Enrico Macias

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve BenPia tarafından 6 Aralık 2009 başlatılmıştır.

    6 Aralık 2009
    Konu Sahibi : BenPia
  1. BenPia

    BenPia Queen Üye

    Katılım:
    8 Nisan 2008
    Mesajlar:
    4.898
    Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
    Cezayir kökenli, Fransız müzisyen Enrico Macias, Cezayir’in Constantine şehrinde, 11 aralık 1938 tarihinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Gerçek ismi Gaston Ghrenassia’dır.

    Enrico Macias, müzik kariyerinde ilk büyük çıkışını 60’lı yıllarda ünlü Fransız sanatçı Gilbert Bécaud’nun önünde çalarak yaptı. Özgürlük, barış, mutluluk mesajları veren huzur ve neşe dolu şarkılarıyla eleştirmenlerce «barışın sesi» olarak tanımlandı. Kendine özgün tarzıyla ünü Fransa dışına çıkan Macias, 50 yıldır devam ettirdiği müzik kariyerine 40 albüm ve 100’den fazla single sığdırmış, dünya çapında ki satışaları ise 30 milyonu geçmiştir.

    Macias’ın bugüne kadar 60’dan fazla parçası Türkçe olarak Türk şarkıcılar tarafından da söylenmiş ve büyük beğeni kazanmıştır. Bunlar arasında en bilinenleri Ajda Pekkan’ın «Hoşgör Sen» adıyla yorumladığı «On S’embrasse Et On Oublie», Seyyal Taner tarafından «Son Verdim Kalbimin İşine» adıyla yorumlanan «Je Suis Content Pour Toi» ve Selçuk Ural, Juanito ve Gönül Yazar tarafından «Arkadaşımın Aşkısın» adıyla yorumlanan «La Femme De Mon Ami»dir.


    last fm den alintidir
     
  2. 6 Aralık 2009
    Konu Sahibi : BenPia
  3. BenPia

    BenPia Queen Üye

    Katılım:
    8 Nisan 2008
    Mesajlar:
    4.898
    Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    hakkkinda cok spekülativ yorumlar var.. ama ben onun muhtesem gözleri ve müziginden baska birseyle ilgilenmek istemiyorum


    eksisözlük yazarlarindan bir arkadasimizin(comandante) yorumunada bayildim
    "şarkılarının belirli tema ve konuları vardır genellikle; memleket hasreti, unutulamayan hüzünlü anılar, asla vazgeçilemeyen kadınlar, dünya barışı, insanlığa bağlanan umut, sevgiye ve iyimserliğe olan bağlılık, babanın oğluna güven ve öğütler vermesi (bu konuda çok benzer sözlere sahip, farklı dönemlerde yazılmış 2 ya da 3 şarkısının bulunması ilginçtir) ve gene asla azalmayan umut ve iyimserlik. " (kisaltilmis hali)
     
  4. 6 Aralık 2009
    Konu Sahibi : BenPia
  5. BenPia

    BenPia Queen Üye

    Katılım:
    8 Nisan 2008
    Mesajlar:
    4.898
    Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106