Erkek Çocuk Annesi Olmak

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve çokoprens tarafından 9 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 1. çokoprens

  çokoprens iki prens annesi Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.776
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Erkek ve kız çocuklarının hem biyolojik hem de ruhsal açıdan birbirlerinden oldukça farklı olması işinizi biraz daha zorlaştırıyor. Bu nedenle erkek çocuklarının neler hissettiğini ve onlara karşı nasıl davranılacağını bilmekte yarar var. Bu bilinmezlik içinde bocalamamak için onları daha iyi tanımalısınız. İşte size erkek çocukları hakkında işinize çok yarayacak ipuçları:

  Erkek çocukları, kızlara göre daha fazla enerjiye sahiptir

  Erkek çocukları kızlara göre %30 daha fazla kaslı bir yapıya sahiptir. Bu da erkek çocuklarının daha güçlü olduklarını ve daha fazla hareket etmeye ihtiyaç duyduklarını gösterir. Erkek çocuklarının sahip oldukları diğer hormonlar da hareket etme isteklerini artırmaktadır.

  Etrafı dağıtan ve herkese sataşan bir çocuk aslında karmaşayı bilinçli olarak yaratmaz. Bu onun doğasında vardır… Bu durumda size büyük görevler düşmektedir. Ona kendini kontrol etmeyi öğretmek, sıkıntı ve sinirlerini başka bir şeye yönelerek gidermeyi göstermelisiniz. Kısacası içindeki enerjiyi daha yararları şeylere harcamasını sağlamalısınız.

  Erkek ve kız çocuklarının beyni aynı şekilde gelişmez

  Yapılan birçok araştırmada erkek ve kız çocuklarının beyinlerinin doğumdan itibaren aynı şekilde gelişim göstermediği görülmüştür. Beyin, cinsiyete özgü farklıklar göstermektedir.

  Kızlarda her iki beyin yarımküresi erkeklere oranla daha fazla iletişim halindedir. Bunun sonucunda da kız çocukları daha çok analiz yapmaya ve soru sormaya eğilimlidirler.
  Erkek çocuklarında ise sağ beyin yarımküresi daha belirgin ve keskin kararlar alma özelliğine sahiptir. Psikologlar bunun, erkek çocuklarının matematik ve uzay problemlerinde daha başarılı oluşunu açıkladığı görüşünde.

  İki beyin yarımküresinde konuşmayı sağlayan alan, kız çocuklarında %30 oranında daha büyüktür. Bunun sonucunda da erkek çocukları genellikle daha geç konuşmaya başlarlar. Hatta daha az soru sorar ve konuşurlar. Bu nedenle erkek çocukları daha erken konuşmaya başlamak için teşvike gereksinim duyarlar. Bu noktada onunla devamlı konuşmanız, duygularını dile getirebilmesi için onu cesaretlendirmeniz gereklidir. Ona masallar anlatın ve onu dinlemek için zaman ayırın… İsteklerini elde etmek için güç kullanmak yerine dilini kullanması konusunda onu özendirin.
  Erkek çocukları dövüşmeyi sever.

  Erkek çocukları, doğaları gereği dövüşçü bir yapıya sahiptirler. Bu agresif davranış biçimi erkeklik hormonuyla yakından ilgilidir. Bu yüzden de erkek çocukları bir kavga sırasında hemen dövüşmeye eğilim gösterir ve saldırganlaşırlar. Onlara, bu güdülerini kontrol altında tutmayı öğretmek gerekir.

  Kız çocukları ise daha çok dilin gücüne güvenirler ve konuştukları takdirde olaya egemen olacaklarını düşünürler. Ancak erkek çocukları gibi dövüşen kız çocukları da yok değildir.

  Erkek çocukları, kızlara göre daha kırılgandır

  Erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha kırılgan olduğu, uzmanlarca ispatlanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalar, erkek çocuklarının kızlara göre daha sık hasta olduğunu göstermektedir. Bu fiziksel zayıflıklara ek olarak psikolojik zayıflıklar da söz konusudur çünkü psikoloğa giden erkek çocukların sayısı kızlara oranla daha fazladır. Bu nedenle onların da hassas olduğu kabul edilmeli ve onlara “küçük adam” muamelesi yapılmamalıdır. Küçük birer çocuk oldukları unutulmamalıdır.

  Ayrıca ağlayan bir kız çocuğunu nasıl kucağınıza alıp, ona sarılıyor ve öpüyorsanız erkek çocuğuna da aynı şekilde davranmalısınız. Erkek çocuklarına çok şefkat gösterip, yumuşak davranıldığı takdirde onların zayıf kişilikli biri olacakları düşünülür. Hatta bazı ebeveynler, oğullarıyla ufakken oynayıp, çok sevgi gösterirlerse onun korkak bir çocuk olmasından çekinirler. Psikologlar bunun yanlış bir düşünce ve inanış olduğunu, erkek çocukların da kız çocukları kadar sarılmaya, öpüşmeye ve sevgiye ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.

  Oğlunuzun maço olmasını engellemek için…

  Özellikle ataerkil toplumlarda erkek çocuklarına kızlardan daha farklı davranılır. Onların yeri ayrıdır her zaman. Tabii ki erkek ve kız çocuklarının birbirlerinden farklı oldukları yadsınamaz bir gerçek. Kız çocuklarının güzellikleri övülüp, ön plana getirilirken, erkek çocuklarına daha çok cesaret aşılanır.

  Ancak erkek çocuğunu cesarete ve güçlü olmaya teşvik etmek onu bir maço haline getirmek demek değildir. Bunların yanısıra oğlunuzun ev işlerinde yardım edip, kadınlara karşı saygı duymasını öğretmek de sizin görevinizdir. Özellikle bu konuda babaya büyük görevler düşer. Çünkü erkek çocuklar genellikle babalarını örnek alırlar. Baba eğer kadınlara karşı saygısını ve davranışlarını oğluna da aşılayabiliyorsa, sorumluluklarını yerine getiren bir çocuk yetiştiriyorsunuz demektir.

  Oğlunuzu tek başınıza büyütürken…

  Bir erkek çocuğunu tek başına büyütmek hiç kolay değildir. Ancak başarılmayacak bir şey olduğu da söylenemez. Örneğin; Bill Clinton ve Tom Cruise, babaları hiçbir zaman yanlarında olmadan, anneleriyle büyümüşlerdir. Güç gerektiren bu durum için size birkaç öneri;

  Oğlunuzdan “evin hakimi”ni yaratmayın! Oğlunuz bir çocuk ve size güvence sağlamak veya sizi teselli etmek onun görevi değil.

  Oğlunuz size ait değildir. Bir erkek çocuğa sahip olmak her anneyi mutlu eder ancak onu kısıtlayıcı davranışlardan kaçının.

  Ona, dayı, amca ve enişte gibi örnek alabileceği erkek modelleri gösterin. Ancak onu kimseye benzetmeyin.

  Onun dünyasına (arabalar, spor vs.) ilgi gösterin. Bu dünya her ne kadar size çok uzak olsa da oğlunuzla yakınlaşmanızı sağlayacaktır.

  Sınırlar koyun. Çocuğunuza bu gerekli! Psikologlar, çocuğunuza koyduğunuz kurallar yüzünden onun size günde birkaç kez kızıp, tepki göstermesini normal karşılamanızı ancak taviz vermemenizi söylüyor çünkü bu kurallar onun gelişimi açısından gerekli.

  Erkek çocuk ve babası

  Baba, erkek çocuğun hayatında son derece önemli bir role sahiptir. O, erkek çocuk için bir örnektir. Psikologlar, bir erkek çocuğunun babaya duyduğu gereksinmeyi şu şekilde açıklıyorlar;

  Erkek çocuk güreşmek gibi fiziksel iletişimlerden çok hoşlanır. Erkek çocuk, babasıyla macera yaşamaya bayılır. Bu sayede babasını güçlü görür ve kendisini onunla daha güvende hisseder.

  Erkek çocuk, babasıyla sohbet etmekten, hayata bakışını, yaşadıklarını ve yaptıklarını dinlemekten son derece keyif alır.

  allah tüm annelerin yardımcısı olsunn özellikle erkek annelerinin tatlicadiarzu
  hele de benim gibi iki oğlu olanlarınnnn :1no2:
   
 2. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 3. EU1

  EU1 Guest

  cnm benim yengemin 3. süde erkek olmuştu.kardeşim çok zor büyüdü benim marazlı büyüdü bide havale atlattı annem hep derki sen vardın yoktun erdem aman çok zor büyüdü hala sıkıntıya gelemezzzzzz
   
 4. 9 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 5. EU1

  EU1 Guest

  bu arada 40ından sonra yaptı ben sülealede tek kızımbenim pabucu dama atamadı..ama kendi kızım attıııııııı
   
 6. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 7. Yosunn

  Yosunn Guest

  Paylaşım için teşekkürler canım. Benimde 1.5 yaşında oğlum var. Bakalım zaman ne gösterecek bize.
   
 8. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 9. *mavili*

  *mavili* ...:::Ruzişim:::... Pro Üye

  Katılım:
  26 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.602
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  hülyacım bu yazının kız anneleri için olanı yokmu
   
 10. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 11. kmercanefe

  kmercanefe Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Canimm Yazi çok Güzeldi Sağol Hem Erkek Hemde Oğlak Burcu Olduğunu Düşünürsen Iş Daha Da Karişiyor :) Hayirlisi Olsun Bakalim Sağlikli Sihhatli Huzur Dolu Inşallah..
   
 12. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 13. kuzeyyy

  kuzeyyy kaan'ım diğer yarımsın Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  640
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  sağol tatlım paylaşımın için kız olsun erkek olsun evlat yetiştirmek gerçekten zor zanaat Allah yardımcımız olsun ve güzel evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin cümlemize
   
 14. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 15. EU1

  EU1 Guest

  benim eşim gerçekten zor ki bide yükseleni de oğlak olunca :)
   
 16. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 17. EU1

  EU1 Guest

  benim içime hep 3 tane birbirinden güzel kızım olcak gibi doğuyor nedense..öle geçiyor içimden kiii.2 çocuk istiyorum ama biri yanlışlıkla olacak gibi geliyorrrrr...eşime kalsa 5 istiyor ama o da abartıyor...bakan anne yorulanda anne bu aradaaaa..sağlıklı olsunda bana kalsa bir tane bile yeter amaa kısmetttt
   
 18. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : çokoprens
 19. çokoprens

  çokoprens iki prens annesi Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.776
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  bi araştırayım bakalımmm kız annesi olmadığım belki de olamayacağım için hiç düşünmedimmm :1no2:
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.