Emzirme döneminde meme başı yaralarını önlemek için..

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve satinezgi tarafından 27 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

  27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 1. satinezgi

  satinezgi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  188
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  merhabalar! 27 haftalık hamileyim:)
  Emzirme döneminde göğüs uçları fena halde yara olan, emzirirken ızdırap çeken arkadaşlarım var.
  Bu durumu önlemek için ya da en aza indirmek için daha hamileyken yapmamız gerekenleri bilen var mı arkadaşlar?
   
 2. 27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 3. Esrs

  Esrs Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  430
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Ben çok beyaz tenliyim meme ucum küçük yara olmamasına kaçınılmaz gözle bakıyodum ama hamileliyimin 5. ayından itibaren mothercare mağzasından göğüs ucu bakım kremi kullandım hergün fiyatıda uygun 10 lira falan doğumdan sonrada hemen yara olsun olmasın her emzirmeden sonra lansinoh kullandım hiç bir şey olmadı ne çatlak ne yara ne acı he birde kreme ek olarak hamilelik döneminde e vitamini kapsülü alıp 1 kapsülü iğne ile delip 2 göğüs ucuna sürüp bakım uygulayabilirsin.Kesinlikle tavsiye ederim yapan arkadaşlarımda hiç sorun yaşamadılar..
   
  KORUYUCU bunu beğendi.
 4. 27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 5. ebi26

  ebi26 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.184
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  bununla ılgılı bende bugun bısey ogrendım 5-6 aydan sonra kakao yagı ıle ucuna masaj yapmak cok ıyı gelıomus ucunu ovup bıde öne dogru cekıp uzatmak gogus ucu olmayanlara ve yaraya maeyıllı olanlar ıcın cok ıyıymıs bende baslıcam ama ben artık sona yaklastıgım ıcın lansınoh alıp onunla yapmayı dusunuyorum cunku benım cıldım cok kuru ve hamılelıgın basında bıle catlamıstı...
   
 6. 27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 7. kralichee

  kralichee hayırlarla gel miniğim :) Üye

  Katılım:
  7 Mart 2010
  Mesajlar:
  393
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  bende bunları bir yere kaydedeyim,ilerde lazım olacak :)
  bilgi için teşekkürler.
   
 8. 27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 9. Esrs

  Esrs Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  430
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Meme ucunuzla çok oynamayın arkadaşlar erken doğuma neden oluyormuş
   
 10. 27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 11. yyyaprak

  yyyaprak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  63
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Ben de duydum erken doğuma neden oluyor diye. Çok ilginç geldi ama kullanmayı düşündüğüm kremlere başlayamadım. Aklım takıldı ne bileyim...
   
 12. 27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 13. Esrs

  Esrs Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  430
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Krem sürmende bir sorun olmaz çok oynamak çekmek falan sıkıntı yaratır diye düşünüyorum. Sonuçta ben sürdüm hiç birşey olmadı. Meme ucunu uyarmamak gerekiyor sanırım sadece
   
 14. 27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 15. satinezgi

  satinezgi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  188
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  bu lansinoh diye bahsettiğiniz krem galiba di mi? eczanelerde mi bulunuyor?
   
 16. 27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 17. capellas

  capellas Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2010
  Mesajlar:
  179
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  evet cnm krem ben eczanede değilde çeşitli mağazalarda gördüm. genelde bebek ürünlerini satan büyük mağazalarda. maxitoys da falanda var ya da bulunduğun yerde büyük bebek mağazaları varsa oralara bakabilirsin
   
 18. 27 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : satinezgi
 19. scapula

  scapula 2 yavrulu anne Üye

  Katılım:
  31 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.359
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Meme başı çatlakları emzirmenin başlangıcında daha belirgin olmak üzere tüm emzirme süresince rastlanabilmektedir. Meme başı çatlakları meme başının çevresinde, meme başında enine çizgi halinde ya da aerolada oluşabilir. Oluşan ağrı bazen o kadar rahatsızlık vericidir ki, annenin bebeğini emzirmekten kaçınmasına ve sonuçta bebeğin de anne sütünden yeterince yararlanamamasına sebep olmaktadır.

  Meme ucu çatlakları neden oluşur?

  Meme ucu çatlaklarının en sık nedeni bebeğin emme pozisyonunun, tutma şeklinin doğru olmamasıdır. Yeni doğum yapan annelerin yaklaşık %30’u hatalı emzirme tekniklerini kullandıkları için meme başı çatlakları ve yarıkları oluşmaktadır. Bebek annesini emerken memenin areola olarak isimlendirilen meme ucu etrafındaki kahverengi halka bölümünü tam olarak kavramayıp yalnızca meme başından emmeye çalışırsa, meme başı sonuçta zedelenir ve önce ağrılı meme başı ortaya çıkar. Bu ağrılı meme durumu düzeltilmezse, meme başı çatlağı ve yarıkları gelişir.Bir diğer neden ise Laktasyon (Emzirme) döneminde göğüs uçlarının ıslanması ve kuruması ile, bebeğin meme emmesinin yarattığı sürekli nem ve sıcaklık sonucu, göğüs uçlarının kurumasıdır.Bu durumda da meme uçlarında çatlak oluşur ve ağrılı yarıklarla belirgin, ekzemaya neden olur.

