ENYA yı daha önce hiç dinlediniz mi?..;)

Konusu 'Bir önerim var !' forumundadır ve smeagol tarafından 6 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 1. smeagol

  smeagol Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.745
  Beğenildi:
  1.455
  Ödül Puanları:
  238
  Arkadaşlar eğer biraz kafanızı dinlemek ve ruhunuzu dinlendirmek isterseniz size ENYA nın aşağı yukarı tüm parçalarını tavsiye ediyorum..Lütfen bir kere dinleyin,vazgeçemeyeceksiniz..

  (Aşağıda ki parçası benim en sevdiğim parçalarından biridir.Gerçi hepsi güzel ama..Size bir fikir verir sanırım..yerimseniben)


  [youtube]FKQKM8sHOzA&feature[/youtube]

  BİYOGRAFİ

  Asıl adı Eithne Ní Bhraonáin olan Enya, İrlanda'nın en ünlü müzisyenlerinden biridir. 2001 ve 2002 yıllarında Dünya çapında albümleri en çok satan bayan vokal olmuştur. Özellikle Kelt müziği üzerine eserler veren Enya, bu müzik türünün bu gün Dünya'da bu ölçüde tanınıp dinlenmesinde en önemli katkısı olan sanatçılardan biridir. Kökleri çok eskiye dayanan ve birçok ülkede geleneksel olarak yaygın olan Kelt müziğine yeni bir soluk getirip şarkıları, geleneksel tonları ve melodileri güçlü sesiyle çok yaygın bir kitleye hitap edecek şekilde yeniden yorumlamıştır. Böylelikle Loreena McKennitt'in de aralarında bulunduğu birçok ünlü vokaliste esin kaynağı olmuştur
  Enya 17 Mayıs 1961 yılında müzikle uğraşan bir ailenin dokuz çocuğundan beşincisi olarak İrlanda'da dünyaya geldi. 1980'de kardeşleri Maire, Pol ve Ciaran ile amcaları Noel ve Padraid Duggan'ın bulunduğu Clannad adlı gruba dahil oldu. Grubun çıkardığı Crann Ull ve Fuaim adlı albümlerde piyanist ve arka vokal olarak görev aldı. 1982'de gruptan ayrılan yapımcı ve yönetici Nicky Ryan'ı izleyerek tek başına kariyer yapmaya koyuldu.

  Nicky Ryan ve eşi Roma ile çalışmalarına hız veren Enya, Ghaoth Ón Ghrian (Güneş rüzgarı) ve Miss Clare Remembers (Bayan Clare hatırlıyor) adında iki adet enstrümental parça kaydetti. 1984'te Kurbağa Prens adlı sinema filmi için yaptığı şarkılarda ilk olarak Enya ismini kullandı. 1987'de Sinead O'Connor'un The Lion And The Cobra (Aslan ve Kobra) adlı albümünde arka vokalist olarak yer aldı.

  Enya 1987'de BBC tarafından hazırlanan Keltler adlı belgeselin müziklerinin yapımında görev almak üzere kontrat imzaladı. Bu müzilker Enya'nın ilk solo albümü olan ve şarkıcının kendi adını taşıyan albümde yer aldı fakat fazla ilgi çekmedi. Enya'nın kariyerindeki dönüm noktası, hemen sonraki sene çıkardığı Watermark (Su izi) adlı albüm oldu. New Age Kelt müziğinin çok başarılı bir sentezi olan ve üzerinde kılı kırk yararcasına çalışılmış bu albümde, özellikle Orinoco Flow (Orkinoslar Uçarken) adlı hit parça uzun süre müzik listelerinin tepesinde yer buldu. Enya, çok güçlü olmamasına rağmen hassas, duygulu ve temiz sesiyle büyük bir hayranlık uyandırdı.

  1991 yılında başka bir hit albüm olan Shepherd Moons'u (Ay'ın kılavuzluğunda) çıkardı. Bu albümün satış rakamları Watermark'ı bile geride bıraktı. Watermark'taki çizgisini geliştirerek devam ettiren Enya'nın bu albümünde özellikle Caribbean Blue (Karayip mavisi) adlı parçası çok sevildi. Bu albümdeki bazı parçalar ilerleyen zamanlarda çeşitli filmlerde kullanıldı.

  1995'te Grammy ödülü kazanan The Memory of Trees (ağaçların hafızası) adlı albüm piyasaya çıktı. Bu albümün, müzikal bakımdan ortalama dinleyiciye biraz daha uzak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yine de başta albümle aynı adı taşıyan parça olmak üzere albümdeki bazı parçalar herkes tarafından çok beğenildi. Bu dönemlerde, artık birçok kişinin gözünde Enya adı New Age ile özdeşleşmiş hale geldiyse de, Enya bunu şiddetle reddetmiş ve yalnızca Ket müziği yaptığını söylemiştir.

  Enya 1997'de iki yeni parça da içeren Paint the Sky with Stars (Gökyüzünü yıldızlarla boya) adlı koleksiyon albümünü çıkardı. Bu dönemde James Cameron'un Titanik adlı filminin müziğini yapması için getirilen teklifi reddetti. Bunun üzerine teklif götürülen James Horner'ın bestelerinde Enya'nın tarzını taklit etmesi, bu parçaların daha sonra yanlışlıkla Enya'ya mal edilmesine neden oldu.

