Endometriosis (Çikolata kisti)

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve minimania tarafından 24 Kasım 2008 başlatılmıştır.

24 Kasım 2008
    Konu Sahibi : minimania
  1. minimania

minimania Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sol yumurtalığımda 9,2 cm, sağda ise 4 cm ebatında çikolata kisti var. 3 farklı doktora gittim hepsi ameliyat dedi. Son gittiğim doktor laparoskopi yömtemini önerdi, diğer doktorum ise açık ameliyat önerdi. Hiç bebeği olmayan bayanlarda açık ameliyatı tercih ediyorlarmış çünkü laparoskopide yumurtaların zarar görme riski yüksekmiş. Bu da hiç bebeği olmayan hanımlarda çocuk sahibi olmayı güçleştiriyormuş. Sormak istediğim açık çikolata kisti ameliyatı olan var mı? Açık ameliyat zor mu geçiyor? Kişi ne kadar zamanda ayağa kalkıyor? Bu tür ameliyat geçirmiş olanlar fikirlerini iletirlerse sevinirim.

Teşekkürler.:a015:

2. 24 Kasım 2008
  3. binbirgece

binbirgece Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16

canım ben geçen yıl kasım ayında çikolata kisti amiliyatı oldum 6,5 cm di açık amiliyat yaptılar sezaryan gibi 1 haftada kendini toprarsın zaten ama amiiyattan sonra tekrarladı benim kistim zaten tekrralıyan bir kist benim arkadaşımında 8 cm di amliyat oldu oda açık amiliyatla alındı şimdi iyi... ama kapalımı daha iyi yoksa açık amiliyat mı onu bilmiyorum işte canım.... kimilerine göre kapalı amliyat kimilerine göre açık amliyat güvenmek zor
    ama sen bir an önce amliyat ol patlıyabilir kistinm ağır kaldrma canım
    birde ibrahim saraçoğlunun soğan kürüü duydunmu onun sitesine gir o kürü uygula canım durumundan haberdar et benim özel msj kutuma msj yazabilirsin sana elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım

4. 24 Kasım 2008
  5. okyanus84

okyanus84 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    minimania merhaba öncelikle geçmiş olsun bende 6 ay önce ameliyat oldum benim 6 cm sol taraftaydı benim drum da açık ameliyat tercih etti zaten anestezili oluyo sen uyuyosun hiç bişey hissetmiyosun yarım saatlik bi operasyon 2 gün hastanede kaldım 3.gün taburcu oldum 2-3 gün evde dinlendim snr normal hayata döndüm bide laparoskopi olduğu zaman içerde küçük kistler varsa onlar kalabiliyomuş en temizi açık ameliyat üzülme korkulacak bişey deil yaniiyerimseniben

6. 24 Kasım 2008
  7. minimania

minimania Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkür ederim. Açık ameliyat olanları duyunca rahatlıyorum. Çünkü son yıllarda laparoskopi ile yapıldığı için acaba yanlış bir yöntemin peşinden mi gidiyorum diye korktum, Doktoruma da güveniyorum. Evet soğan kürünü duydum ama o kür, henüz başlangıç aşamasında olan küçük kistlerde etkili oluyormuş. Deneyeniniz var mı ? Bir de şunu merak ediyorum. Ameliyattan hemen sonra yeniden kist oluşuyor mu? Bunun bir zamanlaması var mı?

8. 24 Kasım 2008
  9. binbirgece

binbirgece Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    canım benim amiliyattan 3 ay sonra tekrarladı

10. 24 Kasım 2008
  11. minimania

minimania Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çok kısa bir süreymiş... Doğum kontrol hapıyla engellenebilir diyorlar, doktorum doğum kontrol hapının işe yaradığı kişiler var demişti. Sen onu denedin mi? Ya da bahsettiğin soğan kürünü denedin mi? :Saruboceq: ameliyat olduktan sonra yine mi çıkacak, korkunç bir şey, hayatımız ameliyatla mı geçecek.

12. 24 Kasım 2008
  13. okyanus84

okyanus84 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım benim tekrar etmedi yani şimdiye kadar bi şikayetim olmadı inşallah tekrar etmez yaaa bebiş için uğraşıyom bide:çok üzgünüm: ben okudum burda tekrar eden var inşallah senin tekrar etmez

14. 24 Kasım 2008
  15. minimania

minimania Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Canım, iyi dileklerin için teşekkür ederim. Umarım tekrarlamaz, zaten haslağın nüksetmemesi için en iyi ilaç gebe kalmakmış. Umarım sağlıklı bi bebiş olur.:KK46:

16. 24 Kasım 2008
  17. gxuxleda16

gxuxleda16 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çikolata kistinin belirtileri nelerdir

18. 24 Kasım 2008
  19. fusfulu

fusfulu Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar ben de acık amelıyat oldum.açıgı tavsıye etmelerının nedenı kıst 4 cm den buyukse acık dıyorlar ve laporoskopıde yapısıklık yapma ıhtımalı daha cok dıyorlar.benım amelıyat olalı ıkı sne oldu.6 aydır falan barız buyudu benımkı suan 4,5-5 cm cıvarlarında ve yenı bır amelıyat benı beklıyor.15 aydır evlıyım korunmamamıza ragmen hamıle kalamadım.ocak ayında yenıden amelıyat olmayı ondan bir ıkı ay sonra da tup bebek yapmayı dusunuyorum
    amelıyata gelınce,ılk 1 hafta zor gecıyor.sezeryandan biraz daha agrılı ve agır dıyebılırım.ama ınsan basa gelınce cekıyor ne yapalım.dr bana ıkıncı amelıyatı söyleyınce sınırden aglamıstım.ama sımdı bu fıkre de alıstım.
    güleda ulturasonda kendını belli ellı edıyor.ama agrılı adet,arakanaması,gaz sorunu,karında şişlik,isalle beraber adet vs
    allah hepımıze saglık versın ısteyenlere de bebıs nasıb etsın.
    .