En büyük kabusum fotograf çektirmek...

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve _aysu_ tarafından 30 Ocak 2010 başlatılmıştır.

30 Ocak 2010
    Konu Sahibi : _aysu_
  1. _aysu_

_aysu_ Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ablalarim…
    Simdi keske butun dertler boyle olsa bak neyi kendine dert yapiyor diyeceksiniz ama paylasip rahatlarim en azindan…
    Benim en cekindigim ve baktigimda utandigim sey kendi fotograflarim.tek kelimeyle igrenc cikiyorum fotolarda.butun hayatim karardi bunun yuzunden.yuzum el kadar aslinda ama fotografta oyle buyuk cikiyorki.kucuk cenem var ama fotografta iki metre.o kadar yag surup kirpiklerimi uzattim ama fotografta kirpik yokmus gibi.offf niye boyle oluyor anlamiyorum.aslinda eskiden hic boyle degildi ergenlik donemine girdikten sonra oldu.3-4 senedir dogru durust fotograf cektiremiyorum bi dusunun.sinifda arkadaslarim gel resim cektirelim diyorlar ben hemen kaciyorum.birde bu gun nette oyle gezinirken su azeri aysel teymurzadenin fotolarina rasladim.resmen kiskandim kizi.hepsinde oyle guzelki.hep imrenerek bakiyorum fotografta guzel cikanlara.ben zaten guzel cikmak istemiyorum oldugum gibi cikiyim yeter.annem fotojenik degilsin diyor ondan diyor.universitede bir tanidigi varmis.kiz cirkinmis ama fotolarda cok guzel gorunuyormus.kizin resmini gorende aa ne guzel kiz diyormus.annemde hep biz diger kizlarla kiskanirdik onu diyor.cirkin ama fotografina bakan dunya guzeli saniyor diye.
    Off ben hic resim cektiremeyecekmiyim.o kadar pozlar veriyorum belki degisik cikarim diye olmuyor iste olmuyor.o kadar moralim bozuk ki anlatamam.okudugunuz icin tesekkur ederim.en azindan birileriyle paylastim…

2. 30 Ocak 2010
  3. Metaphora

Metaphora Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    108
    canım kendine yakışan pozları ve duruşu bulman gerek,benim yüzüm mesela hafif aşağıdan çok çirkin görünüyor.

aynada kendi kendine alıştırmalar yapabilirsin

4. 30 Ocak 2010
  5. yagmurtanesi

yagmurtanesi yesilgözlü Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    resimlerde insanlar genelde farkli cikiyor takma kafana aslinda sana öyle geliyordur

6. 30 Ocak 2010
  7. ema1

ema1 Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr Pro Üye

Beğenildi:
    7.407
    Ödül Puanları:
    238
    bence bununda hileleri var güzel görünmek için bir araştırma yap google dan :icecream:

8. 30 Ocak 2010
  9. leyla mecnun

leyla mecnun her anım AŞK olsa Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    aman bee gülüm taktığın şeye bak hem istersen öyle güzelleştiren fotoğrafçılar varki kendin olduğuna şaşırırsın bayanssulusmile kii bence kendinde güzelsindir görmedim ama fotoğraflarında öyle çıkıyormuşsun onuda düzelttirirsin olur biter hiç üzülme yanii canım...opuyorumnanaktan

10. 30 Ocak 2010
  11. uzumbugusu

uzumbugusu Siyah İnci'm... Üye

Beğenildi:
    225
    Ödül Puanları:
    153
    Bende bu dertten muzdaribim..Fotojenik olmak diye bi olay varsa ben kesinlikle fotojenik değilim..

Aynadan çektiğim resimler süper çıkıyo (yani oldugum gibi) ama direkt çekildiğim zamn iğrenç ötesi..Neden böyle anlamıyorum:KK43:

12. 30 Ocak 2010
  13. KIRMIZIdonluKIZ

KIRMIZIdonluKIZ Canis Majoris sönüyor : / Pro Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    cünki aynadan cekince, kendini hep gördügün gibi cikiyosun resimde
    normal cekince aynanin ters yansimasi yok yani aslinda karsindaki insanin seni gördügü gibi kendini görüyorsun, bu yüzden sana tuhaf geliyor cünki yüzünün bu görüntüsüne alisik degilsinsempatiksalakcinni-tatlicadiarzu-
    bunu bana bi fotorafci anlatmisti adami ne bicim foto cekiyon beceriksiz :mymeka:diye kalayladiktan sonra:kedi:

14. 30 Ocak 2010
  15. The Blowers Daughter

The Blowers Daughter CazibeHanımnGündüzDüşleri Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    Biran bu başlığı ben mi açtım diye düşündüm a.s Ben de aynı soruna sahibim.benneyaptımki

KIRMIZIdonluKIZ o fotoğrafçı gibi düşünüyordum bende ama şu yazı bana çok mantıklı geldi..

Ders kitaplarında anlatılanlara her zaman körü körüne bağlı kalıyoruz. Bu bağlılığımız bize pahalıya mal olabilir. Kitaplarda yazılanlara harfiyen uyduğumuzda kendi değerlendirmelerimizi işin içine katmayız. Bu, yeteneklerimizi sınırlamakla kalmaz aynı zamanda zeki öğrenciler tarafından gelen soruları ‘kitap öyle diyor’ deyip geçiştirmemize sebep oluyor. Şimdi vereceğim örneği lütfen dikkatlice inceleyiniz.

