Emzik zararlı mı ?

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve sherry456 tarafından 17 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sherry456
 1. sherry456

  sherry456 Guest

  Kızım için hep damaklı emzik alıyorum acaba doğru mu yapıyorum bi araştırayım dedim ve bu yazıyı buldum sizlerlede paylaşmak istedim.  Emzik Zararlı mı?
  Yapılan çeşitli araştırmalara göre bebeklerin yaklaşık olarak %85 inin birinci aydan başlayarak emzik kullandığı gösterilmiştir. Annelerde emzik kullanımı ile ilgili yapılan anketlerde, emzik kullanımının genellikle normal bir davranış olarak kabul gördüğü ve bebeklerin emziğe kuvvetle bağlandıkları saptanmıştır. Anne sütünü kısa süre alan bebeklerde emzik kullanma sıklığının daha fazla olduğu bilinmektedir.
  450 anne-bebek ikilisinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre;

  - Erken dönemde emzik kullanan bebeklerde, kullanmayanlara göre 4 kez daha erken anne sütü bırakıldığı görülmüştür.

  - Emzik kullanan annelerden bazıları ya anne sütünü kesmiş ya da emzirme arası süreyi uzatmışlardır.

  - Bu annelerin emzirmekten utandığı ve ağlama sesinden rahatsız olduklarını da belirtmişlerdir.

  - Bu bebeklerde büyüme geriliği de saptanmıştır.

  - Emzirmekten rahatsız olan annelerde emziğin anne sütünün kesilmesinde etkili olduğu ancak emzirmekten rahatsız olmayan annelerde emzirme süresine etki etmediği görülmüştür.

  Diğer açılardan incelendiğinde de bebeklik döneminde sıklıkla kullanılan emziğin en geç 2 yaşın sonunda çocuk tarafından bırakılması gerektiği görülmektedir. Aksi halde yukarıda sayılanların dışında da bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Uzun süreli bir emzik alışkanlığı sonucunda karşılaşılabilecek problemler:

  - 2 yaşından sonra devam eden emme alışkanlığı dişlerin yer değiştirmesine ve üst dişlerin öne, alt dişlerin arkaya çekilerek aralarında açıklıklar meydana gelmesine neden olur. Bu dönemde bıraktırılabilirse bu açıklıklar kapanır. Ancak 3,5 yaşından sonra meydana gelen açıklıklar kalıcı hale gelebilir.

  - 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocuklarda v tipi üst çene (üst çene darlığı) ve dolayısı ile yüz yapısında bozulma meydana gelebilir.

  - 4 yaş civarına kadar emzik emmeye devam eden çocuklarda kulak ve burun hastalıkları daha sık gözlenir.

  Emziğin Faydaları

  - Emzik bebeğin doğal emme içgüdüsünü tatmin eder ve ona güven hissi verir.

  - Emme hareketi bebek için başlı başına bir memnuniyet kaynağıdır. Çünkü doğumu izleyen haftalarda bebeğin en güçlü refleksi emmektir.

  - Emzik sayesinde üzerindeki gerilimi atar, sakinleşir ve uykuya daha kolay dalar.

  - Emzik kullandırılmayan bebek, bir süre sonra parmak emmeye başlayabiliyor. Ancak çocuğunuzu emzikten vazgeçirmek parmak emmekten vazgeçirmekten daha kolay oluyor.

  - Bazı uzmanlar, emziklerin, bebeğin elleriyle bazı beceriler geliştirmesine de yardımcı olduğunu ileri sürmektedirler. Ağızlarından düşürdüklerinde bulmak için beşik ya da yataklarının çevresini yoklamalarına ve emziği yeniden ağızlarına sokmaya çalışmalarına yol açar.

  Emziğin Seçiminde ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  - Emzik tabanı bebeğin emziği yutmasını engeller. Bu plastik kısım burun deliklerini kapatmayacak şekilde yapılır ve hava geçmesini sağlamak için delikleri içerir. Geceleri yumuşak malzemeden yapılanları tercih etmemelisiniz.

  - Emzikler kauçuk ve silikon olmak üzere iki maddeden yapılırlar. Kauçuk doğal bir maddedir, elastik ve dayanıklıdır. Özellikle diş çıkartan bebeklerde kauçuk emzik kullanmak uygun olur. Ancak kauçuk emzikler, suyu içlerine emdikleri için çabuk bozulur. Silikon da silisyumdan üretilir. Silikon emzikler kolay bozulmaz, ancak diş darbelerine karşı dayanıklı değillerdir. Bu yüzden silikon emzikler henüz diş çıkarmamış bebekler için daha uygundur.

