Erkek eşine ne kadar yardım etmeli?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Zehranur tarafından 29 Mart 2010 başlatılmıştır.

  29 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 1. Zehranur

  Zehranur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  113
  Mehmet Paksu'nun yazısı  Ben çalışan bir bayanım. Ev işlerinde eşimin yardım etmesini bekliyor ve bunu ondan istiyorum ama o bunların benim görevim olduğunu, bu konuda yardımcı olmayacağını söylüyor. Bu hususta eşime yaklaşımım nasıl olmalı?

  "Hayat müşterek" derler. Ev içinde her şeyde ortaklık ve paylaşım vardır. Madem her ikiniz de çalışıyorsunuz, günün büyük bir kısmını evin dışında geçiriyorsunuz, belki de eve aynı saatlerde geliyorsunuz. Her ikiniz de yorulmuşsunuz, dinlenmeye ihtiyacınız var.
  Yok, siz hem işe gideceksiniz hem de akşam gelince ev işleri yapacaksınız, buna ne vücut tahammül eder ne de ruhunuz kaldırır. Bir de çocuklarınız varsa, zaten başınızı kaşıyacak vaktiniz olmaz.

  Aslına bakılırsa siz çalışarak bir fedakârlık yapıyorsunuz. Evin bütçesine katkıda bulunmakla "bir artı değer" üretiyorsunuz. Çünkü evin umuru erkeğin üzerinde olduğu gibi, sizin geçiminiz de eşinizin üzerindedir.
  Bu hem Kur'ân'ın bir emridir hem de uygulamada Peygamberimiz'in sünnetidir. Ayetin hükmü çok açık:

  "Annelerin yiyecek ve giyeceklerini uygun şekilde karşılamak babaya düşer." (Bakara, 2:233)

  Eşi Hz. Aişe'nin anlattığına göre, Peygamberimiz ev işlerinde hanımlarına yardımcı olurdu. Elbisesini yamar, ayakkabılarının söküklerini diker, ev süpürür; deveyi bağlar, yemler, koyunları sağar; alış verişi kendisi yapar, aldıklarını kendisi taşırdı.

  Peygamberimiz'in örnek oluşu, inanan insana bir ölçü olduğu gibi, karı kocanın iş hayatında bulunduğu modern toplumlarda ev işlerinin bir paylaşım içinde yürümesi de artık vazgeçilmez bir zorunluluk haline gelmiştir.
  Erkekten yemek yapması, çamaşır yıkaması her zaman beklenmese bile, sofranın kurulmasında, evin tertip düzeninde, çocukların bakımında eşine destek olması pekâlâ mümkün...

  Erkeğin bu desteği aynı zamanda eşine olan sevgisini de ortaya koyar.


  BUGÜN
   
 2. 29 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 3. jasmeen

  jasmeen Yasemenler dile geldi ... Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.102
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Türk kültüründe bu anlayışın pek genel geçerliliği yok maalesef ...
   
