emzirmekten vazgeçiren 5 yanlış...

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve DilaNaz tarafından 8 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

8 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : DilaNaz
  1. DilaNaz

DilaNaz Körler sağırlar,birbirini ağırlar. Üye

Beğenildi:
    40
    Ödül Puanları:
    153
    Emzirmekten vazgeçiren 5 yanlış

Emzirme konusunda özellikle genç annelerin ciddi yanılgıları bulunuyor ve bebeklerini emzirmeyi bırakıyorlar. İşte anneleri emzirmekten vazgeçiren 5 yanlış inanç:
    05 Mayıs 2008 08:32
    Yazı boyutunu büyütmek için

Oysa yurt dışında yapılan bir araştırma annelerin bebeklerini mutlaka emzirmeleri gerektiğini ortaya koydu. İşte o araştırmanın sonuçları...Anne sütünün ne kadar yararlı olduğu her fırsatta belirtilse de, bazı anneler bebeklerini emzirmeyi bir kere bile denemiyorlar.

1000 kadının katıldığı bir çalışmadan elde edilen çarpıcı sonuçlar şöyle:

1- Kadınların yüzde 34’ü modern bebek mamalarının anne sütüyle eşdeğer besleyiciliğe sahip olduğunu düşünüyor. Ancak bebek mamaları, anne sütünde bulunan antikoru, canlı hücreleri, enzimleri veya hormonları içermez.

Her bebek için annesinin sütü özel olarak üretilmiştir, yani anne sütünün formülü bebeğe göre değişiklik gösterir.

2- Yaşları 16 ile 24 arasında olan kadınların yüzde 20’si, emzirdikleri zaman göğüslerinin şeklinin bozulacağından endişe duyuyor. Ancak, emzirmek günde 500 kalori yakmanızı sağlar. Böylece rahim normal haline daha çabuk döner ve uzun dönemde göğüslerin şeklinde bir değişiklik olmaz.

3- Kadınların yüzde 67’si, insanların toplum içinde emzirmeyi hoş görmediklerine inanıyor. Ancak çoğu kişi, toplum içinde ihtiyatlı bir şekilde bebeğini emziren anneyi hoşgörüyle karşılıyor.

4- Kadınların yüzde 95’i, emzirmenin doğal bir kabiliyet olduğunu ve bazı annelerin bu yeteneğe sahip olmadığını düşünüyor. Ancak, emzirme bir beceri işidir ve pratik yapmak gerekir. Annenin bu konuda yardım istemesi son derece önemlidir.

5- Kadınların yüzde 87’si, bazı annelerin bebeğin beslenmesine yetecek kadar sütü olmadığına inanıyor. Ancak, bütün anneler doğru bilgilerle ve destekle bebeğini sadece anne sütüyle besleyebilir. Amerika Birleşik Devletleri Toplum Sağlığı Derneği başkanı Melanie Johnson, özellikle ilk altı ay anne sütüyle beslenen bebeklerin gelişimlerinin ve sağlık durumlarının genel olarak çok iyi olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Eğer hamileyseniz veya yeni anne olduysanız, ısrarla belirtiyoruz ki, bu tür yanlış inançlar, bebeğinizi emzirmenize engel olmasın.”

Emzirmenin anneye faydaları

Rahimin normale dönmesine yardımcı olur.

Yumurtalık kanseri riskini azaltır.

Emzirmenin bebeğe faydaları

İlk altı ay en iyi beslenmeyi sağlar.

Mide hastalıklarından ve göğüs enfeksiyonlarından korur.

Çocukluk döneminde obezite riskini azaltır.

