Ensemble Galatia

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve Çenebaz tarafından 31 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Çenebaz
 1. Çenebaz

  Çenebaz Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.525
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  ENSEMBLE GALATİA 2003 yılında uzun bir arşiv çalışması sonrasında F.Kaan Bahadır ve Selçuk Dalar tarafından kuruldu. 2004 yılında Yurdanur Aksop perküsyonlarda ve Serkan Özçifci yaylılarda gruba katıldı. 2005 yılında Senem Gökçe Okullu’nun vokaldeki ve 2006'da Gökhan Bulut'un telliler ve perküsyondaki katılımıyla grup son halini aldı.

  İsim olarak ise, MÖ 3. yüzyılda, orta Anadolu'da kurulan ve başkenti Ankara (Ancyra) olan Antik krallık, Galatia (Yunanca'da Gaul ), tercih edildi.


  Ensemble Galatia, repertuarının ait olduğu dönemin tarihsel olarak da ilginç olmasından yola çıkarak, kimi zaman Ortaçağ'a ait bilgileri, öyküleri, efsaneleri ve şarkı sözlerinin çevirilerini, şarkılarla birlikte aktararak, ilgilenenlerin, Ortaçağ müziğini, kendi dönemi içinde algılamasını ve değerlendirmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu müziklerin icrasında da, dönemin enstrümanlarını kullanarak, parçaların olabildiğince aslına sadık kalmaya gayret etmekte, zamanla, parçaları, döneme dair daha da geniş bir müzikal perspektif sunabilecek biçimde icra edebilmeyi hedeflemektedir. Kuzey Afrika ve Ortadoğu gibi Avrupa'nın sürekli etkileşim içinde olduğu coğrafyaların aynı döneme ait müziklerini bir arada sunarak kültürler arasındaki müzikal alışverişi daha net sergileyebilmek de grubun başlıca hedeflerindendir.


  Ensemble Galatia'nın kullandığı enstrümanların büyük çoğunluğu, dönemin elyazmalarından ve onların içerdiği minyatürlerden yola çıkılarak çizilmiş planlar ve çeşitli ülkelerde yeniden üretilmiş örnekler temel alınarak Erkan Ketenci tarafından grup üyelerinin yardımıyla yapılmıştır. Grubun kullandığı çalgılar arasında blok flüt ailesi, bansuri, ney, rebec, vielle, fiddle, lute, setar, citole, psaltery, bendir, erbane, djembe, tef, darbuka, davul, çalpara, üçgen ve tambourine bulunmaktadır.  ÜYELER

  Kaan Bahadır:
  Citole: Antik Yunanda kithara olarak bilinen enstrümandan, zamanla klavye ve kapalı bir gövde eklenerek evrimleşmiş bir telli çalgı
  Setar: Özellikle İran’da kullanılan bir tür kopuz
  Lute: Udun Ortaçağda Avrupa’da modifiye edilmesi sonucu ortaya çıkan ve Barok dönemin sonuna dek popülerliğini korumuş, perdeli bir telli çalgı
  Psaltery: Üzerinde, önceden belli bir dizide akortlanmış teller bulunan Antik Yunan kaynaklı, arp ailesinden bir telli çalgı
  Selçuk Dalar:
  Alto, soprano ve sopranino recorder: Blok flüt ailesinden üflemeliler, bastan tize doğru sıralanmıştır.
  Tin Whistle: Özellikle İrlanda ve İskoçya’da kullanılan bir tür tiz kaval.
  Bansuri: Bir tür dilsiz Hint yan flüdü Vokal
  Senem Gökçe Okullu:
  Vokal, çalpara, tambourine
  Serkan Özçifci:
  Rebec: Ortaçağda kullanılan, armut biçiminde bir gövdeye ve 2-4 tele sahip bir tür yaylı çalgı ( Erkan Ketenci tarafından gövde ve sap yekpare maundan oyulmuş, ses tahtasında akça ağaç ve klavyede vengi kullanılarak yapılmıştır)
  Vielle: Tel sayısı 2-6 arasında değişen bir tür yaylı ( Erkan Ketenci tarafından rebecle aynı materyal ve tekniklerle üretilmiştir.)
  Medieval Fiddle: Modern kemanın atası sayılan, çoğunlukla 5 telli, yaylı çalgı (birçok kaynakta yine vielle olarak da adlandırılır)
  Yurdanur Aksop:
  Bendir, erbane, djembe, darbuka, üçgen, tambourine
  Gökhan Bulut :
  Darbuka, bendir, davul, djembe, tambourine, lute  REPERTUAR