 4. 29 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 5. HARZEM

  HARZEM Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2008
  Mesajlar:
  1.550
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  peygamber efendimiz her zaman güzel şeylere örnek olmuştur o yüzden bizlerde sünnet sayar onun gibi sevaba girmek isteriz........o öyle güzel bir nebiki onu anlatmaya kelimeler yetmez......
  bence erkeğin ve kadının görevleri farklıdır herşey yerinde ve kararında yapılmalıdır........evet erkek eşine yardım etmelidir ama fazlasını abatmamak şartıyla .....ben gıcık olurum öyle erkeğin her işe karışmasına yok yemek öyle yapılmaz ben şöyle güzel yaparım yok güzel silmedin tozu iyi almadın falanda falan niye böyle seçenek sunuyorum çünkü karşılaşıyorum böyle erkeklerle karılarının işlerine karışmalarına ay ne sinir bozucu erkek erkekliğini bilmeli demii.......neyseki benim koca bu türden değil ........işlerime karışmaz evde kendini ilgilendiren işlerle uğraşır sadece .....hani tembel erkeklerdende değildir hiç bir işe karışmayan en ufak tamir işine bile başkalarını çağıran üşengeç hınbıllardan değil.....komşumun bir eşi vardı ben böyle hınbıl pasif bir erkek görmemiştim evde ufacık birşey olsa karışmaz kadın utana sıkıla bizlere gelir eşlerimizden rica minnet yardım isterdi işte benim eşim yapmıyo ne yapim derdi o işe gelince cambazmış ama gözleri dört açılırmış......kadın hep derdi sizlere imreniyorum ne güzel kocalarınız her dediğinizi yapıyor....içinden gelmedikten sonra ne dersek yaparmı acaba kocalarımız demii bence her şey saygı ve sevgi çerçevesi içinde yapılır.....bazı erkekler vardır eşleride çalışır ama her türlü eziyeti yapmaktanda çekinmez bizzat anık olurdum benim çok yakın tanıdığım eşide çalışırdı işten ne kadar yorgun gelirse gelsin farketmez yemek hemen hazır olacak masaya konacak öyle basit yemeklerlede yetinmez ağır olacak bütün çamaşırları ütülü olacak iç çamaşırları bile evin temizliğine bile karışırdı titiz bir adamdı sabahtan akşama kadar iş yerinde çalışırdı akşamdan gece çok geç saatlere kadarda evde çalışırdı bide çocuklarla ilgilenirdi yanında surahi bardak olsa bile eşinden isterdi birbirlerine ne saygı ne sevgileri kalmıştı tartışmalarıda eksik olmazdı ama yinede evlilikleri sürüyor ....bide severek gizlice evlenmişler........alan memnun satan memnun misali
   
 6. 29 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 7. Zehranur

  Zehranur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  113
  Haklisiniz,eslerin birbirine yardimi olmali.
  Kadin herseye yetismek zorunda kaliyor...
   
 8. 29 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 9. Zehranur

  Zehranur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  113
  Insaallah düzelir ümit edelim en azindan :)
  kadinda calisiyorsa erkek mecbur degilmi yardim etmeye...
  Adaletsizlik oluyor kadin eziliyor...
   
 10. 29 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 11. ev işlerinde yardımcı olur. özellikle mutfakla aşırı ilgilidir. yemekler yapar yedirir bana.ama ben biraz gıcığım bu konuda.benim kadar titiz davranmadığını ya da yaptığı yemekte yanlış bir şeyler olcağı fikriyle onun bu hevesini baltalıyorum.
  hata ediyorum galba yav yapsın tabi öle böle öğrensinsempatiksalakcinni
   
 12. 30 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 13. umran80

  umran80 Zayıflamalıyım Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  3.341
  Beğenildi:
  637
  Ödül Puanları:
  188
  evlendiğinizde eşiniz bi yemek yaparsa hemen üstüne yıkın:) mesela balık benim kocam çok güzel balık yapar gibi bırakın hep o yapsın:)))
   
 14. 30 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 15. Amonra

  Amonra Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  13.461
  Beğenildi:
  267
  Ödül Puanları:
  213
  benim eşim malaesef 2 ayrı iş yaptığı için bana yadımcı olamıyo bende zaten kıyamıyorum sadece sofrayı toplar bazen çay yapar getirir meyve falan soyar bana. bi de hakkını yemiyeyim bi kez de cam silmişliği var. ama keşke bazen yardımcı olabilecek birileri olsa demiyo da değilim.
   
 16. 30 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 17. _CandaS_

  _CandaS_ Çok şükür seni bana verene ... Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  6.104
  Beğenildi:
  64
  Ödül Puanları:
  153
  mantklı olabilir kaydirigubbakcemile3 aklinialirimsmile

  benimde eşim yalnız başına yaşadığı dönemlerden tecrübeli olarak kadınların çok yorulduğunu iş yapıp göze gelmedğini söylerdi.O yüzden bana yardım ederim derdi hep :)
  Saolsun hakkını yiyemem, hemen hemen herşeye yardımcı olur canım kocam :)
  Bulaşıklara elini sürmez ama o kadarda olsun ama değil mi:)
   
 18. 30 Mart 2010
  Konu Sahibi : Zehranur
 19. kahvekokusu

  kahvekokusu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.466
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  evi süpürmek,balkonları akıtmak,çay demlemek ve meyve soymak ona ait,bazen de çamaşır asmak:hulya:
  ben biraz şanslıyım sanırımyerimseniben