endometriozis tedavisi

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve milkabeyaz tarafından 4 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    4 Nisan 2010
    Konu Sahibi : milkabeyaz
  1. milkabeyaz

milkabeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    aslında hepimizin sorunları birbirine benzer.fazla zamanınızı almak istemiyorum.benim de 7 ay önce endometriozis kistim tesbit edildi.(bir önceki ayki kontrolde yoktu)ilk çıktığında 1.8 cm ebatındaydı,3 ay sonra 2.5 cm oldu.şimdi sanırım 4 cm civarındadır.1 ay doğummkontrol hapı kullanarak doktorum gerçekten endomt. olup olmadığını tesbit etmeye çalıştı.kist yok olmadı,biz de fonksiyonel kist olmadığını,endometriozis olduğunu anlamış olduk...yani bu malesef çikolata kisti..6 ay korunmasız ilişkilerle gebelik denedik,olmadı.sanırım önümüzdeki ay laparoskopiyle kistim alınacak.tedirginim.sizce doğru tedavi yolu bu mu?ilginiz için şimdiden teşekkürler

2. 4 Nisan 2010
  3. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba geçmiş olsun. kistinizin boyutu nedeniyle gerçekten cerrahiye gerek var mı yok mu tartışmalı bir konudur. ben size ameliyat diyen doktorunuzun kararına müdahale edemem elbette ama ameliyat olacak olan sizsiniz ve farklı bir görüş için bir başak muayene yararlı olabilir. üreme ile ilgilenen jinekologlar endometriozis konusunda biraz daha sabırlı olablir.

4. 4 Nisan 2010
  5. milkabeyaz

milkabeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ilginiz için çok teşekkürler.amacım doktorumun kararını irdelemeniz değil ki,lütfen yanlış anlamayın.insan sağlığı söz konusu olan.ben sadece sizden fikir istiyorum.karar vermek tabiki bizlerin tercihidir.bu durumda olan hastalarınızda uyguladığınız tedavi yöntemi nedir?benim ca125 değerim de çok düşüktü,yani kötü huylu birşey değil.ama yine de nasıl oluyor da gebeliğe engel oluyor anlamış değilim.6 aydır deniyoruz olmuyor :KK43:

6. 4 Nisan 2010
  7. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    hayır siz de beni yanlış anlamışsınız bu büyüklükte endometriozis kistlerini ameliyat etmeyiz. bebek oluşumuna bir kaç nedenle engel olabilir. sadece kistin boyutuyla ilgili değil yaygınlığıyla alakalıdır ve tüplerle rahim içine verdiği zararla ilgilidir. bazen cerrahilerden sonra gebelik oranları yükselebilir. bu oran hastalığın derecesiyle ilgili olarak değişir. cerrahinin sonunda sonuç alınamaz ise sıra tüp bebğe gelebilir ve bu nedenle ameliyat boşuna olabilir. ve unutulmaması gereken bu hastalığın tekrarlayabilirliğidir. yani her 4 cm kistte ameliyat mı olacaksınız?

8. 4 Nisan 2010
  9. milkabeyaz

milkabeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    haklısınız,zaten hastalık geçmişim eski değil,7 aydır bende mevcut.doktorum da ısrarla laparoskopi demiyor zaten.6 ay beklememizi bu yüzden istedi.bana kalsa bir an önce aldırmak istiyordum.ama sorun şu ki bu kistle de gebelik elde edemedik ve düzenimi bozmaya başladı.mesela 3 gün önce,adetime (1 hafta var daha)2-3 damla kırmızı-kahve renkli bir akıntı geldi.kesildi.yani içeride tahribat yaptığı hissine kapılıyorum bu yüzden.çok zamanınızı aldım,gerçekten üzgünüm.bu akıntı yerleşme kanaması dedikleri şey olamaz mı?

Son düzenleme: 4 Nisan 2010
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.