  Meme ucu çatlakları anne ve bebek için ne gibi sorunlar doğurur ?

  Meme ucunun çatlaması ile oluşan asıl önemli sorun, bu çatlaklardan mikropların kolayca içeri girerek memenin iltihaplanmasına yol açmasıdır. Ayrıca meme ucu çatlakları, emzirmenin ağrılı olmasına, bu da annenin yeteri kadar süt verememesine ve sonuçta memelerde süt birikmesine neden olur.Emzirme dönemi, anne ve bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendiren dönemdir.Annelerin bir kısmı, emzirme döneminde yaşadıkları meme başı problemleri (çatlak oluşumu, ağrı, ekzema, mantar enfeksiyonu, mastit gibi) nedeniyle bebeklerini emzirememektedirler. Böylece, bebeklerin anne sütü aldıkları dönem kısalmaktadır. Anne bebeğini ne kadar sık emzirirse süt yapımı o kadar çok olur. Anne sütünün bebek için önemi düşünüldüğünde, bebeğin sütten erken kesilmemesi, bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

  Günümüzde anne sütünün, bebeğe ve anneye sağladığı birçok fayda bilinmektedir. Bunlara kısaca değinecek olursak:

  Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay sağlayabilen en iyi besindir.

  Anne sütünün, bebeği; ishalden, solunum sistemi enfeksiyonlarından ve bakteriyel menenjitten koruduğu bilinmektedir.

  Yapılan çalışmalarda, anne sütü ile beslenmiş çocukların astım, alerji, diyabet gibi hastalıklara karşı daha dirençli olduğu ve bu çocuklarda kanser oranının daha düşük olduğu gözlenmiştir Doğumdan hemen sonra emzirme, annede doğum sonrası kanama riskini azaltır.

  Emzirmenin, anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, göğüs ve yumurtalık kanserinden koruduğu bilinmektedir.

  Meme ucu çatlakları oluştuğunda ne yapmalı ?

  En önemli tedavi , Meme ucu çatlaklarını oluşmadan önlemektir.

  Meme başı çatlaklarını ve yarıklarını engellemek için hamileliğin 8. ayından itibaren göğüslerin emzirmeye hazırlanması gerekmektedir “Bu nedenle, banyodan sonra kullanılacak Lanolin ve Zeytinyağı içeren gögüs ucu krem ile, doğum sonrası hem annenin acı çekmesini engelleyecek, hem de bebeğin gelişimi için gerekli olan süre süt vermesini kolaylaştıracaktır.” Bilindiği gibi, Zeytinyağı antiseptik ( bakteri,mantar ve mikrop üremesini engelleme ) bir özelliği sahiptir.

  Meme ucu çatlakları oluştuğunda;

  • Memeler ılık su ile silinmeli, havalandırılarak kurulanmalıdır.

  • Bebeğinizi emzirirken doğru emzirme pozisyonu alın, sadece meme ucunu değil meme ucunu çevreleyen areola adı verilen koyu alanın tümünü bebeğin ağzına almasını sağlayın.

  • Her emzirmede meme başının farklı bir kısmı baskı görecek şekilde bebeğinizin pozisyonunu ayarlayın, ancak her seferinde bebeğinizi göğüslerinize bakar şekilde tutunuz. Diğer öğünde bebeğinizin emmediği ya da tam boşaltamadığı memeden başlayın.

  • Meme başı kuruduktan sonra elle sıkılarak memeden damlaması sağlanan birkaç damla süt hafifçe meme başına sürülüp kendiliğinden kuruması beklenmelidir.

  • Özellikle meme ucuna Zeytinyağlı ve Lanolin içeren gögüs ucu kremi Nas Lanolin ince bir tabaka oluşturacak şekilde uygulanmalı ve gerekiyorsa tedavi ile desteklenmelidir. Emzirme sonrası memenin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir.

  • Sızıntıların memeyi ıslatmaması için sık meme başı pedi değiştirilmeli ve emzirme aralarında hava ile temas sağlanmalıdır.

  • Yüzeysel bir iltihap için antibiyotikli krem kullanılması gerekirse emzirme öncesi meme durulanmalıdır. Unutulmamalı ki bir aydan sonraki meme ucu enfeksiyonlarının en önemli nedeni ise mantar enfeksiyonlarıdır.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Op.Dr.Kenan ÇALIŞKAN
   
  KORUYUCU bunu beğendi.