emzirme zamanı???

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve seha tarafından 5 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 1. seha

  seha Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mart 2008
  Mesajlar:
  340
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar bebişlerinizi kaç saatte bir emziriyorsunuz?
  benim obur kızımın ağzı sürekli açık.sütüm var çok şükür.sürekli emmek istiyor.emip kusuyor.kusuyor yine emmek istiyor.doktor gittik iyiki kusmuş dedi.1 ayda 1800gr almış.fazla dedi.en az 2 buçuk 3 saat geçsin dedi.1 saat sonra aramaya başlıyor,emzik veriyorum oyalıyorum,öyle sinirle emiyorki en sonunda atıyor.ama o ağlayınca dayanamayıp veriyorum,doktorumuz rezene çayı önerdi.hem gazı için hem doygunluk hissi için.kullanmaya başladım.
  sizleri merek ettim ne yapıyorsunuz???.
   
 2. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 3. EU3

  EU3 Guest

  canım ben mama veriyorum, mamasını yedikten sonra üç buçuk saat kadar duruyor, ben bu sürenin sonuna doğru emziriyorumki azda olsa süt alsın diye sonra yine mama veriyorum, 10. günde doğum kilomuzu yakalamıştık, şu an kaç kilo oldu bilmiyorum ayın 13. kontrolümüz var bakalım görücez
   
 4. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 5. PassioneLore

  PassioneLore herkes haddini bilecek ! Pro Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  9.079
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  aynı sıkıntıdan ben de muzdarıbım
  benım oglumda 1 saate kalmadan sureklı emmek ıstıyor ve hep gogsumde uyumak ıstıyor
  sonra emdıklerını kusuyor ve yıne ıstıyor
  benımde oyalamak ıcın verdıgım emzıkle kavgası benı cok uzuyor onu kandırıyorum cunku
  ama ne yapmam gerektıgını de bılmıyorum
  en azından 1,5 saate cıkarmaya calısıyorum ıkı gundur ama cok zorlanıyorum

  rezene cayı bende aksamları verıyorum ama oglum ıcın pek faydası olmuyor onu da kusup yıne benı emmek ıstıyor
   
 6. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 7. aslihanxx

  aslihanxx Canım oğlum Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  579
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  :nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:maşallah canım bence çok söyleme
  benim sütüm az olduğu için mama veriyorum ve çocuğum 1 ayda hiç kilo almamaış doktorum kızdı bu çocuk hep aç diyesenağlamasenağlama
   
 8. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 9. LELAL

  LELAL fınfık kurdum büyüyor Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.631
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  bakın bir yazı buldum belki sizlerde daha önce okumuşsunuzdur. okumayanlar için faydası olacağını düşünüyorum.

  p.s : julicim özellikle bu not senin için.hani sana şu saatte bir emzir diyen hemşiremi doktor mu ne o varya ona göster sen bu yazıyı da bilinçlensin biraz :) sende hiç kendini sıkma herşey yoluna girer.


  Bebek Emzirme Saatleri, Emzirme Ne Zaman Yapılmalı

  Bu konu bugün bile tartışılmaktadır. Çeşitli ülkelerden başka, aynı ülkedeki doktorların söylediği meme saatleri bile bazen deği*şik olabilir. Anneler ilke olarak önce şunu bilmelidirler: Bebeğini*zin midesi ancak iki saat sonra tam olarak boşalmaktadır. Bu du*rum radyolojik olarak kanıtlanmıştır. O halde, siz iki saatlik süre*den önce çocuğunuzu beslerseniz, yani meme verirseniz mide*deki sindirimi süt ile yeni içilen süt karışacak ve bunlar bağırsağa birlikte geçeceklerdir. Bağırsağa geçen yarı sindirilmiş süt gaz ya*pacak ve çocuk rahatsız olacaktır. «Çocuğum neden gazlı, acaba sütüm mü gaz yapıyor?» diye dertlenen, kucağında çocukla dok*tor doktor dolaşan annelerin çok büyük bir kısmı bu hatalarının cezasını çekmektedirler. O halde, sonuç olarak iki saatlik aradan önce hangi nedenle olursa olsun bebeği emzirmek doğru değil*dir. Ancak bebek zayıf ya da kuvvetsiz ise bu süre kısaltılabilir.

  Meme saatleri için önce de belirttiğimiz gibi, değişik yöntemler önerilmektedir. Yeni doğan bebek, doğduktan 12 saat sonraya kadar aç kalabilir. Bu süre içinde bebeğe yalnızca şekerli su veril*melidir. Bugüne kadar emzirme konusunda çok şeyler söylenmiş, uygulanmıştır. Oysa, günümüzde, hekimler annelere şu öğütleri vermektedirler: Bebeğiniz ağladığı zaman onu hemen besleyin; yalnız, beslenme aralıklarının iki saatten az olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Ayrıca son yıllarda birçok ülkede yeni doğan bebeğin ilk alacağı besin maddesinin anne memesindeki süte benzer sıvı olmasına özen gösterilmektedir.