  5 yıllık bir aradan sonra Enya'nın A Day Without Rain (Yağmursuz bir gün) adlı albümü piyasaya çıktı. Bu albüm yine Enya'nın oturmuş ve bilinen tarzının tüm özelliklerini taşıdığı halde, kendini çok fazla tekrar eden parçalarla bazı hayranlarını hayal kırıklığına uğratmıştır. 11 Eylül saldırılarından sonra Only Time (Yalnız zaman) adlı parçasını içeren bir single çıkartıp gelirlerini 11 Eylül mağdurlarına bağışlamaya karar verdi.

  Şarkı bestelemekte titizliğiyle bilinen ve aceleci davranmayan Enya, 2005 yılında Amarantine'i çıkardı. Enya bu albümüyle de her zamanki istikrarını fazla ödün vermeden korumayı ve her zamanki kaliteli ve derin müziğini zevkleri ve yaşam tarzları gittikçe farklılaşan bir kuşağın beğenisine sunmayı bilmiştir.

  Enya 2006 itibarıyle Dublin'de bir şatoda bekar olarak yaşamını sürdürmektedir. 109 milyon Sterlinlik servetiyle Enya, İrlanda'nın en zenginleri arasında kendine yer edinmiştir.


  Albümleri

  Enya (1987) Watermark (1988) Shepherd Moons (1991) The Celts (1992) The Memory of Trees (1995) Paint the Sky with Stars (1997) A Day Without Rain (2000) Amarantine (2005)

  DVD

  Warner Müzik 2000 yılında Enya'nın bazı kliplerinin yer aldığı Enya: Klip Koleksiyonu adlı bir DVD çıkardı. Bu DVD'de Enya'nın Orinoco Flow'dan Wild Child'a kadar hemen hemen tüm klipleri bulunabilir. Bu DVD'de ayrıca röportajlar ve kliplerden bazılarının yapım aşamasına dair bilgiler bulunmaktadır.

  Yüzüklerin Efendisi adlı filmin DVD versiyonunda May It Be adlı parçasının (bu parça Lisa Kelly tarafından da, daha ağır ve ağıta yakın bir tarzda seslendirilmiştir) klibi bulunmaktadır.

  (Vikipediden alınmıştır.)
   
 2. 6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 3. BenNazKsK

  BenNazKsK Çiçek&Böcük:) Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.956
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  China roses.... Enya kesinlikle katılıyorum ve özellikle bu şarkıyı tavsiye ediyorum canım bende
   
 4. 6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 5. smeagol

  smeagol Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.745
  Beğenildi:
  1.455
  Ödül Puanları:
  238
  İlgine teşekkürler Nazlıcığım..Parçalarının hepsini dinleyemedim ama benim de tavsiye edebileceklerim,SAIL AWAY:asigim: (ORINOCO FLOW diye de biliniyor.),ADIEMUS:asigim:,CARIBBEAN BLUE:asigim:,BREAVEHEART THEME:asigim:.....vs
  Öyle çok ve hepsi de öyle güzeller ki...:KK66:
   
 6. 6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 7. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  yani enya'nın sesine olan hayranlığımı tarif edemem :asigim: only time benimde favorimdir a.s
   
 8. 6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 9. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  Kim ki bu arkadaş?
  Bizden biri mijeyyar
  Şayet müzüği ile kol,bacak,beden ve özellikle kafa anacum kafa dinlendiriyorsa bi denede ben alayım lütfen..Benim kafamı bir Enya kesmez,elinizde varsa bir düzine alsam olar mı?Bıngıldağı işe yarar mı?sırnaşık şey
  Anladınız siz onu!!!jeyyar
   
 10. 6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 11. punk_chick

  punk_chick Guest

  enya nın sweet november ı çok güzeldir.. Kasım da aşk başkadır isimli filmin soundtrack idir aynı zamanda bu şarkı dinlemeyenler varsa tavsiye ederim süper :1closedeyes:
   
 12. 6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 13. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148

  aa ben onu unutmuşum ki o filmi 8 kere falan izledim :eek: hakkaten çok güzel bi parça yerimseniben
   
 14. 6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 15. jasmine

  jasmine Yüksek Melankoli Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Banada bi arkadaşım bu önerdiğin şarkıyı yolladı.Merak edip başka şarkılarınıda ben indirdim.Dediğin gibi gerçekten insanı çok dinlendiriyor.Teşekkürler canım :)
   
 16. 7 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 17. smeagol

  smeagol Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.745
  Beğenildi:
  1.455
  Ödül Puanları:
  238
  İlginize teşekkür ederim arkadaşlar..Enya gerçekten müthiş bir yetenek..Aslında aşağı yukarı herkes soundtracklerden bu sanatçıyı dinlemiştir,ama adını bilmiyordur.İlk kez dinleyenlerin ''Ben bu müziği biliyorum .''diyeceklerini düşünüyorum...yerimseniben

  En basiti CESUR YÜREK desem yeterli olur sanırım...:asigim:

  Berşulem müzik zevkini bilmiyorum ama eminim bu ses sana çok iyi gelecek...Ve fasülyeye de..a.s:eek:
  Bıngıldağı da bıngıldak hani,tam yarmalık...:roflol::roflol::roflol:
   
 18. 11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : smeagol
 19. SKartanesi

  SKartanesi Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.107
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  73
  only time benim de fvorim o kadar ki düğünümde çıkış müziğim olarak bunu seçmiştim çoook güzel olduuuu :)))