ve ağzına götürdüğü nesneleri de bu şekilde tanımlar. Salyasının çok arttığını fark edersiniz ve hatta “acaba diş mi çıkartıyor?” diye aklınızdan geçer veya çevrenizden duyarsınız.
  Parmak veya emzik emmenin yarar ve zararları neler?

  Faydalar:
  • Bebeğinizi rahatlatır
  • Annenin istirahat etmesine fırsat verir

  Zararları:
  • İki yaşından sonraki döneme kadar devam ederse kalıcı diş, damak ve parmak bozukluklarına yol açabilir.

  Dolayısıyla parmak veya emzik emme, iki yaşına kadar geri dönüşümlü değişikliklere yol açabilse de bu dönemde zararı yoktur hatta faydaları dahi vardır.

  Eğer çocuğunuz iki yaşına yaklaşıyor ve bu alışkanlığından vazgeçemediyse, vazgeçirmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Bir emzik hariç hepsini atın. Elinizde kalan emziğin ucunu her gün 3-4 milimetre kesin. Yavaş yavaş emzik zevksiz bir hal alacaktır ve sonunda emecek bir şey kalmayacaktır.

  • Çocuğunuzun rızasıyla emdiği parmağını flaster ile orta kalınlıkta bantlayın. Flaster allerjisi yoksa bunu yapabilirsiniz ve kızarıklık gelişirse kullanımı kısıtlayın. Zamanla parmağını emmesi zevksiz bir hal alacaktır.

  Çoğu zaman çocuklarımız kendiliğinden emme alışkanlıklarından bir iki yaşlarına gelene kadar vazgeçerler. Ortada endileşenecek bir durum yoktur. Bu konu çoğu zaman herhangi bir sorun yaratmayacaktır.
   
 2. 12 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Gxoxzek
 3. ezgili

  ezgili Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Haziran 2007
  Mesajlar:
  195
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  bende çocuklara emzik verilmesi taraftarıyım.kendi kızımada verdim.bıraktırmakta zor olmadı.
   
 4. 15 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Gxoxzek
 5. EU3

  EU3 Guest

  ben de emzik verdim ve çok işe yarıyor ben de emmişim ve annem korkutma yöntemiyle bıraktırmış parmak emmesi daha zor bıraktıralacak bir durum
   
 6. 18 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Gxoxzek
 7. EU1

  EU1 Guest

  bende cocuklarıma emzik verdim şu an 3 yaşında hala emzik emiyor bıraktırmaya calışacağız artık benim emzikten yana problemim sadece bıraktırması zor oluyor
   
 8. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Gxoxzek
 9. batxixn

  batxixn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2008
  Mesajlar:
  49
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben çalıştığım için gündüzleri mecburen emzik kullandık. Uyumaını falan kolaylaştırmak için. Akamların meme emiyodu 2 yaşına gelince memeyi bıraktırdık emziğe devam ettik gece işimi kolaylaştırdı. daha sonra emziği de bıraktı. Emziği ıslatıp kahveye batırdım. Çok kolay bıraktı. Anneler için büyük kolaylık.
   
 10. 23 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Gxoxzek
 11. haticemm

  haticemm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  142
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bende emzik vermeye çalıştım ama kızım hiç almadı ne emzik ne biberon
  halbuki nekadar özenip almıştım ogüzelim biberonları inş.2.si alır:smiley-cool: