Epidural Normal Doğum Dediğiniz Nasıl Bir Yöntem ??

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve nilmxixsra tarafından 3 Mart 2008 başlatılmıştır.

3 Mart 2008
    Konu Sahibi : nilmxixsra
  1. nilmxixsra

nilmxixsra Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    bu yöntemle doğum yapan anneler epidural normal doğum nasıl oluyor , ben çevremde kimseden işitmedim. bu olayı yaşayanlar bilgilendirirse çok sevinirim :))
  2. 3 Mart 2008
  3. megilara

megilara onelife,onesoul,onelove.. Pro Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    38
    Özel Mesaj At
    tatlım ben henüz yaşamadım ama bu yöntemle dogum yapmayı düşündüm bir ara:eek:murilikten bir boşluktan iğneyle anestezi yapılıo sana,ve sadece belden aşagısı uyuşuo,ağrı hissetmiorsun ama kasılmaları hissettiğinde ve dr ıkın dediğinde ıkınıyorsun,sadece agrı yok anlıcann,ama benim dr arkadaşlarım anne adayının bu dogumda fazla heyecan yaptıgını ve doguma çok yardım edemediğini ayrıca omurilikten girildiği için felç olma olasılıgı oldugunu sölediler,fazla tavsiye etmediler yanii
  4. 3 Mart 2008
  5. ebkoka

ebkoka Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Özel Mesaj At
    nilmısra ben hemşireyim. aynı zamanda da sezeryanla doğurmuş bir anneyim. epidupal belinden iğneyle girilerek anestesi veriliyor. ve sen hiç bir şey hissetmiyorsun. yani alt kısım uyuşuyor. ama bu işi ehli birilerinin yapması lazım. belinden aşağısının tutmama ihtimali de riskler arasında. doğumdan 8- 12 saat arasında da bacaklarını hissedebilmek için bekliyorsun. epiduralle hem normal doğum hem de sezeryan yapılabiliyor
  6. 3 Mart 2008
  7. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
  8. 3 Mart 2008
  9. inciboncuk

inciboncuk Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    canım ben bunu bayağı bi araştırdım çünkü doktorum kesinlikle epidurali öneriyor,ben epiduralli normal doğum yapacağım, sana tavsiyem kulaktan dolma bilgilere inanma, bilimsel bi araştırma yap(doktor,hemşire,bilimsel yayın vs)
    bu işi ehil bir insan yapmalı diyorlar ya bu bana çok komik geliyor, diş hekimine gittiğinde diş hekimine güveniyorsun, sezaryende uyuyorsun karnını kimin açtığını görmüyorsun ki doktor açıyor buna da güveniyorsun, ya da otobüse biniyorsun gece uyuyorsun şoföre de güveniyorsun e epidural anesteziyi de hastanenin hademesi yapmayacak heralde anestezi uzmanı yapacak buna neden güvenmiyor insanlar anlamıyorum, bağıra çağıra doğum yapmak hoşlarına gidiyor olabilir..
  10. 5 Mart 2008
  11. xsxekercim

xsxekercim Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    canım ben 15 gün önce epidural anestezi ile normal doğum yaptım ve gerçekten çok memnun kaldım. 3cm açılana kadar sancı çekiyorsn zaten,ondan sonra omurilik boşluğuna katater yerleştirerek 1er saat arayla anestezik ilaç enjekte ediliyor.katater yerleştirilirken önce o bölgeyede insülin enjektörüne benzer bi iğneyle anestezi yapılıyor,onun için pek bi acı hissetmiyorsun. epidural yapıldıktan sonrada zaten NST takılıyor ve ordan sancı sıklığın takip ediliyor.göbekle diz arası uyuştuğu için sancıları pek hissetmiyorsun yalnız doğum öyle değil.1 er saat arayla anestezi tekrarlanıyor ya,işte doğumu o bir saatin sonuna getirdi benim doktorum.eğer uyuşukluk çok fazla olursa ıkınma problemi oluyormuş,biraz sancıyı hissedeceksin dedi. ya bu acıya bile dayanmak çok zor oldu,bir de epidural olmadan normal doğumu düşünemiyorum.
    gelelim korkutmalara... banada çok dediler,felç olabilirsin,aylarca baş ağrıların olur, bacaklarını hissetmen saatler alır,bel ağrın günlerce geçmez... vs. ama çok şükür bunlardan hiç biri olmadı.ne ağrı sızı,ne his kaybı.zaten anestezi varken bile kalkıp yürüyebiliyorsun,çünkü uyuşma dizle göbek arasında oluyor.ben sedyeden kendi başıma kalkıp duğum masasına geçtim.
    baya uzun yazmışım.yaşadıklarımı tam anlamıyla yazayım,sen karar ver diye düşündüm. en iyisi sen doktorunla konuş ve ona güven.zor bi karar ama kararını ver ve başka kimseyi dinleme.çünkü aklın karıştırmak en fenası.
  12. 5 Mart 2008
  13. sule-46

sule-46 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Özel hastane miydi Şekercim ?
  14. 5 Mart 2008
  15. xsxekercim

xsxekercim Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    evet, gaziantep sani konukoğlu hastanesi.
  16. 1 Aralık 2009
  17. marsellaa

marsellaa Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    arkadaşlar bende epidural düşünüyorum ama benim iğne korkum var iğne vurulurken acıyormu lütfen bilgi verirmisiniz
  18. 1 Aralık 2009
  19. TutkuEge

TutkuEge Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    bende 3,5 ay önce epiduralli normal dogum yaptim kesinlikle tavsiye ederim risk konusuna gelince genel aneztesiden daha az riskli oldugu tip dünyasinda kabul görmüs olan bi aneztesi sekli.