epidural sezeryan hakkında..

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve berna1 tarafından 25 Kasım 2009 başlatılmıştır.

25 Kasım 2009
    Konu Sahibi : berna1
  1. berna1

berna1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    doğumuma çok az kaldı bayramdan hemen sonra sezeryan olacağım kısmetse..ama insanlar hep kafamı karıştırıyor.ben epidural sezeryan olmaya karar vermiştim ama yine vazgeçirdiler.yok uyuşmama riski varmış korkudan bayılanlar varmış az da olsa bazı şeyler hissediliyomuş...korkmaya başladım kızlar deneyimlerinizi paylaşın nolur çok az zamanım kaldı:KK43: genel mi epidural mi sizce???

2. 25 Kasım 2009
  3. glnk

glnk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    148
    kimseyi dinlemeyin derim ben bu konuda.benim biçok arkadaşım epidural oldu hepsi de çok memnun kaldı.inşallah ben de epidural sezeryan olmayı düşünüyorum.uyuşmama riski varsa zaten uyuşmadığınızı hisseder ve doktora söylersiniz ki zaten kontrol ediyolar uyuşup uyuşmadığını.insanlar başkalarının doğumu hakkında yorum yapmasalar olmaz.hele ki böyle yakın zamanda doğum yapacak birine olumsuz şeyler anlatıp korkutmalarını hiç anlamıyorum.bana göe genel anestezi daha riskli.ayrıca uyanma süresi var.uyanınca hemen kendinize gelip bebeği kucağınıza alamayacaksınız.en son siz göreceksiniz bebeğinizi.verdikleri anestezi ne kadar az olursa da mutlaka bebeğe de gidiyo.bence epidural çok doğru bi karar.korkmayın ve böyle saçma sapan şeyler söyleyenleri de susuturun derim.sonuçta her operasyonun bir riski vardır.herkes bunun farkında.ama korkutmasınlar sizi.
    sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah bebeğinizi.

4. 25 Kasım 2009
  5. berna1

berna1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kızlar epidural sezeryan yapan yok mu aranızda lütfen yardım...

6. 25 Kasım 2009
  7. duyguby

duyguby Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bende bu zamana kadar hep genel anestezi olucam derdim ama artık epidural sezeryande karar verdim.uyuşmama riski bana saçma geldi.Cunki sonucta diyelimki hissettin,anestezistin hemen ilaç takviyesi yapar ve uyuşur.bayılma riskine gelince.En kötu ihtimalle narkozsuz,ilaçsız bayılmış oluruz:)) korkumuzda gider.
    genel anesteziden uyanmak daha zor,sersemliği,gaz sancısı daha kötu.eğer kesin sezeryan istiyorsan bence epidural düşünmelisin..bende bugun baska bir arkadastan tavsiyeler aldım,çok rahat etmiş.Cokda kolay olmuş...

8. 25 Kasım 2009
  9. duyguby

duyguby Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bende bu zamana kadar hep genel anestezi olucam derdim ama artık epidural sezeryande karar verdim.uyuşmama riski bana saçma geldi.Cunki sonucta diyelimki hissettin,anestezistin hemen ilaç takviyesi yapar ve uyuşur.bayılma riskine gelince.En kötu ihtimalle narkozsuz,ilaçsız bayılmış oluruz:)) korkumuzda gider.
    genel anesteziden uyanmak daha zor,sersemliği,gaz sancısı daha kötu.eğer kesin sezeryan istiyorsan bence epidural düşünmelisin..bende bugun baska bir arkadastan tavsiyeler aldım,çok rahat etmiş.Cokda kolay olmuş...

10. 25 Kasım 2009
  11. reses

reses Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    +++++... kesinlikle katılıyorum... hem de her cümlesine...

12. 25 Kasım 2009
  13. kedici

kedici Can Deva'm Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba sevgili hamileler,
    Ben 3 ay önce epidural sezeryan ile doğum yaptım ve bende epiduralden çok korkuyordum, canım çok tatlıdır nasıl dayanırım falan diyordum. Ameliyat öncesi bulduğum her yazıyı okuyup, yaşayan birilerinden bişeyler öğrenmeye çalışırdım sizler gibi yerimseniben

Epidural olduğunuzda hiç birşey hissetmeyeceksiniz sanmayın sakın, çünkü hissedeceksiniz. Dokunmaları, ilk atılan kesiyi bile hissedeceksiniz, ama bu canınızın yanacağı anlamına gelmiyor. Dokunma hissi duyacaksınız. Bunu epidural olan herkes yaşıyor.

