Erkek Bebek Doğum Sonrasi Depresyonu Artiriyor

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve gulec11 tarafından 29 Nisan 2008 başlatılmıştır.

29 Nisan 2008
    Konu Sahibi : gulec11
  1. gulec11

gulec11 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Fransa’da bulunan Nancy 2 Üniversitesi’nden Profesör Claude de Tychey’in başkanlığında yürütülen çalışmaya 181 kadının katıldığını, ve katılımcılardan sadece üçte birinde doğum sonrası depresyonun görüldüğü belirtildi.

Yapılan çalışmada, ayrıca doğum sonrası depresyon görülmeyen bayanlardan, erkek bebeği olanların yaşam kalitesinin kız bebeği olanlara göre daha düşük olduğu belirlendi.

Profesör de Tychey, doğum sonrası depresyonun çok yaygın olduğu ve özellikle tedavi edilmediğinde çok tehlikeli olabileceği yönünde uyarıyor. Tychey, erkeklere daha çok değer verilen yerlerde ise, kız bebek dünyaya getiren annelerin doğum sonrası depresyonu daha şiddetli yaşadıklarını belirtiyor.

Araştırmacılar, yapılan bu çalışmayla, erkek bebek sahibi annelerde doğum sonrası depresyonun daha fazla görüldüğünün belirlendiğini, ancak bunun nedenlerini bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

2. 29 Nisan 2008
  3. sevhan

sevhan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Benim bebeğim erkek ama depresyon falan yaşamadım:)))Bu insanın kendi elinde olan ve yaşadığı ortamla ilgili sanırım.Ama ortam ne olursa olsun bebek bakımı tahmin ettiğimden çok daha ağırmış yinede çoook mutluyum....

4. 2 Mayıs 2008
  5. iklimbuse

iklimbuse Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bebeğin cinsiyetiyle ne alakası var anlamadım açıkcası kişinin yaşam kalitesi ile ilgilidir diye düşünüyorum.