Düzlem aynaların bir özelliği olarak öğrettiğimiz ‘bir cismin sol tarafı aynada sağ taraf olarak görünür’ büyük bir gaftır. Hemen bütün fizik kitaplarında bu vardır. Peki gerçekte bu böyle midir? Zeki bir öğrenci size şöyle bir soru sorsa acaba nasıl bir cevap veririsiniz? Hocam niçin düzlem aynada görüntü sağ-sol yer değiştiriyor fakat baş aşağı dönmüyor? Haydi çıkın şimdi işin içinden. Böyle bir soruya cevap verebilecek fizik öğretmenini gerçekten kutlamak isterim. Ya da daha zeki bir öğrenci şöyle bir soru sorabilir: Öğretmenim benim sağ elimde kalem var. Ben sağ kolumu kaldırdığımda, aynada elinde kalem olan sol kolum kalkıyor. Ama sol elimde kalem yok ki.aynada görüntü

Bir başka misal: Bir kağıda bir sözcük yazıp aynaya doğru tutun. Bu sözcük aynada ters görünür ve kolay okuyamazsınız. Bunun sebebi aynanın sözcüğü ters çevirmesi değil. Sizin yazdığınız kelimeyi ters çevirip(1800 çevirip) aynaya göstermenizden dolayıdır. Aynı kelimeyi saydam( mesela yağlı bir kağıt) bir kağıt üzerine yazıp, kağıdı çevirmeden aynaya doğru tutarsanız kelimenin hiç değişmediğini görürüsünüz. Şimdi fizik kitaplarının yaptığı gafı sezdiniz mi?

İsterseniz bir başka misal verelim. Eğer aynadaki görüntünüz gerçekte sağ-sol olarak yer değiştiriyorsa aynadaki görüntünüz ile toklaşmaya çalışınız. Karşınızdaki bir adamla tokalaşacağınız zaman çapraz olarak sağ ellerinizi uzatırsınız. Ama aynadaki görüntünüz hiç de çaprazdaki eli değil sağ elinizin karşısındaki görüntüyü size uzatır. Öyleyse öğrencilerimize anlattığımız şeyleri öncelikle bizlere bahşedilmiş aklı süzgecinden geçirdikten sonra anlatalım.

Bir fizik öğretmeninin açıklaması...

Ayrıca 50 fotoğraf çekmişsem anca 1-2sinde kendimi aynada gördüğüm gibi çıkıyorum.O nasıl oluyor :bbo:

16. 30 Ocak 2010
  17. The Blowers Daughter

The Blowers Daughter CazibeHanımnGündüzDüşleri Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    Fotojenik olma olayı ile ilgili bir fotoğrafçının şöyle bir yazısı var.Portre fotoğrafları üzerinden anlatılmış...

"İnsanların portre fotoğraflarında gördüğümüzden farklı çıkmalağının nedeni yüz fizyonomisi. Bir kişiye baktığımızda onun yüzünü üçboyutlu olarak görürüz. Ayrıca bakarken hareket halinde olduğumuz için yüzü farklı açılardan görürüz.Dolayısıyla karşımızdaki kişiye ait onu en "güzel" gösteren açının verdiği görüntü hafızamıza kaydedilir. Ve biz o kişiyi hep bu görüntüyle algılarız.

İnsanların yüzleri bir diğerine tıpatıp benzemez. Buna rağmen belli başlı yüz tipleri vardır. Uzun yüz, üçgen yüz, kare yüz, oval yüz(fotoğraf için ideal yüz tipidir.), yuvarlak yüz gibi. Bu yüz tiplerinin fotoğraflanmasında farklı açılar kullanmak gerekir. Çünkü yüzdeki yapısal bozukluğu bakış açısını değiştirerek gidermek ve yüzü "oval yüz" görüntüsüne yaklaştırmak gerekir. Bu nedenle karşılaştığımız bir kişi bize çok güzel görünebilir. ama aynı kişinin yüzü fotoğrafta aynı "güzellik" etkisini vermeyebilir. Yıllar önce bir gözlük çekiminde buna benzer bir durum yaşamıştım. İki mankenle çekim yapıyorduk. Bir tanesinin yüzü "armut yüz" dediğimiz tipteydi. Diğer mankenin yüzü görsel olarak daha hoştu. Sonuç: Gözlükler "armut yüz" e sahip mankende daha etkili durdu. Yani gözlukleri onun yüzü daha iyi taşıdı. Oysa çıplak gözle baktığımızda o kadar da etkili görünmüyorlardı. Bu olaydan çıkarılacak ders şuydu: Fotoğraf iki boyutlu olduğu için insan yüzüde fotoğraf kağıdında iki boyutlu olarak girünüyor. Yüzün normalden farklı görünmesine bu iki boyutluluk durumu sebep oluyor. Yüzü teknik olarak bir leke, ton değeri, şekil olarak yorumlamak gerekir. Güzel olanla "fotojenik" olanı ayırmak gerekir. Her insan güzeldir ama fotojenik değildir.

icoskun
    fotokritik

18. 30 Ocak 2010
  19. KIRMIZIdonluKIZ

KIRMIZIdonluKIZ Canis Majoris sönüyor : / Pro Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    148
    pöfff vivian:bbo:bilmiyorumkismileboshayallersmile
    okadarini düsünmedimfisfisfis