  - Damaksız emzikler anne memesini andırdığı için bebekler tarafından tercih edilir. Ancak bu tür emzikler özellikle bir yaşından sonra damağa baskı yaparak damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanışını bozabilirler. Bu tür emziklerin bir yaşından sonra kullanılması önerilmiyor. Damaklı emzik ise daha elips ve yukarı doğru kıvrıktır. Bu anatomik şeklinden dolayı 2-3 yaş arasında bile rahatlıkla kullanılabilir. Damağa tamamen adapte olduğundan, herhangi bir bozukluğa neden olmaz.

  - Doğrusu bebekleri geceleri emziksiz uyutmak daha zor olur. Bebek emziksiz uykuya dalamıyorsa, damaklı emzik tercih etmelisiniz. Bebek uykuya daldıktan sonra ise onu uyandırmadan emziği ağzından almalısınız.

  - Emziği bebeğe vermeden önce şekere veya bala batırmak hatalı bir alışkanlıktır. Bu hareket bebeğin diş minelerini zedeler ve diş çürüklerine neden olur. Ayrıca buna alışan bebek, ağzında sürekli tatlı bir tat almak isteyebilir. Bebeklerin kalıcı olmayan süt dişlerinin de bakımı çok önemlidir. Eğer bunlara iyi bakılmazsa hemen altlarında bulunan kalıcı dişler de zarar görebilir.

  - Emziğin temizliği üretildiği malzemeye göre değişir. Kauçuk olanlar özel bir dezenfektan madde yardımı ile soğuk sterilize edilmelidirler. Silikon olanlar ise sıcak yöntemle de steril hale getirilebilirler. Emziklerin devamlı temiz durmasını istiyorsanız, emniyetli bir çengelli iğne ile çocuğun kıyafetine tutturun ve böylece sürekli yere düşmesini engelleyin.

  - Yeni doğan bebeğinizin burnunu tıkamaması için, emziğin arkasındaki plastik ağızlık bölümünün küçük olması gerekir. Ama bebeklik dönemini aşmış çocuğunuz için emzik alacaksanız, arkasındaki ağızlık bölümünün, olduğu gibi ağzına sokamayacağı, dolayısıyla da boğulmasına yol açamayacağı kadar büyük olmasına dikkat edin.

  - “Ortodontik” diye nitelendirilen emziklerin meme başları yassıdır; buna karşılık daha alışılmış çeşitlerin, başları yuvarlaktır. Ortodontik çeşitlerin dişetleri ve dişler için daha iyi olduğu ileri sürülmekle birlikte, bebeğinizin hangisini seçeceğini görmek için her ikisini de denemeniz daha doğru olur. plastik ağızlığın biçimi, bebeğinizin değil, sizin seçiminize bağlıdır; bununla birlikte, hangisini seçerseniz seçin, havasızlıktan boğulmaya yol açmaması için, üstünde havalandırma delikleri bulunmasına dikkat edin.
   
 2. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sherry456
 3. dimple2

  dimple2 3aslanannesiyimben Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  4.641
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  bence emzik faydalı bişi annenin kurtarıcısı

  büyük oğlum hiç emzik kullanmadı ama anne sütünü erken bıraktı
  küçük oğlum emzik emiyor o da anne sütünü erken bıraktı
   
 4. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sherry456
 5. grafiti

  grafiti Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  544
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  canım bende bebişim doğmadan önce emzik veme taraftarı değildim.bebeğim doğdu ama aasırı derecede memeyi emdikten sonra bile memde kalmak istiyordu.göğüslerimi parcaladı bel,imin ağrısından duramadım.annemler bu böyle olmaz emzik yok demiştik ama bu emzik çocuğu dediler.eşim eczaneden aldı geldi bende emzşrdşkten sonra rahat ettim.3 aylık oduktan sonra sadece uyuması gerektiği anlarda veriyorum.diğer zamanlarda saklıyorum problem olmuyor.şimdi dşlerde cıktı emziğin basını koparıyorartık bıraktırıcam
   
 6. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sherry456
 7. grafiti

  grafiti Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  544
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  bbu arada bebekler damaksız olanı ememiyorlar.en iyisi damaklı olanları bebk azından daha rahat tutuyor.
   
 8. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sherry456
 9. sherry456

  sherry456 Guest

  bizde emzik olmadan uyumayanlardanız uyanıkken mümkün olduğunca vermemeye çalışıyorum uyuyuncada alıyorum ağzından.umarım bıraktırırken zorluk çekmeyiz.
   
 10. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sherry456
 11. nurce

  nurce Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2008
  Mesajlar:
  678
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  bizde emzik kullananlardanız.hemen hemen bir aylık olduğumuzda kullanamaya başadık.emziğiği uyurken kullanıyoruz.bazen emzxik olmadan da uyuduğumuz oluyor.bir yerde okumuştum.yeni doğan bebeğe bir ay dolmadan emzik vermek doğru değilmiş.memeyi tanıyıp, alışması için. öyle okumuştum.