Ense kalınlığı ve amniyosentez sorunu

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve elif32 tarafından 14 Nisan 2009 başlatılmıştır.

14 Nisan 2009
    Konu Sahibi : elif32
  1. elif32

elif32 Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    bugün moralim çok bozuldu kızlar ankara gataya kontrole gittim ikili test için 12 haftalık hamileyim doktor bebeğin uyuduğunu falan söyledi kıpırdatmak için beni öksürttü ense kalınlığı önce 2.4 çıktı sonra 2,2 ye kadar düştü ne olduğunu sordum korkulacak bişeymi diye 2 yada 3 çıksaydı seni gönderirdim ama böyle olunca üçlü test yapılacak bir ay sonra ve yine böyle olursa amniyosenteze başvurulacak dedi o arada başka dr gelince onada sordu o da aynı şeyi söyledi herhangi bir kan alınmadı ve bu değerleri gösteren bir çıktıda vermedi bana zaten o an öyle kötü oldum ki çok da anlamadım dediklerini korkulacak bişeymi değilmi kızlar bana bilgi verin lütfen bebeğimide görünce bugün daha çok üzüldüm bişey olacak diye,şimdiden hepinize teşekkür ederim
  2. 15 Nisan 2009
  3. ademir

ademir Guest

Canım ense kalınlıĞı ve kan alınarak ıkılı test dedıĞımız bebekte down sendromu varmı dıye bakıyorlar.ama testler her zaman doĞru Çıkıyor dıye bıŞey yok.ense kalınlıĞını ÖlÇmek Çokta kolay bıŞey deĞıl.bazı doktorların bunun ıÇın 10-20 dakıka uĞraŞtıkları oluyormuŞ.ıkılı testı kÖtÜ Çıkıp ÜÇlÜ test dahı kÖtÜ olp amnıyosentezde bebekte hıÇbıŞey olmadıĞı durumlar Çok oluyor.mesela sana bır Örnek vereyım.ben Özel bı hastaneye gıdıyodum ıkılı test zamanım geldı.doktor gayet normal bıÇımde ense kalınlıĞı ÖlÇÜmÜ yaptı bırak dakıkaları sanıye bıle sÜrmedı.kan ıÇın laboratuara kan verıldı.1 hafta sonra sonuÇlar rısklı Çıktı doktor bıze 4lÜ test Önerdı.takı 2 3 hafta sonraya.bız okadar zaman bekleyemedık.baŞka bır hastanede tekrar ıklı test yaptırmak ıÇın gıttık.2.gıttıĞımız doktor tekrar ÖlÇÜm yaptı.kan ıÇın ıse tÜrkıyede Çok ıyı bır laboratuar olan dÜzen laboratuarına gÖnderdı.orda kan alındı sonuÇlar 4 gÜn sonra Çıktı.ve hıÇ bır sorun yok.yanı anlayacaĞın tek doktora baĞlı kalma canım.2. GıttıĞım doktor bana dedıkı ılk testlerle bunun alakası bıle yok dedı.Şımdı kafam Çok rahat.hem ŞÖyle bıŞey var.ıklı test sonucu ıyı olup 3lÜ testtı sorunlu olan bıeÇok ınsanda var.amnıosentezde kÖtÜ sonuÇ alıp dÜnyaya getırıp saĞlıklı bebekler doĞuran bırÇok annelerde var.ıÇını ferah tut.bıde gÜn ıÇınde yapılan ÖlÇÜmler arasında baya farklılıklar olabılıyor.yanı ÖlÇÜm Çok maharet ısteyen bır ıŞ.ıstersen baŞka doktorlarada gÖrÜn sadece ense kalınlıĞına bakarak nasıl amnıyosentez ısteyebılıyorlar anlamadım.
  4. 15 Nisan 2009
  5. elif32

elif32 Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkür ederim ademir benimde içim rahat etmedi zaten yarın hava hastanesinden randevu aldım birde oraya muayene olacam gataya çok güvenirdim ama sanki bişeyleri eksik yaptılar diye düşünüyorum ne kan aldılar ne de alime burda herkesin sonucum şu çıktı dediği gibi sonuç verdiler
  6. 15 Nisan 2009
  7. karafilik

karafilik Guest

korkmaaaaaaa
    ben de yaptırmıştım bebişimin ense kalınlığı 3 çıktı
    riskim de yüksekti üçlü taramam pek iyi değildi yani
    amniyosentez yaptırdım çok şükür temiz çıktı....
    annesi korkma....
  8. 15 Nisan 2009
  9. ademir

ademir Guest

yani git başka doktora için rahat olsun.
  10. 15 Nisan 2009
  11. kayra42

kayra42 hayatımın aşkı 3 erkek:)) Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    iyide ense kalınlığı iyi çıkmış.üç ve üzeri risk teşkil eder.ne amniyosentezi ya?sakın yaptırma.ense ölçümün gayet sağlıklı...
  12. 16 Nisan 2009
  13. elif32

elif32 Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    hava hastanesine gittim bugün kızlar orda ikili test yapılmıyormuş gatada varmış sadece,benden kan almadıklarını sadece ense kalınlığına baktıklarını söyledim dr olurmu öyle şey kanla beraber ense kalınlığına bakılmalı yarın mutlaka tekrar git kana baktır bi yanlışlık var dedi sınır 3 ve üstü diye okudum doğrumu dedim evet dedi sonra 1.8 in üstü tehlikeli dedi gatadaki dr 2 yada 3 çıksa tamam ama arada olunca sorun oluyo dedi kime inanacağımı şaşırdım ya o kadarda güvenirdim askeri doktorlara yarın tekrar gidicem bakalım
  14. 16 Nisan 2009
  15. ademir

ademir Guest

canım benim ya inan seni çok iyi anlıyorum biz kafayı yemiştik.sen sakın üzem kanla birlikte ölçüm değerleri önemli.emin ol sorun çıkmıcak.içini ferah tut.bak bebişimnde üzülür.başka hastane yokmu git bi araştır.aynı yere gitme derim.
  16. 16 Nisan 2009
  17. elif32

elif32 Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    ademir maalesef bize ankarada sadece gata ve hava hastanesi bakıyor özele gitmem gerek bu durumda,fiyatları konusunda bilgi sahibi değilim artık mecbur kalırsam giderim tabi
  18. 16 Nisan 2009
  19. Sui

Sui Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Elif sana özel mesaj attım. Eğer imkan elveriyorsa özele git. Özel bir poliklinik bile olur, fiyatlar 100 civarında ızmir'de. Nihayetinde bir ultrason ölçümü ve kan tahlili yapılacak. Bir de bu konulardaki kan tahlilini yapan özelleşmiş laboratuvarlar var oraya göndersinler, isim istersen veririm.