Erkek eşine ne kadar yardım etmeli?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve Zehranur tarafından 29 Mart 2010 başlatılmıştır.

29 Mart 2010
    Konu Sahibi : Zehranur
  1. Zehranur

Zehranur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    84
    Ödül Puanları:
    113
    Mehmet Paksu'nun yazısı

Ben çalışan bir bayanım. Ev işlerinde eşimin yardım etmesini bekliyor ve bunu ondan istiyorum ama o bunların benim görevim olduğunu, bu konuda yardımcı olmayacağını söylüyor. Bu hususta eşime yaklaşımım nasıl olmalı?

"Hayat müşterek" derler. Ev içinde her şeyde ortaklık ve paylaşım vardır. Madem her ikiniz de çalışıyorsunuz, günün büyük bir kısmını evin dışında geçiriyorsunuz, belki de eve aynı saatlerde geliyorsunuz. Her ikiniz de yorulmuşsunuz, dinlenmeye ihtiyacınız var.
    Yok, siz hem işe gideceksiniz hem de akşam gelince ev işleri yapacaksınız, buna ne vücut tahammül eder ne de ruhunuz kaldırır. Bir de çocuklarınız varsa, zaten başınızı kaşıyacak vaktiniz olmaz.

Aslına bakılırsa siz çalışarak bir fedakârlık yapıyorsunuz. Evin bütçesine katkıda bulunmakla "bir artı değer" üretiyorsunuz. Çünkü evin umuru erkeğin üzerinde olduğu gibi, sizin geçiminiz de eşinizin üzerindedir.
    Bu hem Kur'ân'ın bir emridir hem de uygulamada Peygamberimiz'in sünnetidir. Ayetin hükmü çok açık:

"Annelerin yiyecek ve giyeceklerini uygun şekilde karşılamak babaya düşer." (Bakara, 2:233)

Eşi Hz. Aişe'nin anlattığına göre, Peygamberimiz ev işlerinde hanımlarına yardımcı olurdu. Elbisesini yamar, ayakkabılarının söküklerini diker, ev süpürür; deveyi bağlar, yemler, koyunları sağar; alış verişi kendisi yapar, aldıklarını kendisi taşırdı.

Peygamberimiz'in örnek oluşu, inanan insana bir ölçü olduğu gibi, karı kocanın iş hayatında bulunduğu modern toplumlarda ev işlerinin bir paylaşım içinde yürümesi de artık vazgeçilmez bir zorunluluk haline gelmiştir.
    Erkekten yemek yapması, çamaşır yıkaması her zaman beklenmese bile, sofranın kurulmasında, evin tertip düzeninde, çocukların bakımında eşine destek olması pekâlâ mümkün...

Erkeğin bu desteği aynı zamanda eşine olan sevgisini de ortaya koyar.

BUGÜN

2. 29 Mart 2010
  3. jasmeen

jasmeen Yasemenler dile geldi ... Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Türk kültüründe bu anlayışın pek genel geçerliliği yok maalesef ...