Uyuşmama dedikleri benim yaşadığım şey galiba. Uyuşmama doğru kelime değil, fazla hissetme diyebiliriz buna. Mesela, bebeğim karnımdan çıkarılırken içimden ağırlığın çıkışını çok hissettim, doktorların ellerinin karnımın içinde dolaştığını hissediyordum, ama bu kesinlikle acı değildi, çok yoğun bir dokunma hissiydi.Bebeğim doğduktan sonra bu his beni çok rahatsız ettiği için (tekrar ediyorum acı ya da ağrı değil bu) beni uyutmalarını istedim. Nasıl uyuduğumu bile hatırlamıyorum, uyandığımda dikişler bitmişti,asansörde odama çıkıyordum. Çok çabuk kendime geldim ve hemen bebeğimi emzirdim.

Sizlere tavsiyem belinizden epidural katateri takılırken canınız yansa bile (ki canınız yanmıyor, sadece iğne batması şeklinde hissediyorsunuz ) sakın ama sakın hareket etmeyin. Ben çok tedirgindim ve ameliyat masasına rahat oturmayı bir türlü beceremediğim için kateter takılırken azıcık hareket ettim, bu yüzden sinir kılıflarının yırtılmasına sebep olmuşum. Bu yüzden ameliyattan sonraki 2.gün başımı ağrıdan kaldıramıyordum.. Ama bunu çok kafanıza takmayın, çok çok nadir görülen bir durummuş bu. Sadece katater takılırken dikkat edin diye yazıyorum.

Epidural sonrasında kullanılan ağrı pompaları ya da kalçadan yapılan ağrı kesiciler çok işe yarıyor,öyle saatler süren acılar ağrılar çekmiyorsunuz, endişelenmeyin. Zaten bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda birden kendinizi cennette sanıveriyorsunuz, acı, ağrı, ameliyat umursamıyorsunuz bile.

Emin olun canım çok tatlıdır, herhangi bir tahlil için kan bile verirken oturup ağladığım olmuştur, ben bile böyle söylüyorsam, hiç korkmanıza gerek yok yani kaydirigubbakcemile3

14. 25 Kasım 2009
  15. berna1

berna1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bak bu sözlerine takıldım şimdi ben dokunmaları bile hissetsem panik olurum.benim genel anesteside tek korktuğum uyanınca o ağrıyı yoğun hissetmek..yoksa başka çekinccem yok

16. 25 Kasım 2009
  17. helenx

helenx Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    bende epidural sezeryan oldum.hiç korkma çok rahat oluyo.evet hissediyorsun aldıklarını bebegi falan ama okdar acı yok.sadece his ..bence güzel....bebegi hemen görüyorsun herşeyi takip edebiliyorsun.yani hatırlamdıgın birşey yok herşeye tanıklık ediyorsun ilk aglaması falan..hemen emzirebiliyorsun.kucagına alıyorsun..çok avantajı var..bende dayanıklıyımdır ama igneden korkan birisiydim.omirilige vurulan igneden biraz korkuyordum ama çok çok ince oldugu için birşey hissetmedim.sonra hemen uyuşuyor zaten bedenin.yatırıyorlar bebek 5 dakkada çıkıyo.dikişler 40-45 dakkikayı alıyor.yani 50+55 dakikada herşey bitiyor.en fazla bir saatte herşey bitip.odana gidiyorsun.uyuşukluk geçtikçe biraz agrın oluyo oda olur zaten.hemen ya hap alıyorsun yada igne yapıyorlar rahatlıyorsun.o gün bitinci herşey düzelmeye başlıyor.ben kendimi çok çabuk toparlaım.ertesi günü kızımla hep kendim ilgilendim.zor degildi......

18. 25 Kasım 2009
  19. basakk600

basakk600 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    spinal ve epiduralin farkı ne ben doktoruma epidural sezeryan dedıgımde spinal olur sezeryanda demıstı