Emzirme Ve Meme Bakimi

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve BenTulis tarafından 14 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  14 Haziran 2007
  Konu Sahibi : BenTulis
 1. BenTulis

  BenTulis KURŞUN KALEM Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  720
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  Emzirmeye Ne Zaman Başlanmalı? Özellikle ilk emzirmenin anne sütü ile olması çok önemlidir.Bebekler doğumdan sonra açlığa birkaç saat tahammüllü olmakla birlikte,ilk emzirme yarım ila bir saat içinde gerçekleştirilmelidir. Zira, anne sütündeki bazı maddeler, bebeği mikroplara karşı korur. Doğumdan hemen sonra bebeğe şekerli su,mama ya da soda gibi gıdalar vermek sakıncalıdır. . Eğer engel bir durum yoksa, bebeğinizi en az 6 ay anne sütü ile emzirin

  Emzirme Sıklığı ve Süresi: Bebeğiniz her istediğinde onu emzirmelisiniz. İlk birkaç gün bebeğiniz emme konusunda isteksiz davranabilir. Bu dönemlerde bebeğiniz uyuyor olsa bile, mutlaka en geç 2.5-3 saatte bir bebeğinizi emzirmeye çalışın. İlk zamanlarda bebeğinizin mide hacmi küçük olduğu için (yaklaşık 35-50 ml = yarım fincan kadar), çabuk doyar ama çabuk acıkır. İleri günlerde, mide hacmi büyüdükçe, acıkma ve dolayısıyla emzirme aralığı da uzayacaktır. İkinci ayın sonunda artık bebeğiniz 4-5 saatte bir acıkacaktır.

  Emzirme Tekniği: Bebeğinizi farklı pozisyonlarda emzirebilirsiniz. İlk birkaç gün yatar vaziyette, bebeğinizi size paralel bir şekilde yanınıza yatırarak emzirebilirsiniz. Daha sonraki dönemlerde oturarak emzirmek size daha rahat gelecektir.Değişik pozisyonlarda emzirmek memenin farklı bölgelerindeki sütün akmasını kolaylaştırır.

  İlk zamanlarda siz ve bebeğiniz emzirme konusunda acemilikler yaşayabilirsiniz ve bu canınızı sıkabilir.Bu konuda kendinize güvenin,zira pekçok kadın başta aynı sıkıntıları yaşamaktadır.Siz ve bebeğiniz birbirinizi tanıdıkça emzirme seansları daha keyif verici olacaktır.

  Emzirmeye başlamadan önce ellerinizi yıkayın. Rahat ve sırtınızı destekleyen bir koltuğa oturun. Kucağınıza yumuşak bir yastık koyup, bebeğinizi üzerine yatırın. Emzirdiğiniz taraftaki kolunuzla bebeğinizi başından ve sırtından destekleyin. Diğer elinizle meme başını bebeğinize verin.Eğer bebeğiniz emmeye pek istekli görünmüyorsa,meme başını bebeğinizin yanaklarına ya da çenesine dokundurarak emme refleksini uyarabilirsiniz. Bebeğiniz emerken, siz de memenize parmaklarınızla hafif baskı yaparak süt akışını kolaylaştırabilirsiniz.Baş parmağınızla memeyi üstten tutarken,diğer dört parmağınızla alttan destekleyin.Meme başını makas tarzında işaret ve orta parmağınız arasına almaktan kaçının,çünkü bu pozisyonda süt rahat akamaz. Emme esnasında, bebeğinizin meme başını (areola denen kahverenkli kısmı) iyi kavramasını sağlayın.Eğer bebeğiniz sadece meme başını tutuyorsa,süt akışı tam olmaz ve bebeğiniz doymadığı için huzursuzlanır ve bir süre sonra emmeyi reddedebilir.Ayrıca kısa sürede meme başı çatlakları kaçınılmazdır.Bebeğinizi emme esnasında gözleyin; ağzı tam açık, areola büyük oranda bebeğin ağzı ile kapanmış ve bebeğin alt dudağı dışa doğru dönükse emzirmeyi doğru yapıyorsunuz demektir.Ama bebeğin dudakları büzüşmüş şekilde ise ve areola görünüyorsa doğru kavramayı sağlayın. Emzirme esmasında bebeğinizin gözlerine bakmayı ve onunla konuşmayı da ihmal etmeyin.

