En hızlı hayvan nasıl fotoğraflandı?

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve zhr79 tarafından 29 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  29 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : zhr79
 1. zhr79

  zhr79 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  7.858
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  Bu fotoğraftaki kuş Alaca doğan. O dünyanın en hızlı canlısı. Peki saatte 320 kilometre hız yapan en hızlı kuşun uçan fotoğrafı nasıl çekildi dersiniz? Fotoğrafçısından dinleyin:
  [​IMG]
  Dünyanın Saatte 320 km. hızla uçan bir kuşun fotoğrafı nasıl çekilir? Üstelik yuvası 80 metrelik bir yapının tepesindeyse... Fotoğrafçı Laurent Geslin anlatıyor...
  Alaca doğan dünyanın en hızlı hayvanı olarak biliniyor. Ortalama ömürleri 7 ila 15 yıl arasında. Çöllerden şehirlere çok geniş bir alanda yaşayabiliyorlar. Büyük bir kısmı şehirlerdeki yüksek binaların tepesinde yaşamayı tercih ediyor. Bu sayede güvercinlerle beslenebiliyorlar. Yuvalarını ya yüksek bir dağın tepesindeki bir oyuğa ya da büyük bir binanın çatısına yapıyorlar. Hem anne hem de baba alaca doğan yuvada bekliyor. Bir ayın sonunda yumurtadan çıkan yavrular 42 gün sonra uçmaya başlıyor. Mart ve mayıs ayları içinde yavrulayan alaca doğanlar her yıl aynı noktayı yuva için seçiyorlar. Tehlike altındaki kuşlar listesi içindeki alaca doğanların yaşamlarını en çok kimyasal ilaçlar tehdit ediyor.
  Geslin dünyanın en hızlı hayvanının resmini çekme hikayesini şöyle anlatıyor:
  [​IMG]
  1999 yılında bir çift alaca doğan dünyanın en çok ziyaret edilen anıtlarından birinin tepesine yuva yapmıştı. Alaca doğanlar yuva olarak kendilerine Gaudi'nin Barselona'daki Sagrada Familia Katedrali'nin tepesini seçmişlerdi.
  Dünyadaki en hızlı kuşun resmini çekmek hiç de kolay bir iş değil. Üstelik bu kuşun yuvası 80 metre yükseklikte ise... Sagrada Familia'yaya en yakın bina ise 100 metre mesafede. Durum böyle olunca yakınlarda bir binaya çıkıp fotoğraf çekmek de imkansız hale geliyor.
  Katedral yönetiminden özel bir izin alma şansım oldu. Böylece günde bir saat için katedralin üzerine çıkabiliyordum. Ama sadece bir saat.
  Geri kalan zamanlarda katedrale yakın olan her apartmanın kapısını çaldım. En sonunda yaşlı bir hanım bana çatısına çıkma izni verdi. Yuva bulunduğum noktadan çok uzaktaydı. Ama şansım yaver gitti ve kuşlar yuvanın etrafında uçtuğunda çekim yapma imkanım oldu