  Bebeklerde Saatli Beslenme

  Saatli beslenme meme saatleri 6-9-12-15-18-21-24-03 olarak belirlenir. Ama anne kendi arzusuna göre ilk meme saatinde de*ğişiklik yapabilir. İri çocuklar üç yerine dört saatte bir acıkabilirler. O zaman ister istemez sizin de çocuğa uyup, memeyi dört saatte bir vermeniz gerekecektir. Saatleri şöyle ayarlayabilirsiniz: 6-10-14-18-22-02.

  Bebek 15-20 günlük olunca, geceleri meme emme alışkanlı*ğını genellikle kendiliğinden bırakır. Eğer bebek bu alışkanlığı sür*dürmek isterse o zaman çocuğa geceleri meme yerine kaynatılıp mikropları öldürülmüş su verebilirsiniz, dolayısıyla bebek, gece kalkma alışkanlığından vazgeçecektir. Bu arada geceleri hiç me*me vermeden, son beslenme saati 22 olarak da ayarlanabilir, sa*bah 6′ya kadar da çocuk aç bırakılır. Ancak son söz bebeğinize bakan doktorundur. Çocuk gece beslenme alışkanlığını bırakınca hem anne rahata kavuşacak, hem de bebeğin midesi dinlenme olanağını bulacaktır. Daha çok Amerikalıların uyguladığı başka bir beslenme şekli de, iki saatten sık olmamak koşuluyla çocuğu her ağladığında beslemektir. Yapılan araştırmalarda bu şekilde besle*nen çocukların meme saatlerini kendi kendilerine ayarladıkları ve gece son memeden sonra sabaha kadar uyudukları görülmüştür. Bütün bunları söylerken amacımız sizi bir parça olsun aydınlatinaktır. Çocuğa nasıl bir beslenme şekli uygulanacağı konusunda kuşkusuz ki en doğru kararı doktorunuz verecektir. Onun için, «Ben çocuğumu şu ya da bu şekilde besleyeceğim,» diye hiçbir zaman karar vermemeniz gerekir. Çocuk istediğiniz şekle uyarsa ne mutlu; ama ya uymazsa o zaman ne yapacaksınız? Kendi is*tekleriniz için bebeğinizi yıpratmaya, hırpalamaya hakkınız yoktur. İşte bu nedenlerle birçok ileri ülkelerde ‘çocuğun mama saatleri budur’ diye bir liste yapıp o saatte bebek uyuşa bile uyandırılarak beslemeye çalışma şekli artık bırakılmıştır. Bütün uğraşmalara rağmen çocuk iki saat dolmadan ağlıyorsa, o zaman bebeğin tam doymadığını düşünebilirsiniz.
   
 10. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 11. EU3

  EU3 Guest

  paylaşımın için teşekkürler lelal, emeğine sağlık bu yazının kime ait olduğunu biliyormusun? anlatılanların bazıları çok doğru ama katılmadığım birkaç şeyde var hatta yanlış olduğunu bile söyleyebilirim
   
 12. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 13. EU3

  EU3 Guest

  kızlar yeni doğan bebekler anne memesini kendi vücutlarının bir parçası olarak görürler bu nedenle ayrılmak istemezler, lütfen bu hataya düşmeyin çok fazla emzirmekte zararlı sonuçta,mide kapasitesinin üstüne çıkıyorlar çünkü ve emzik vermekten vicdan azabı duymayın, bebişlerimizin emme reflekslerini doyurmaları gerekiyorki bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu emziktir, bazı bebekler almak istemezler onlar içinse yapılacak pek birşey yok tabiii:ecrin_bebek::ecrin_bebek:
   
 14. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 15. siarfim

  siarfim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mart 2008
  Mesajlar:
  61
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Arkadaşlar bizim doktor ne zaman isterse süt ver mutlaka ve emme aralığı max. 3 saat olsun yoksa kan şekeri düşer ki bu sıkıntı yaratır dedi. Anne sütünün fazla kiloya sebebiyet vermek gibi bir yan etkisi olmadığını da okumuştum. Daha çok küçükler ve yoruldukları için çok doyuramıyolar karınlarını o yüzden de sık emmek istiyolar galiba. Daha aşıları da olmadığı için ben ne zaman isterse veriyorum açıkçası, onu koruyacak tek şey anne sütü çünkü..
   
 16. 5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 17. LELAL

  LELAL fınfık kurdum büyüyor Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.631
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  canım nette dolaşırken her tüelü içerik içeren bir portalda bu yazıyı bulmuştum.açıkcası benimde katılmadığım noktalar var ama haklı bulduğum yerlerde var. en azından herkes kendine göre buradan bişeyler çıkartabilir diye paylaşmak istedim.
   
 18. 6 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seha
 19. cilekk

  cilekk Kücük adamIna asIk.. Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.905
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  146
  canim ilk zaman bu sorun bizdede oldu,surekli memede dolasiyordu oglum.ve sonrasindada oldugu gibi cikaritordu.bizim doktorumuz,gunduzleri sakin iki saatten evel verme,emer ama fazlasini hemen cikartir dedi.aksamlari daha sIk verebilirsin ama demisti.simdi ben oyle yapiyorum.

  rezeneyide gunluk iki kasik veriyorum gazi icin,cok faydasini buldum.