Erkek bebek annelerine...!!!

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve gulizgul tarafından 7 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  7 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 1. gulizgul

  gulizgul gulizgul.blogspot.com Pro Üye

  Katılım:
  6 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.581
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  2 - 6 yaş arası sünnet tehlikeli
  Çocukların cinselliklerinin farkına vardıkları 2-6 yaş döneminde sünnet yapılması, travma geçirmelerine neden olabiliyor.Arif Verimli, Türkiye’de, özellikle okulların tatile girmesiyle birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da sünnet sezonunun başladığını belirtti. Sünnetin ciddi törensel geleneklerle süren dinsel bir tören olmasının yanında psikoseksüel bir olay da olduğuna işaret eden Verimli, “ınsanın psikolojik ve cinsel gelişim evrelerinde 0-1 yaş arası ağızcıl dönem, 1-3 yaş arası anal dönem ve 3-6 yaş arasında da ödipal dönemdir" dedi.

  Cinsel saplantı oluşuyor
  Bu dönemleri herkesin 0-6 yaş arası mutlaka geçirdiğini ve bu dönemde kişilik ve cinsel yapılanmanın çok büyük bir oranda oluştuğunu dile getiren Verimli, ödipal dönemde çocukların somut olarak cinselliklerinin farkına vardıklarını da söyledi. Verimli, erkek çocukların cinsel organını tanırken, kızların kendisinde neden bir erkeklik organı olmadığını sorguladıklarını ifade ederek, bu dönemde ortaya çıkan kompleksin mutlaka çözümlenmesi gerektiğini belirtti. Verimli, bu dönemde yapılacak olan sünnetin çocukta travma etkisi yaratabileceğini bildirdi.

  Verimli şunları söyledi: "Gerçek ile düşü ayıramayan, somut düşünce özelliklerine sahip çocuğun bilinçaltında mantık dışı ve ileride yaşamını etkileyebilecek komplekslerin gelişmesine yol açabileceğinden 2-6 yaş arasını, sünnet için doğru bulmuyorum. Sünnet için en doğru yaş 0-1 yaş arası ve 7-9 yaş arasıdır."

  "Çocuğunuza sünnet kıyafeti yerine takım elbise giydirin"
  Bir diğer uyarım ise, sünnet kıyafetlerinin abartıdan, fantazyadan (kral, prens, padişah kostümleri) seçilmemesidir. Daha şık ve erkeksi bir takım elbise erkek çocuk için daha yapıcı bir ödüldür. Sünnet süresince yapılacak geziler, eğlenceler de motive edicidir ancak sünnetin bir sağlık durumu gibi ele alınması ve çocukla bir yetişkin gibi konuşulması travma etkisi yaratmasını daha kolay engelleyebilir.

  "Toplu sünnet sağlıklı değil"
  Toplu sünnet şölenlerini çocuğa daha küçücük yaşında bir ayrımcılık yarattığı ve herkesin gözü önünde stadyum gibi alanlarda -ki bu çocuğa kurban bayramını çağrıştırır- yapıldığı için doğru bulmuyorum. Oysaki daha sağlıklı olan bir belediyenin ve ya bir kurumun bir doktorla sezonluk anlaşıp, randevu alarak bir klinikte, muayenehanede veya hastanede sünnetlerin gerçekleştirilmesidir. Sünnet bir sağlık olayıdır, bir psikoseksüel süreçtir. Ailelerin çocuklarının gelecekteki kişilik ve cinsel gelişimleri için sünneti çok dikkate almaları gerekir."

  Netten alıntıdır.


   
 2. 7 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 3. BubleGum

  BubleGum Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bizim doktor da 1 yasina kadar ya da 6 yasindan sonra dedi zaten. Biz de erkenden anlamadan yaptiralim diyoruz. Siz ne zaman oglunuzu sunnet ettirmeyi dusunuyorsunuz?
   
 4. 7 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 5. serayy

  serayy çook şeker Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.478
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Ben bu konuda çok kararsızım ama şöyle güzel bir sünnet düğünü hayal ediyorum aslında.
  Bu yazıya göre 7-8 yaşlarında yaptırmam muhtemeldir.
  Eşimde yaz sonu yaptıralım diyor ama bence çok erken...
   
 6. 8 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 7. andina222

  andina222 nihayet bir anne... Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.271
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ben inşallah haziranda yaptırıcam , babası bi izne gelsin ilk iş hastaneye götürcem adamı kaydirigubbakcemile3
   
 8. 8 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 9. beyazmelek

  beyazmelek Candan öte,candan ziyade Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.718
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  allah nasip ederse bende haziranda yaptıracağım sünnetini, psikolojik olarak etkilenmesini istemiyorum çünkü şimdi de kıyamıyorum ama ne yapalım eninde sonunda olacak nasılsa anlamadan olsun bitsin hatta şimdi bile geç kaldım diyorum kendime doğar doğmaz istiyordum ama olmadı bir türlü, neyse önümüzdeki inşallah oldu da bitti maşallah diyeceğiz, şöyle güzel bir sünnet düğünü istiyorum ben de ama o şimdi değil, kısmetse oğlumunda büyüdğünde hatırlayacağı bir zamanda düşünüyorum 8 yaşlarında olabilir
   
 10. 8 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : gulizgul
 11. Swetter

  Swetter Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  803
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  aslında bende kucuk yasta yaptırmayı cok ıstıyorum aradan cıksın. anlayacak yasa geldıgındede dugununu yaparız dıyorum ama korkuyorum. sımdı agrısı olsa soyleyemıycek kucucuk sey en azından buyudugunde agrıdıgında soyler. yada bahane arıyorum kıyamıyorum oglusuma :)