Emzirme dönemi bir dönemeç mi?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 31 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  31 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Emzirmek son derece güçlü bir hormonal süreçtir ve bu hormonlar sadece göğüslerinizi etkilemekle kalmaz. Çoğu çiftin cinsel yaşamı doğum sonrasında değişikliğe uğrar ancak emziren anneler bazı özel değişimler de yaşarlar.

  Emzirmek son derece güçlü bir hormonal süreçtir ve bu hormonlar sadece göğüslerinizi etkilemekle kalmaz. Çoğu çiftin cinsel yaşamı doğum sonrasında değişikliğe uğrar ancak emziren anneler bazı özel değişimler de yaşarlar.

  Emziren bir anne aşağıdaki durumlardan bazılarını ya da hepsini birden yaşayabilir.

  Adet görmeme

  Bebeğinizi sadece anne sütüyle besliyor ve sık sık emziriyorsanız doğumdan sonra aylar boyunca adet görmeyebilirsiniz. Bu süre boyunca emzirme veya pompa ile sütün sağılması yumurtlama ve yumurtlama gelişimini baskılayan prolaktin hormonunu artırır ve gebelikten koruyabilir. Dünya sağlık örgütünün yaptığı çok merkezli bir çalışmada bebek sadece anne sütü ile besleniyorsa, 6 aydan küçükse, bebeği gece ve gündüz günde en az 6 kez emziriyorsa ve annenin adeti başlamamışsa emzirmenin %98,1 oranında gebelikten koruduğu gösterilmiştir.

  Bebeğini çok sık emziremeyen çalışan annelerde ve bebeğe 6. aydan sonra ek gıdalara başlanması ile emzirme devam etse de koruyuculuk azalır. Öte yandan ilk adetin görülmesinden önce yumurtlama başlayabileceğinden emzirirken hamile kalmanız mümkündür.

  Dolayısıyla yeniden bebek sahibi olmayı planlamıyorsanız, uygun doğum kontrol yöntemleri konusunda doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Ağrı veya his azalması

  İlk başlarda göğüs uçlarında hassaslık ve yara olabileceği gibi hassasiyeti her zamankinden daha az da olabilir.

  Acele etmeyin

  Eşinize karşı mesafe, uzaklık yada soğukluk gibi durumlar emziren kadınlarda sık görülür. Yapacağınız tek şey " neden böyle, ne zaman düzelecek" gibi soruları kafanıza çok takmadan her şeyi akışına bırakmak.

  Unutmayın ki büyük bir hormonel değişimden geçiyorsunuz ve dengesiz ruh hali bu dönemde çok normal!

  Süt sızması

  Eşinizle özel anlarınızda süt salınımı ve göğüslerden süt gelmesi yaşanabilir. Önceden bebeği emzirmek veya biraz sağarak göğüsleri boşaltmak yararlı olabilir.

  Paylaşın

  Cinsel tepkilerinizdeki değişimler sizin için gayet bariz olsa bile, eşinizin bunların farkına varamayabileceğini unutmayın. Hoşunuza giden ve gitmeyen şeyleri ona söyleyin.

  Bu sözden artık bıkmış olabilirsiniz ancak evlilikte tam anlamıyla sağlanabilecek bir uyum yalnızca iletişimle olur.
  Kaynak:haber7