En iyi baba ipek maymunu erkeği!!!

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve 1BukeT tarafından 6 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  6 Şubat 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  ''Hangi türün babaları en iyidir?'' Sorusunun yanıtı ''insan'' değil, ''İpek maymunu''.

  ürkiye Zeka Vakfı'nın web sitesinden derlenen bilgiye göre, ağaçlarda yaşayan bu küçük maymunlar, baba olduktan hemen sonraki zamanlarının yüzde yetmişini yeni doğan bebeklerine bakmakla geçiriyor.

  ''En iyi baba'' onurunun ''en azından primatlar arasında'' ipek maymunlarına ait olduğunu ifade edilirken, Princeton Üniversitesi'nden Yevgenia Kozorovitskiy ile çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırma çocuk büyütmenin ipek maymun erkeklerine ''en iyi baba'' unvanını kazandırmakla kalmayıp zekalarının gelişimine de katkıda bulunduğunu gösterdi.

  Çalışmada, baba olan erkek ipek maymunları ile çocuksuz erkek ipek maymunlarının beyinlerini karşılaştırıldı. Baba ipek maymunlarının prefrontal korteksde baba olmayanlara göre daha fazla ''iyi bağlanmış'' nörona sahip olduğu saptandı.

  Bu bulguyu değerlendiren Kozorovitskiy ve ekibi, aradaki farkın yalnızca çocuk dolayısıyla daha fazla gündelik zihinsel etkinlikte bulunmakla açıklanamayacağı, ''babalık yapmanın'' prefrontal korteksin, dolayısıyla zekanın gelişimine özel bir etkisi olduğu kanaatine vardı.

  Sitede, ''Bu çalışma ile insanlardaki babalık ve zeka ilişkisini de içerecek bir genelleme yapmak mümkün değilse de başka çalışmalar insan için de benzer bir ilişki olduğunu düşünmemize neden oluyor'' yorumuna yer verildi

  (aa):1shok: :1shok:

  [​IMG]