Epidural doğum nasıl uygulanır merak edenler..BUYRUN..

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve ficipi tarafından 24 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  24 Haziran 2008
  Konu Sahibi : ficipi
 1. ficipi

  ficipi ............... Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.460
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  1.aşamada annenin sırtında uygulama yapılacak bölge, antiseptik bir sıvı ile silinir ve steril örtüyle örtülür. Bu enfeksiyonu önlemek içindir.Sıvı oda ısısında olduğu için anneye biraz soğuk gelebilir.
  2. aşamada cilt ve cilt altı çok ince bir iğne ile uyuşturulur. Bu şeker hastalarının (Diabetlilerin) kendilerine insulin yaparken kullandıkları çok ufak bir iğnedir. Bu iğneyi, anne adayı bir sivrisinek ısırığı kadar hisseder.
  3.aşamada ise epidural sahaya ucu künt bir iğne (tohy iğnesi) yardımıyla kateter yerleştirilir ve ilaç verilir. Özellikle bu aşamada annenin birkaç dakika kıpırdamadan durması çok önemlidir. Kateter yumuşak bir maddeden yapılmış, balık oltası (misina) kalınlığında incecik bir sondacıktır. İlk yapılan ilacın etkisi geçince ilave ilaç yapılabilmesi için yerleştirilir. Kateterin dışarıda kalan kısmı alerji yapmayan özel flasterle omuza kadar yapıştırılır.


  Buradan ihtiyaç duyuldukça ara ara ilaç verilebildiği gibi önceden programlanmış otomatik pompalarla sürekli belirli doz ilaç ta verilebilir.Anne adayı ihtiyaç hissettiğinde bu pompaya bağlı bir düğmeye basarak kendiye ek doz yapabilir. Buna Hasta Kontrollu Analjezi denir.
  Bu kateter, doğumdan sonra annenin ağrısı kalmayınca hiç canı yanmadan kolayca çıkarılır.
   
 2. 24 Haziran 2008
  Konu Sahibi : ficipi
 3. leo2621

  leo2621 Bende 'ANNE' yim artık!!! Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  173
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  Sevgili çıtırpıtır peki bunu her isteyene yepıolarmı yoksa mecbur kalınca mı yapılıor?
  Aydınlatırsan sevinirim tşk cnm
   
 4. 24 Haziran 2008
  Konu Sahibi : ficipi
 5. ramitep

  ramitep Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  12 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  471
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  slm bende merak ediyorum açıkçası herkez e uygulanırmı ve ben araştırma yapmıştım bir anestezi uzmanı bu konuda çok iyimiş nezih bey ama güvenlimi değil mi bilemedim yani ıkınmak falan varmı yoksa keserek mi oluyor rahimi bilemedim sence iyi bir doğum yöntemimi çevrende yaptıran varmı tşk