Enteresan bilgiler

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve superisi22 tarafından 26 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  26 Haziran 2009
  Konu Sahibi : superisi22
 1. superisi22

  superisi22 hayat herşeye rağmen güzel Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2007
  Mesajlar:
  4.774
  Beğenildi:
  791
  Ödül Puanları:
  163
  Balıklar su içer mi? Bir kene ortalama kaç metreküp kan içer? Köpekbalıkları neden kansere yakalanmaz?


  BU SORULARIN YANITLARINI YALNIZ SİZ MERAK ETMİYORSUNUZ... ÇOK MERAKLILAR TÜBİTAK'A SORUP ŞU YANITLARI ALDILAR:

  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Bilim ve Teknik Dergisine, yanıtlanması istemiyle birbirinden ilginç sorular gönderiliyor.

  Derginin ‘’www.biltek.tubitak.gov.tr’’ adresinden ulaşılabilen internet sitesinin, “Merak Ettikleriniz” bölümüne iletilen sorular, ilginç konulara ilişkin bilgi edinmek isteyenlerin sayısının hiç de az olmadığını ortaya koyuyor. İşte antropoloji, astronomi, fizik, kimya, satranç, spor, tıp ve zooloji dallarında yaratıcılığın sınırlarını zorlayan sorular ve cevapları:

  Kedi balıkları ile köpekbalıkları arasında ne fark var?

  Her iki tür de köpekbalıkları takımın farklı familyalarına aittir. Anlam karmaşası yaratan Türkçe adlandırmaları. Köpekbalığının İngilizce karşılığı ‘shark’, kedi balığınınsa, ‘dogfish’. Türkçe adlandırırken dogfish köpekbalığı olarak çevrilmesi gerekirdi. Ancak ‘shark’ köpekbalığı olarak çevrilince dogfish kedibalığı olarak çevrildi.

  Kargaların ortalama ömrünün yaklaşık 200 yıl olduğunu duymuştum. Bu doğru mu?

  Doğada vahşi olarak yaşayan kargalar en fazla 13-14 yıl kadar yaşar. Esaret altındaysa 40 yıldan fazla yaşayabilirler. İngiltere’den verilen bir kayda göre kargalardan bir tanesi 80 yıl kadar yaşamış. Bilindiği gibi kuşlar esaret altında iyi bakılırlarsa normal yaşamlarında çok daha fazla yaşayabiliyorlar. Doğada koşullar her zaman daha zordur.

  Balıklar su içer mi?

  Yaşamın kaynağı olan su, canlıların vücutlarında değişik oranlarda bulunur. Bu, suyu tüm canlılar fizyolojik olarak kullandığı anlamına gelir. Buna su içinde yaşayan canlılar da dahil. Bu yüzden balıklar su içerler.

  Karnımız neden bazen guruldar?

  Mide, sürekli olarak kasılan ve hareket eden bir organdır. Mide dolu olduğunda, tüm bu aktiviteler normal ilerleyişini sürdürür. Ancak boş olduğunda da kasılmalar devam eder. Bu kasılma hareketleri devam ederken, mide duvarlarının birbirine sürtünmesi sonucunda da, ‘karın guruldaması’ dediğimiz sesi duyarız.

  Bir kene ortalama kaç metreküp kan içer?

  Bu kenenin türüne ve yaşına göre değişiklik gösterir. En yaygın görülen ve en fazla çalışılmış kene türlerinden biri olarak kabul edilen kış kenelerinin (Dermacentor albipictus) dişileri, bir seferde ortalama 2 mililitre kan emebiliyorlar.

  Köpekbalıkları neden kansere yakalanmaz?

  Köpekbalıkları hastalıklara karşı oldukça dirençlidir. Bunun nedenlerinden birisi son derece güçlü bağışıklık sistemine sahip olmaları. Bu sayede kansere de yakalanmazlar.

  Çift sarılı yumurtadan çift civciv çıkar mı?

  Çift sarılı bir yumurtada yavru gelişimi meydana gelse de yavrulardan biri yaşam savaşında diğerini yener. Ancak genellikle iki yavru da henüz yumurtadan çıkmadan yaşamlarını yitirir.

  Neden mavi renk sebze veya meyve yok?

  Bitkilerin rengini veren pigmentlerin kimyasal yapıları, düşük dalga boylarında ortaya çıkan renkleri vermek üzere gelişmiştir. Mavi ve yakın renkleri oluşturan bileşikler, ya zehirlidir ya da enerji açısından ekonomik değillerdir.

  Neden kuru fasulye gibi baklagiller gaz yapar?

  Sindirim enzimlerimizin yetersiz kaldığı besinler, kalın bağırsağımızdaki simbiyont bakteriler tarafından parçalanırlar. Bu işlem sırasında da bağırsak gazını oluşturan gazlar açığa çıkar. Baklagillerde bulunan oligosakkaritlerin sindirimi için enzimlerimiz yetersiz kaldığı için, bu besinler yendiğinde bağırsaklarda normalden daha fazla gaz oluşur
  .
   
 2. 26 Haziran 2009
  Konu Sahibi : superisi22
 3. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Çok güzel bilgiler!
  Önceden çok merak ederdim balıkların su içip içmediğini!