2. 8 Mayıs 2008
  3. EflatunSu

EflatunSu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Kızımı iki yaşına kadar emzirdim.Ve bu açıdan mutluyum.
    Yukardaki yazıya tamamen katılıyorum.Bazı şeyler yanlış biliniyor maalesef.
    Ayrıca emzirmenin psikolojik açıdanda rahatlığını gördüm.Kızımla iletişimimiz,duygusal bağımızın daha güçlü olduğunu hissettim.Ve hiçbir şey anne sütünün yerini tutmuyor.Yaşayarak öğrendim

4. 8 Mayıs 2008
  5. enise16

enise16 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bende ilk oğlumu 18 ay emzırıdm şimdi 11 yaşında maşşallah zırt pırt hasta olmaz kışın arada grıp olur şimdi 3 aylık oğlumuda emzırıyorum yok kılo almayayım gibi dertlerım yok önce oğlullarımın sağlığı 7.cı ayında başlarım artık rejım yapmaya ek besınlere gecınce butun annelere tavsıyem cocuklarını emzırın bazı anneler sutum az dıyor bırakıyor gecen rahatsızlandım ve ıkı gun ölu gıbı yattım bişi yemedığım içnde sutum cok azaldı hemen sütlaç yaptım 3 kase yedım ınanın gece gögüslerım sızladı sütten inşallah bu oğlumda sütütm yettığı kadar emer abısı gıbı

6. 4 Ekim 2009
  7. B&M

B&M FB & M & YE Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    oğlum 19 aylık halen gece gündüz emiyo
    Rabbim veriyo rıskını neden mahrum bırakayım
    emsin hem benimde hoşuma gidiyo gözlerimin içine bakıyo :)
    hasatlıkalardan da koruyo oğlumu

Son düzenleme: 5 Ekim 2009
  8. 5 Ekim 2009
  9. mersel

mersel ikinci kez anne oluyorum Üye

Beğenildi:
    67
    Ödül Puanları:
    108
    Ne güzel. ıNşallah bende o kadar uzun süreler emzirebilirim bebeğimi. Şimdi 1,5 aylık. ışe başlayacağım için ek mamaya geçmek zorunda kalacağım. ınşallah emmeyi bırakmaz.

10. 5 Ekim 2009
  11. esoess

esoess kocasına ve kızına aşık.. Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    kızım 17 aylık gece güldüz full emiyo ben emmesinden çok mutluyum ama nasıl bıraktırıcam orasıda düşündürüyo üstelik benim kzıım doğduğu andan itibaren memeyi tutmamıştı çok savaştık sütümü sağıp biberonla veriyordum hastanedeki hemşireler bile biz boyle direnen bi çocuk görmedik diyolardı ama 10 gün sonra hiç pes etmeyerek tabi burda annem ve kayınvalidemin çabalarıyla sonunda memeyi tutturabildik

12. 8 Ekim 2009
  13. sherry456

sherry456 Guest

benim kızım doğduğundan beri doğru düzgün emmedi hiç. oysaki sütümde vardı 10 ay ancak emzirebildim sonunda bende pes ettim.
    ama gögüslerin şekli gerçekten bozuluyor emziripte gögsüm bozulmadı diyene hiç rastlamadım.

14. 8 Ekim 2009
  15. Mntha

Mntha Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    86
    Oglumu 7 ay emzirebildim. (emmedi) Kizimi 2 bucuk yasina kadar emdi çok faydasi gordum.
    cadi geceleri kendi geliyordu emiyodu emiyodu tekrar yatagina gidiyodu:)
    gercekten hastaliklarda koruyor bagisik sismemi kuvvetli oluyor.
    oglumu az emzirmenin de zararini gordum her bisi de hasta oldu dr acile gitmekten bikmistim ardik..

16. 8 Ekim 2009
  17. AskKirintisi

AskKirintisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Ya hangi anne emzirmek istemez çocuğunu, ben daha mamayla anne sütünün içeriği aynı diyen bir anne görmedim. Bu araştırmayada inanamıyorum. Bu forumda sütüm az mama veriyorum diye ağlayan bir çok anne tanıyorum.

18. 18 Ekim 2009
  19. BuRcU

BuRcU bir kız, bir oglan! Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    bence sağdan soldan sütün az mı doymadıgı için mi ağlıyor söylentilerine de kulak tıkanmalı
    ayrıca gögüslerin büyük yada küçük olmasının da bi etkisi yok benim dogumdan önce cok küçüktü ama cok sütüm vardı bitiremiyodu bile
    sedece isteyin ve emzirin siz istedikçe sütünüz olacaktır
    diğer annelerden neyiniz eksik sizin bebeğiniz neden mamayla büyüsün annesinin ona özel sütü varken
    değil mii a.s