  Bebeğiniz memeyi tamamen bırakana dek emzirmeye devam edin.Eğer o memedeki sütünüz bitmiş ve bebeğiniz halen emmek istiyorsa diğer memeye geçin.Genelde bebekler ilk emdikleri memeden ihtiyaçlarının %90'ını karşılarlar.Diğer memeyi ise tamamen boşaltamadıkları için bir sonraki emzirmede öncelik son emzirilen memenin olmalıdır.

  Emzirme bitiminde bebeğinizi omzunuza veya dizinize yatırarak,sırtına yapacağınız masajla veya küçük küçük vurarak gazını çıkartın.Bu esnada bir miktar sütü geri çıkartabilir,elbiselerinizi koruyun J .

  Eğer meme başı çökükse, moralinizi bozmayın, bu birkaç gün içinde düzelecektir. Bebeğin emebilmesi için mutlaka meme başına ihtiyacı yoktur,önemli olan bebeğin memeyi kavramasıdır,meme başını değil.Zorlanıyorsanız,emzirme esnasında yapay meme başlarını kullanabilirsiniz.

  Bebeğinizi doyuncaya kadar veya o meme tamamen boşalıncaya kadar emzirmeye devam edin. Ama boşalan memeyi emmesine veya emme esnasında uyuyakalmasına izin vermeyin. Zira meme başının uzun süre bebeğin tükrüğü ile karşı karşıya kalması, meme başında çatlak,yara ve enfeksiyonlara neden olur. Böyle durumlarda, bebeğiniz doymuşsa parmağınızı bebeğinizin dudakların yanından ağzına sokarak, memeden ayırın. Emzirme bittikten sonra, meme başını günde birkaç kez temiz bir su ile silin (sabun ya da karbonatlı su kullanmayın) ve kuruduktan sonra size reçete edilen kremi sürün.Dilerseniz emzirme bitiminde meme ucundaki sütü,meme başına yayarak kapayabilirsiniz. Sütyeninizin içine, süt sızıntısını önlemek için, meme tamponu koyun. Ayrıca göğüslerinizi günde 5-10 dakika havalandırın ve mümkünse güneş ışığı gördürün.

  Bebeğinizin yanlış pozisyonlarda emzirilmesi meme başı çatlaklarına yol açacağı için,bu durumda emzirme teknik ve pozisyonlarınızı yeniden gözden geçirin.

  Emzirne konusunda karşılaşacağınız problemler karşısında asla pes edip,emzirmekten vazgeçmeyin.Kendinize güvenin ve bu işi yapabileceğinize inanın.

  Sütün Sağılması ve Saklanması: Sütünüzün fazla olduğu zamanlarda veya çalışıyorsanız, sizin evde olmadığınız zamanlarda bebeğinize verilmek üzere sütünüzü sağıp,buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.Sağma esnasında (sütü daha sonra kullanacaksanız) lastik pompaları kullanmayın,zira bunlar hijyenik olmayıp,mikrop barındırabilirler.Onun yerine sütünüzü bir bardak içine direkt olarak sağabilirsiniz ya da sağma pompalarını kullanabilirsiniz.Anne sütü tazeliğini buzdolabında 24 saat,buzlukda 1 ay ve derin dondurucuda 6 ay korur.

  Sütünüzün Yeterliliğini Nasıl Anlarsınız?: Bunu anlamanın pratikte iki yolu vardır:Bebeğinizin kilo alışı ve idrar sıklığı. Eğer bebeğiniz normal kilo artışını gösteriyorsa (ayda en az 600-700 gr) sütünüz yeterli demektir.Diğer yöntemde ise,bebeğiniz günde 8-12 kez idrarını yapıyorsa bu yeterli emdiğini, 4-6'nın altında ise yeterli olmadığını ifade eder.

