Endişelenmeyin! einstein da 4 yaşında konuşmuş

Konusu 'Konuşma Problemleri' forumundadır ve purpleangel tarafından 1 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : purpleangel
  1. purpleangel

purpleangel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    88
    "Einstein 1879 yılında Güney Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi; annesi ise, klasik müziğe meraklı, eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe düşürmüşse de, sonraki yıllarda bu korkularının gereksizliği anlaşılacaktı. Giderek meraklı, hayal gücü zengin bir çocuk olarak büyüyordu."
    Vikipedi, özgür ansiklopedi

gamyoncuiremsu bide erkek çocukları genellikle kız kaydirigubbakcemile2 çocuklarından geç konuşur...benim çocuklarım gibi

2. 28 Eylül 2009
  3. sevhan

sevhan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    çok ilginç bende Einstein hayatını okuduğumda geç konuşmöasının ve okuldaki başarızlığının yalan olduğunu okumuştum sürekli geç konuşan çocuklara Einstein örnek verilir ama ne kadar doğru acaba

4. 18 Ekim 2009
  5. Fahriye

Fahriye Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Otizmli bir cocuk annesi olarak, bende söyle fikrimi söylemek isterim.
    Einstein uzmanlarin görüsüne göre otistik..Büyük ihtimalle de yüksek fonksiyonlu otistik..Akranlarina göre hala konusamayan cocuga Einstein benzetmesi, insanlarin kendini kandirmasi olarak algiliyorum. Cünkü cok yeni istatistiklere göre,otizm rahatsizligi 150 cocukta bir görülürken, bugün her 100 cocukta ve her 91 erkek cocukta görülmeye baslamis.Günümüzde, cig gibi veba gibi yayilan otizm rahatsizligi karsisinda , Einstein benzetmesini yada erkek cocuklar kiz cocuklardan daha gec konusur hurafesine kapilip kendi kendinizi rahatlatmaya calismak yerine böyle durumlarda en yakin cocuk psikiyatrina cocugunuzu götürmenizi tavsiye ederim.

6. 14 Ocak 2010
  7. denevst

denevst Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yani geç konuşan her çocuk einstein olacak ona göre. çok bilimsel bir açıklama olmuş bravo diyorum. geç konuşmaya dair her hastalık çözüm buldu bu yazıya göre

8. 17 Ocak 2010
  9. DepresifPolyanna

DepresifPolyanna Bilmemek Mutluluktur. Pro Üye

Beğenildi:
    6.471
    Ödül Puanları:
    238
    Bence bu yazı çocuğu konuşmadığı için sürekli endişelenen vesvese yapanlar için rahatlatıcı bir örnek, yoksa her geç konuşan çocuk Einstein olacak diye bir kaide yok ortada, her çocuğun yapısı konuşması davranışları farklıdır, konuşmadan çok algılama önemlidir, kimi çocukların konuşması 3-5 yaşını bulabiliyor, hatta ben çevremde 7 yaşındayken okula gidip matematik problemlerini çözen ama konuşmayan insanları duydum, 5 yaşında konuşanları duydum, çocuk konuşmuyorsa tabiki bir uzmana göstermekte fayda var, ama bu tür bulgular için 5 yaşın altındaki çocuklarda tam anlamıyla bir teşhis koyulamıyor, ebeveyni yönlendirme konuşma terapisi gibi yardımlar için gitmek de fayda var

10. 17 Ocak 2010
  11. dandini28

dandini28 bebek kuşum,buruşuğum Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    ne kadar erken konuşmaya başlarsa o kadar çabuk öğrenir herşeyi.konuşma önemli bence...Her birey kendine özeldir,Eınsteın öyle olmuş diye hepsi öyle olmaz ki;binde bir ihtimal...

12. 18 Ocak 2010
  13. prety

prety Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Einstain örneği doğru bir örnek değil
    ayrıca kız-erkek çocuklar arasındaki konuşma gerilikleri de kanıtlanmamış.

Eğer çocuğunuz konuşamıyorsa sizlere birkaç öneri de bulunabilirim.
    Denediğinizde çocuğunuzun konuşma geriliğinin yavaş yavaş yokolduğunu göreceksiniz

Hergün mutlaka 1 hikaye kitabı okunmalı.
    Bir süre sonra çocuğunuzdan hikaye kitabını anlatmasını isteyebilirsiniz.

Genelde çocukları konuşmayan ailelerde ,anne ve babalar çocukların her dediğini anlarlar.
    Çocuk bu der haa su dedi
    çocuk aa aaa der
    tamam gezmeye gitmek istiyor vb. gibi
    bir kere bunu bırakmak lazım.
    Çocuğunuzun yanlış söylediklerini ilk başta doğrusunu söyleyip bir süre sonra da doğru söylemedinde ,onu anlamamak en güzeli.

Kipa-tansaşın ağıttığı gazete dergilerini çocuğunuzla birlikte konuşabilirsiniz.
    Bütün nesneleri aa bak bu klima ,bak bu kumada vb. gibi
    konuşmak önemli.Kelime haznesinin gelişmesinde önemli rol oynayacaktır.

Öğrettiklerinizi bir de kendisine sorun
    yani siz sorun arkasından bu ne diye çocuğunuza sorun.

ve mümkünse çocuğunuzu okul öncesi bir kuruma gönderin
    Düzenli olarak yapıldığında ,çocuğunuzun konuşmasında olumlu etkiler yaptığını göreceksiniz

Son düzenleme: 18 Ocak 2010
  14. 25 Şubat 2010
  15. _rz_

_rz_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Geç konuşma çocuklarda çok sık rastlanan aynı zamanda da ciddiye alınması gereken bir durum.Problem ne kadar erken teşhis edilirse çocuğa faydası o kadar büyük oluyor.Konuşma ile ilgili bir problem hissettiğinizde ilk olarak çocuğunuzun ağız yapısını inceleyen, çenesi, dişlerinin dizilişi, dil ile damak arasındaki bağlantının kısalığı ya da uzunluğu çok önemli. Çocuğunuz ba-ba, da-da gibi ilk olarak söylemesi gereken heceleri dahi çıkarmakta zorluk çekiyorsa, mutlaka uzman bir kişiye götürün. Vakit kaybetmeyin.

16. 7 Mart 2010
  17. ebruli1976

ebruli1976 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Bence Çok endıŞelenın ve benım gıbı geÇ kalmayın bendeeŞımı dınlemedım hep konuŞur dıyordum tedavıye 5 yaŞında gatada baŞladık Çok ŞÜkÜr son aŞama olan damak takıldı bu ay artık sadece 5 tane harfı sÖyleyemıyor en geÇ 3 yaŞında baŞlayın tedavıye

18. 14 Mart 2010
  19. gulden81

gulden81 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bence 3 yaşına kadar konuşmadıysa doktora gitmekte yarar var