Endometriyum kalınlığı kaç mm olmalıdır.

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve rosenoire tarafından 15 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

  15 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : rosenoire
 1. rosenoire

  rosenoire Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.983
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  ""ALINTIDIR ""Öncelikle menopozda olup olmadığınız önemli.Yaş önemli değil . Menopozda 3 mm, menopoz öncesi 15 mm normal kalınlıktır. Ayrıca pelvik USG ile değil, endometriyal kalınlık vajinal USG ile bakılmalıdır """ALINTIDIR"""
  Arkadaşlar yukarıda ciddi bir doktor sitesinden alıntı yaptığım yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.Yani yaşınız kaç olursa olsun henüz menopoza girmediyseniz , 15mm kadar olan rahim zarı kalınlığı normal kabul edilmektedir.
   
  Son düzenleme: 25 Ağustos 2010
 2. 25 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : rosenoire
 3. rosenoire

  rosenoire Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.983
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  """"ALINTIDIR""" Menopozdan sonra rahim zarı kalınlığı bakılması gerekmez ama maalesef Türkiyede böyle bize özgü kötü alışkanlıklar var ve yine maalesef bu yüzden bir çok kadının psikolojisi bozuluyor hatta boş yere rahimleri alınıyor. Bu alışkanlığın nedenleri bilgisizlik veya ticari kaygı..Gerçek tıp biliminde eğer bir kadın en az 1 yıl tamamen adetten kesilmiş yani menopoza girmişken tekrar leke bile olsa kanama geçirirse işte o zaman muayene ile birlikte rahim zarı kalınlığı ölçümü gerekebilir ve 5 mm üzerinde ise (hormon hapı almıyor olmak şartı ile) parça almak gerekir. Adet gören kadınlarda zaten bu ölçüm hiç anlam taşımaz. Doktor mutlaka yapmak istiyorsa adet biter bitmez, lekeye döndüğü günlerde yapılmalıdır. Diğer günler hele adete yakın ise zaten rahim zarının kalın olmaması olanaksızdır. Özellikle cerrahi önerilirse, 2nci hatta 3ncü görüş isteyin. """ALINTIDIR"""""
  Yukarıda alıntı yaptığım yazı , çok değerli bir hocamızın (Kadın hastalıkları uzmanı profesör) bir doktor sitesinde yazmış olduğu mesajdır.
   
Benzer Konular: Endometriyum kalınlığı
Forum Başlık Tarih
Jinekoloji / Kadın Hastalıkları ense kalinligi 9mm olan var mi 20 Ağustos 2014
Jinekoloji / Kadın Hastalıkları 2 li tarama testi sonucu ense kalınlığı 2.53 yardımcı olun lütfennnn:(((((((((((( 16 Temmuz 2014
Jinekoloji / Kadın Hastalıkları ense kalınlığı var, ödem var, burun kemiği belirgin değil ve ikili test riskli :( 2 Ocak 2014
Jinekoloji / Kadın Hastalıkları ense kalınlığı :(( 25 Ağustos 2013
Jinekoloji / Kadın Hastalıkları Kızımın ense kalınlığı yukseliyor once 3mm sonra 4 mm - Çok endişeliyim 13 Haziran 2013