  Ensemble Galatia repertuarını öncelikli olarak 10.yy ile 15.yy arasında yazıya ve notaya geçirilmiş kaynaklardan ulaşılan, Avrupa’nın farklı coğrafi bölgelerinde ve farklı sosyal kesimlerince dinlenen ve icra edilen halk müziklerinden oluşturmaya çalışmaktadır. Bu çalışmaya örnek olarak Piae Cantione, Libre Vermell, Cantigas de Santa Maria, Cantigas del Amigo, Carmina Burana, Paris Okulu'na ait troubadour ve trouvere kayıtları gösterilebilir.

  Ancak sözlü gelenekle aktarılan ve ya dönem kayıtlarında adı geçen parçaları da repertuarına eklemekte sakınca görmemektedir. Danslar, birçok halk şarkısı, laudalar, sefaradlar, balladlar, bazı meyhane şarkıları, Kelt geleneğinden gelen İrlanda ve İskoç halk müzikleri ve Breton şarkıları tarihlendirilmelerindeki güçlük ve, varsa sözlerindeki olası değişiklikler göz önünde bulundurularak dönemin müzik kültürüne daha geniş bakılabilmesi amacıyla grup repertuarında yer almaktadır.

  Grubun repertuarında bulunan şarkıların yazıldıkları diller de yazıldıkları coğrafyaya göre çeşitlilik göstermektedir. Katalan dili, Latince, Langue d'oc, Langue d'oil, eski Almanca, İspanyolca, Arapça ve Judeo-İspanyolca (İspanyol Yahudilerinin kullandığı bir tür İbranice), eski İngilizce, Keltçe bu dillere örnek olarak gösterilebilir.  ENSEMBLE GALATIA

  PAZAR GÜNLERi 20:30-23:30 ARASI

  ESKİYENİ'DE SAHNE ALIYOR

  İnkılap Sokak, No: 6/A Kızılay - Ankara
   
 2. 31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Çenebaz
 3. Çenebaz

  Çenebaz Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.525
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  dinlemek isteyenler için benim en hoşuma giden müziklerden biri

  Yfrog - galatia
   
 4. 8 Şubat 2011
  Konu Sahibi : Çenebaz
 5. Slania

  Slania ♪♫ Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  5.790
  Beğenildi:
  280
  Ödül Puanları:
  163
  Harika! Daha önceden nasil kesfedemedim ben bu grubu. Ortacag müziklerine ilgim vardir. Bu grubu ögrendigim iyi oldu. Paylasim icin tesekkürler. :KK71:
   
 6. 8 Şubat 2011
  Konu Sahibi : Çenebaz
 7. Slania

  Slania ♪♫ Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  5.790
  Beğenildi:
  280
  Ödül Puanları:
  163
  27sinde konseri varmis. Ankara'da oturanlar gidebilir. Orada olsaydim kesin giderdim.

  Ensemble Galatia Konseri

  Tarih : 27.02.2011
  Saat : 21:30
  Yer: Eskiyeni

  Ücret : ÜCRETSİZ
   
 8. 15 Şubat 2011
  Konu Sahibi : Çenebaz
 9. Çenebaz

  Çenebaz Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.525
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Evet benim de bu tarz gruplara ilgim vardır.
  Ankara'da olsam ben de kesinlikle kaçırmazdım, gidebilenlere sevgiler :87: