En çok neden kadınlar ağlar?

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 12 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  12 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Olaylar karşısında neden daha çok kadınlar ağlar ve daha çabuk kadınlar ağlar? Yada şöyle izah edelim; kadınlar neden her olumsuz olaya ağlar? Hatta canı yanınca, hasta olunca, parmağı kesilince vs vs ağlar da ağlar, peki neden?
  [​IMG]


  Tüm bunların cevabı bir kitapta bir araya geldi ve beynimizde neler olduğunu ortaya koymak için misyonunu üstlendi. Anılar ve yaşanılanlar insan beyninin içine hükmeder. Bunlardan biri unutulsa bile diğerleri hep kalır. Ancak şiddetli bir çarpma ve büyük bir yaralanma sonucunda hafızayı yitirmek mümkün.

  Kadınlar duygusal anlamda erkeklere göre neden daha hassas? Kalp krizi sırasında neden insanın kolu ağrır ya da bazı insanlar neden paranormal güçlere sahiptir? Bunların cevabı beyin üzerine yazılan bir kitapta saklı.

  Rita Carter tarafından kaleme alınan ‘The Brain Book’ (Beyin Kitabı) insan beynini masaya yatırarak açıklanması zor sorulara cevap arıyor.

  Yetişkin insan beyninde 100 milyardan fazla sinir hücresi olduğunu ve bunların karmaşık süreçler yarattığını söyleyen kitap beyinde acıyı hisseden bölgenin büyüklüğü ve barındırdığı sinir hücresi kişiden kişiye değiştiği için kişilerin acı eşikleri de farklı olduğunu söylüyor. Kalp krizi öncesi kolda uyuşma ve acı duyma da beyin tarafından kişiye bir uyarı göndermek amacıyla yapılıyor.

  Neden korku filmlerinden korkarız?

  Vücudun kendini koruma hissi korku filmi izlerken korkmanın en büyük nedeni aslında. Görülen korkunç durum bir tehdit olarak algılanıyor ve suratın şekli de buna göre bir hal alıyor. İnsan tehlikeyi daha iyi görebilmek için gözlerini ‘faltaşı’ gibi açıyor tehlikeye hazır olabilmek için refleksler hazır hale geliyor.
  Kadınlar neden daha duygusaldır?

  Kadın beyninin duyguları konuşma ve sanat yeteneğini kontrol eden sağ bölümü erkeklere göre daha iyi çalışıyor. Bu kadınları daha fazla empati sahibi duygusal ve daha iyi konuşmacı yapıyor. Erkeklerin daha az konuşmasının ve duygularını konuşarak ifade ederken zorlanmasının sebebi bu.

  Asla hiçbirşeyi unutamazsınız?

  Anılar ve yaşanılanlar insan beyninin içine hükmeder. Bunlardan biri unutulsa bile diğerleri hep kalır. Ancak şiddetli bir çarpma ve büyük bir yaralanma sonucunda hafızayı yitirmek mümkün.

  “Bu bana daha önce de olmuştu”

  Dejavu benzer hissi ya da olayı tekrar yaşamak anlamına gelir. Yaşanılanlar sanki daha önce de yaşanmış gibidir. Carter’a göre ‘deja vu’ da beynin bir oyunu. Buna göre beyin daha önce yaşanan bir olaydan küçük bir parça da bulsa o olayı hatırlayıp aynısı olduğu yanılgısını hissettiriyor.

  Rita Carter’ın kitabı Amerika’da şu sıralar çok satanlar arasında yer alıyor.
   
 2. 20 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. Florisa

  Florisa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  115
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  ben çok merak ettim bu kitabııı