Endometriyum kalınlığı kaç mm olmalıdır.

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve rosenoire tarafından 15 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

  15 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : rosenoire
 1. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  ""ALINTIDIR ""Öncelikle menopozda olup olmadığınız önemli.Yaş önemli değil . Menopozda 3 mm, menopoz öncesi 15 mm normal kalınlıktır. Ayrıca pelvik USG ile değil, endometriyal kalınlık vajinal USG ile bakılmalıdır """ALINTIDIR"""
  Arkadaşlar yukarıda ciddi bir doktor sitesinden alıntı yaptığım yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.Yani yaşınız kaç olursa olsun henüz menopoza girmediyseniz , 15mm kadar olan rahim zarı kalınlığı normal kabul edilmektedir.
   
  Son düzenleme: 25 Ağustos 2010
 2. 25 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : rosenoire
 3. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  """"ALINTIDIR""" Menopozdan sonra rahim zarı kalınlığı bakılması gerekmez ama maalesef Türkiyede böyle bize özgü kötü alışkanlıklar var ve yine maalesef bu yüzden bir çok kadının psikolojisi bozuluyor hatta boş yere rahimleri alınıyor. Bu alışkanlığın nedenleri bilgisizlik veya ticari kaygı..Gerçek tıp biliminde eğer bir kadın en az 1 yıl tamamen adetten kesilmiş yani menopoza girmişken tekrar leke bile olsa kanama geçirirse işte o zaman muayene ile birlikte rahim zarı kalınlığı ölçümü gerekebilir ve 5 mm üzerinde ise (hormon hapı almıyor olmak şartı ile) parça almak gerekir. Adet gören kadınlarda zaten bu ölçüm hiç anlam taşımaz. Doktor mutlaka yapmak istiyorsa adet biter bitmez, lekeye döndüğü günlerde yapılmalıdır. Diğer günler hele adete yakın ise zaten rahim zarının kalın olmaması olanaksızdır. Özellikle cerrahi önerilirse, 2nci hatta 3ncü görüş isteyin. """ALINTIDIR"""""
  Yukarıda alıntı yaptığım yazı , çok değerli bir hocamızın (Kadın hastalıkları uzmanı profesör) bir doktor sitesinde yazmış olduğu mesajdır.