  Emzikli Anne Nelere Dikkat Etmelidir?

  Her anne bebeğini emzirmek ister. Emzirmemenin, sütün az olmasının çeşitli nedenleri vardır.

  Bunlar kısaca meme başı çökmesi, çatlaması, ağrılı ve şiş göğüsler gibi fiziksel engeller olabilir. Bunlar annenin süt vermesini güçleştirir.


  Düz ve içe çökük meme başlarıDoğumdan sonra meme başlarının uzayabilme yeteneği arttığından, sabırla bebeğin memeyi alması için gayret edilebilir. Bebek yalnız meme ucunu emmediği için, memenin çevresindeki koyu bölgeyi de ağzına alabilirse başarı ile emzirme devam edebilir.


  Uzun meme başıYine anne ve bebeğin gayreti ile üstünden gelinebilir bir sorundur. Önemli olan bebeğin rahat şekilde meme başını yakalayıp emebilmesidir.


  Dolu ve tıkanmış memeler
  Meme, iyi boşaltılmazsa şişer, deri kızarır ve sertleşir. Bu durumda bebeği daha sık emzirerek veya elle sağarak memedeki sütü boşaltınız. Tıkanmış memeler acı verir, şişer, süt akamaz.Cildi yakmayacak sıcaklıkta duş ile göğüslerin yumuşatılması iyi sonuç verecektir.Bu işleme süt gelene kadar devam edilebilir.


  Meme İltihabıMemeye doğru bakım yapılmazsa, mikroplar meme başından (özellikle çatlak meme başından) içeri girer ve apse yapar. Ağrılı, kızarık ve şiş meme annenin de ateşini yükseltir. Bu durumda doktora gitmekte yarar vardır.

  Bazı ilaçlar emzirmeye engel değildir. Doktor hangi ilaç alındığında emzirilmeyeceğini söyler. Apseli memeye basıldığında, iltihap gelirse emzirme durdurulmalı meme boşaltılmalı iyileşince tekrar emzirilmeye başlanmalıdır.


  Meme başı çatlaklarıEmzirmeden sonra anne sade ve temiz su ile meme başını temizlemelidir. Meme başında çatlak olmaması için her emzirmeden sonra meme başına 1-2 damla anne sütü sürün.Çatlak artacak korkusuyla,emzirmekten vazgeçmeyin.İlaç gerekli değildir. Yıkamak sabun kullanmak tedavi değil kötüleşmeye neden olur. Etkin emzirme sağlanmalı emzirmeye devam edilmelidir.

  Diğer nedenler
  Bazı annelerde, sütünün az olduğu korkusu vardır. Doğumdan sonraki ilk 2-3 gün annenin sütünün az gibi görülmesi normaldir. Bebek emdikçe süt daha çok gelir. Doğumdan sonra 1-2 gün süt gelmese bile mamaya geçilmemeli, bebek emzirilmelidir. Sık sık meme emzirince bebek memeye tutulunca 3-4 gün içinde süt gelecektir

  SON OLARAK
  Doğum sonrası anne ve bebek aynı odada bulunmalı, bebek çıplak olarak annenin çıplak göğsüne verilmeli. Böylece tensel temas sağlanmalı ve ağzını açıp memeyi arayarak emme isteğini belli eder etmez de emmenin sağlanması en doğru harekettir.
  *** Aynı odada bulunmanın önemi annenin bebeği daha iyi takip etmesi ve emme isteği belirince hemen emzirebilmesidir. Anne sütünün miktarı bebeğin emme süresi ile ilgilidir. Bebek ne kadar uzun emerse bir dahaki sefere memede süt okadar fazla olur.
  *** Bebeğin her canı istediğinde emzirilmelidir. İlla ki ağlaması gerekmez. Emzirme süresi ilk başlarda değişkenlik göstermekle beraber 4-30 dakika arasında olmalıdır ve emzirme süresi çocuğa bırakılmalıdır. Emzirilen bebeğe ilk 4-6 ay başka hiçbir ek gıda verilmemelidir.