Emzirme Okulda Başarılı Yapar

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve anne-10 tarafından 18 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  18 Kasım 2007
  Konu Sahibi : anne-10
 1. anne-10

  anne-10 eşim ve oğullarıma aşığım Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.111
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Emzirme Okulda Başarılı Yapar
  Ağlayan Bebeği Rahatlatma

  Bütün bebekler ağlar ve iki aylıkken geceleri en fazla iki saat süren huysuzluk dönemi geçirirler.


  Aileler çocuklarının okulda başarılı olabilmeleri için ellerinden geleni yaparlar. Çocuğun öğrenme kabiliyetini artıran çeşitli oyuncaklara ve programlara karşın çocuğunuzun öğrenme kabiliyetini ve sağlığını geliştirmek için emzirme en iyi başlangıçtır

  Emzirmenin yararları günümüzde herkes tarafından bilinmeye başladı. International Lactation Consultant Association başkanı Marsha Walker’a göre "Emzirilmenin ve anne sütünün bebeğin büyümesi ve gelişmesiyle ilgili sağladığı önemli etkileri bir çok araştırma ortaya çıkarmak için hala çalışmaya devam etmektedir." Yakın zamanda yapılan bir çok araştırmayla anne sütündeki bileşenlerle örneğin yağ asitleri ile beyindeki sinir sisteminin gelişimi arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkarılmıştır.

  Örneğin kulak iltihabı bebekler ve çocuklar arasında çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Sürekli kulak enfeksiyonunun tekrarlanması bebeğin düzgün konuşma ve lisan öğrenme kabiliyeti olumsuz etkilemektedir. Ancak Walker’a göre anne sütü büyük ölçüde kulak iltihabının ortaya çıkma olasılığını azaltmaktadır. Dolayısıyla da özel terapiler gerektiren problemlerin ortaya çıkması engellenir.
  Emzirme sırasında ailelerin bebeğin ağzında olan problemleri tanımlama olasılığı daha yüksektir. Basık dil, dilin altındaki dokunun büyük yada kalın olması durumu, emzirme sırasında ve konuşma sırasında olumsuz etkiler yaratır. IBC laktasyon uzmanlarının yardımıyla erken teşhis yapıldığında basık dil tedavi edilebilmektedir.

  Bebeklerin anne sütünden yararlanabilmeleri için ailelerin bilgilendirilmesi ve desteklenmesi gerekir. Bu yüzden araştırmacılar sınıflarda emzirme hakkında eğitim verilmesini önemle vurgulamaktadırlar.

  New York Sağlık Departmanı ilk ve orta okullarda emzirme ile ilgili aktivitelerin öğretilmesi gerektiğini savunmaktadır. Dünya genelinde 1995’ten beri bu müfredat ilgilenen insanlar ve okullardan talep edilmektedir.

  Yüksek eğitim, emzirmek için çok önemlidir. Üniversiteler ve kolejler emzirmeyi sağlık, beslenme ve insan bilimleri müfredatlarına ilave etmektedir. Hatta bazıları emzirmeyi tarım, çevre bilimleri, makine ve hukuk müfredatlarına da eklemektedir. Bir çok okulda öğrenciler ve çalışanlar okuldaki emzirme olanakları ve kuralları doğrultusunda kendi bebeklerini emzirmeleri için cesaretlendiriliyorlar.

  Walker’a göre "bütün bebekler anne sütünün yararlarını hak ediyor ve IBCL uzmanları ailelere ulaşarak onları anne sütünün faydaları konusunda eğitmeye devam edeceklerdir. Amacımız herkesin eğitilerek emzirmek için doğru kararı vermelerini sağlamaktır."