Epilepsi......( Sara) Paylaşalım

Konusu 'Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 5 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

5 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.137
    Ödül Puanları:
    438
    Epilepsi Nedir?

Epilepsi, halk arasındaki adıyla sara, yineleyen nöbetler ile karakterize ve sıklıkla geçici bilinç kayıplarına neden olan bir durumdur. Ancak bu geçici ve bilinç kaybı her zaman oluşmaz.

Nöbetler çok farklı şekilde ortaya çıkabilirler. Bazı nöbetlerden önce bir koku hissi gibi olağandışı bir algılama yaşanırken, bazı nöbetlerde kişi yere düşebilir veya ağzı köpürebilir. Bazen de boşluk nöbetleri denilen kişinin gözlerini bir noktaya dikmesi ve donuklaşması gibi durumlar ortaya çıkar.

Epilepsi Neden Oluşur?
    Tümör

Cerrahi
    Beyin ameliyatlarından sonraki dönemde nöbetleri önlemek amacı ile sıklıkla antiepileptik ilaçlar kullanılır.

İskemik Lezyonlar
    Beyne giden kan akımı azaldığında (iskemi) beyin dokusundaki besin maddeleri ve oksijen azalır. Bu da iskeminin neden olduğu hücre hasarına yol açar ve epileptik nöbet oluşur.

Konjenital Malformasyonlar
    (Doğuştan olan bozukluklar)

Bazı beyin lezyonları(Değişim gösteren doku bölgesi)
    Doğum sırasında oluşabilir.

Febril Konvülziyonlar
    (Ateşe bağlı istem dışı şiddetli kasılmalar)
    Febril konvülziyonun tek nedeni yüksek ateştir. Her 1000 çocuktan 19 ile 36'sında en az bir kez yüksek ateş nedeni ile konvülziyon geliştiği tahmin edilmektedir.

Enfeksiyon
    Sistemik (tüm vücudu etkileyen) ya da şiddetli enfeksiyonlar yüksek ateşe ve dolayısıyla febril konvülziyonlara neden olabilirler.

Tiroid HastalıklarıTiroid bezi vücuttaki sıvı dengesinin kontrolünde önemli bir rol oynar. Sıvı dengesi ise epilepsi eğilimini belirleyen bir faktördür. Genellikle tiroid sorununun tedavi edilmesi epilepsinin düzelmesi için yeterlidir.

Beslenme
    Bazı insanlarda epilepsinin nedeni olarak B6 vitaminin eksikliği saptanmıştır.

2. 26 Temmuz 2007
  3. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.671
    Ödül Puanları:
    163
    okurken içim cız etti, geçen sene oğlum (11 yaşında) ateşlenmiş ve havale geçirmişti, daha sonrada viral menenjit teşhisi kondu ama havale geçirmesini epilepsi başlangıcı olarak gördüler eeg ler falan çekildi çok zor günlerdi neyseki havalenin nedeni viral menenjitten kaynaklanıyormuş epilepsi çıkmadı. O zamanlar bende çok araştırmalar yapmıştım. İşyerinde 12 yıldır çalıştığım bir arkadaşta 26 yaşından sonra epilepsi olmuştu ve çok zor günler yaşıyordu onunla birlikte hep sohbet edip bu konuyu tartışırdık. Bu bilgileri onada göstereceğim. Emeğine sağlık güzelim.

4. 28 Temmuz 2007
  5. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    benim yeğenim 2 yıl boşuboşuna epilepsi tedavisi gördü.meğer sadece migrenmiş.ona da eeg filan çekilmişti.dr.lar yanlış teşhis koyabiliyor.helede devlet hastanelerinde.:eek:klava:

6. 28 Temmuz 2007
  7. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.671
    Ödül Puanları:
    163
    benim oğlum içinde dr hemen epilepsi demişti, diğer doktor karşı çıktı ikisinin tartışmalarının arasında kalmıştık. Sonunda 2 kere eeg çektirdim ve arkadaşımın ablası Çapa Tıp Fak. de çocuk nörolojisi dalında profosördü ona götürdüm iki eeg yide. Hiç bir şeyi olmadığını söyledi eğer ilk doktora baksaydık bizde şu anda epilepsi ilaçları kullanıyorduk.

8. 28 Temmuz 2007
  9. XOXzgxuxrCe

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    evet benim yeğenimide istanbula çapa ya getirdiler öyle anlaşıldı durum.

10. 28 Temmuz 2007
  11. [ÇiĞDeM]

[ÇiĞDeM] Guest

benim babam 24 yıldır bu hastalıkla mücadele eder malesef biçaresi yok hayatı sadece ilaca bağlı hem kendi acı çekiyor hem biz çok zor bi hastalık nerde yakalıcağı belli olmuyor bazen şiddetli bazende hafif atlatıyo ama şiddetli olduğu zaman zannediyosunuzki ölecek o anı ALLAH kimseye yaşatmasın kimseye dermansız dert vermesin

12. 28 Temmuz 2007
  13. XOXzgxuxrCe

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    allah yardımcınız olsun canım.benim babamda ve 2 kızındada var.genetik geçiş var.genellikle erkeklerde çıkıyor.kadınlar taşıyıcı.sizlerde dikkat edin.tetikleyicişeyler var mesela düşüp kafayı çarpma gibi.ben hep dikkat ediyorum düşmemeye çalışıyorum.bendede varsa ortaya çıkmasın diye.

firdevs27 bunu beğendi.
  14. 31 Temmuz 2007
  15. deniz-nehir

deniz-nehir Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106

Burbuk senden rica etsem Çapadaki profosör olan doktorun adını, varsa telefon numarasını verebilirmisin. Benimde yeğenim daha 2 aylıkken çok hafif nöbet geçirdi şimdi 9 aylık 7 aydır epilepsi ilacı kullanıyoruz bizde bebeğimizi bahsettiğin doktora götürelim çünkü bizimde eeg lerimizde hiçbirşey çıkmadı şimdiden teşekkürler

16. 1 Ağustos 2007
  17. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.671
    Ödül Puanları:
    163
    canım mesajını yeni gördüm dr. ismini vereyim ama telefonu yanımda yok yarın bulursam tekrar buraya yazarım. Prof.Dr. Meral Özmen, çok geçmiş olsun güzelim tavsiyem epilepsi ilaçlarını hiç aksatmadan hatta saati saatine kullanın çocukluk çağı epilepsisinde ilaç kullanımının düzenli olması epilepsinin tedavisinde oldukça faydalı ve Meral hanımın bana dediği çocukluk çağı epilepsileri genellikle buluğ çağında geçermiş ve tedavi edilebilirmiş, yarın sana telide yazarım güzelim.

18. 1 Ağustos 2007
  19. XOXzgxuxrCe

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    canım evet son durumu bilmiyorum ama 2 yıl düzenli ilaç kullandıktan sonra iyileşebiliyormuş çocuklar.a.s.

benimdeneyimim22 bunu beğendi.