4. 29 Mart 2010
  5. HARZEM

HARZEM Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    peygamber efendimiz her zaman güzel şeylere örnek olmuştur o yüzden bizlerde sünnet sayar onun gibi sevaba girmek isteriz........o öyle güzel bir nebiki onu anlatmaya kelimeler yetmez......
    bence erkeğin ve kadının görevleri farklıdır herşey yerinde ve kararında yapılmalıdır........evet erkek eşine yardım etmelidir ama fazlasını abatmamak şartıyla .....ben gıcık olurum öyle erkeğin her işe karışmasına yok yemek öyle yapılmaz ben şöyle güzel yaparım yok güzel silmedin tozu iyi almadın falanda falan niye böyle seçenek sunuyorum çünkü karşılaşıyorum böyle erkeklerle karılarının işlerine karışmalarına ay ne sinir bozucu erkek erkekliğini bilmeli demii.......neyseki benim koca bu türden değil ........işlerime karışmaz evde kendini ilgilendiren işlerle uğraşır sadece .....hani tembel erkeklerdende değildir hiç bir işe karışmayan en ufak tamir işine bile başkalarını çağıran üşengeç hınbıllardan değil.....komşumun bir eşi vardı ben böyle hınbıl pasif bir erkek görmemiştim evde ufacık birşey olsa karışmaz kadın utana sıkıla bizlere gelir eşlerimizden rica minnet yardım isterdi işte benim eşim yapmıyo ne yapim derdi o işe gelince cambazmış ama gözleri dört açılırmış......kadın hep derdi sizlere imreniyorum ne güzel kocalarınız her dediğinizi yapıyor....içinden gelmedikten sonra ne dersek yaparmı acaba kocalarımız demii bence her şey saygı ve sevgi çerçevesi içinde yapılır.....bazı erkekler vardır eşleride çalışır ama her türlü eziyeti yapmaktanda çekinmez bizzat anık olurdum benim çok yakın tanıdığım eşide çalışırdı işten ne kadar yorgun gelirse gelsin farketmez yemek hemen hazır olacak masaya konacak öyle basit yemeklerlede yetinmez ağır olacak bütün çamaşırları ütülü olacak iç çamaşırları bile evin temizliğine bile karışırdı titiz bir adamdı sabahtan akşama kadar iş yerinde çalışırdı akşamdan gece çok geç saatlere kadarda evde çalışırdı bide çocuklarla ilgilenirdi yanında surahi bardak olsa bile eşinden isterdi birbirlerine ne saygı ne sevgileri kalmıştı tartışmalarıda eksik olmazdı ama yinede evlilikleri sürüyor ....bide severek gizlice evlenmişler........alan memnun satan memnun misali

6. 29 Mart 2010
  7. Zehranur

Zehranur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    84
    Ödül Puanları:
    113
    Haklisiniz,eslerin birbirine yardimi olmali.
    Kadin herseye yetismek zorunda kaliyor...

8. 29 Mart 2010
  9. Zehranur

Zehranur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    84
    Ödül Puanları:
    113
    Insaallah düzelir ümit edelim en azindan :)
    kadinda calisiyorsa erkek mecbur degilmi yardim etmeye...
    Adaletsizlik oluyor kadin eziliyor...

10. 29 Mart 2010
  11. ev işlerinde yardımcı olur. özellikle mutfakla aşırı ilgilidir. yemekler yapar yedirir bana.ama ben biraz gıcığım bu konuda.benim kadar titiz davranmadığını ya da yaptığı yemekte yanlış bir şeyler olcağı fikriyle onun bu hevesini baltalıyorum.
    hata ediyorum galba yav yapsın tabi öle böle öğrensinsempatiksalakcinni

12. 30 Mart 2010
  13. umran80

umran80 Zayıflamalıyım Üye

Beğenildi:
    637
    Ödül Puanları:
    188
    evlendiğinizde eşiniz bi yemek yaparsa hemen üstüne yıkın:) mesela balık benim kocam çok güzel balık yapar gibi bırakın hep o yapsın:)))

14. 30 Mart 2010
  15. Amonra

Amonra Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    267
    Ödül Puanları:
    213
    benim eşim malaesef 2 ayrı iş yaptığı için bana yadımcı olamıyo bende zaten kıyamıyorum sadece sofrayı toplar bazen çay yapar getirir meyve falan soyar bana. bi de hakkını yemiyeyim bi kez de cam silmişliği var. ama keşke bazen yardımcı olabilecek birileri olsa demiyo da değilim.

16. 30 Mart 2010
  17. _CandaS_

_CandaS_ Çok şükür seni bana verene ... Üye

Beğenildi:
    64
    Ödül Puanları:
    153
    mantklı olabilir kaydirigubbakcemile3 aklinialirimsmile

benimde eşim yalnız başına yaşadığı dönemlerden tecrübeli olarak kadınların çok yorulduğunu iş yapıp göze gelmedğini söylerdi.O yüzden bana yardım ederim derdi hep :)
    Saolsun hakkını yiyemem, hemen hemen herşeye yardımcı olur canım kocam :)
    Bulaşıklara elini sürmez ama o kadarda olsun ama değil mi:)

18. 30 Mart 2010
  19. kahvekokusu

kahvekokusu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    148
    evi süpürmek,balkonları akıtmak,çay demlemek ve meyve soymak ona ait,bazen de çamaşır asmak:hulya:
    ben biraz şanslıyım sanırımyerimseniben