Erkek tarafindan kimlere nisan bohcasi verilir?

Konusu 'Nişan (Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi)' forumundadır ve Sensible tarafından 16 Mart 2009 başlatılmıştır.

16 Mart 2009
    Konu Sahibi : Sensible
  1. Sensible

Sensible Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    97
    Ödül Puanları:
    108
    Selam kizlar,

yaza Allah kismet ederse nisanim olacak.

Annem nisan bohcalarini hazirlamayi düsünüyor.

Bende hazir aklima gelmisken sorayim dedim.

Erkek tarafindan, damat, kayinbaba-kayinvalide, kardesler haricinde kimlere bohca verilir?

Amca, hala, teyze, dayi vs vs bunlarada bohca verilir mi?

Annem verilecek tabi diyor, ama ben birde sizlerin tecrübelerinizden faydalanayim dedim.

Simdiden tesekkürler canlarim..

2. 17 Mart 2009
  3. sbt

sbt Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba
    biz hazırlarken damadın annesi babası varsa kardeşleri anneanne babaanne ve dedeleri ne hazırlamıştık ama tabi adetler yörelere göre değişiyor

4. 17 Mart 2009
  5. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Adetler yörelere göre değişiyor. Genelde annesi babası kardeşleri(evlilerse eşler ve çocuklara), anneanne babaanne dedeler, teyzeler halalar dayılar amcalar, kirveler, böyle gider bu.....

Bence hiç gerek yok böyle şeylere, ona harcayacağım parayı kendime harcadım... ohh sefam olsun....
    Şimdi nişanlısınız diye heves ediyosunuz, evlenince görceksiniz makbule geçmiyor, altın işleme de götürseniz duruyo işte bi kenarda gelin bohçada getirmişti diye, o kadar....

Ben de onlardan istemedeim sadece anneme babama ve erkek kardeşime bohça yaptılar, o bohçaları bile ben hazırladım. Nişanlımın annesi vefat ettiği ve ablaları da umursamadığı için onların getireceği bohçayı bile ben hazırladım... Birer takım çamaşır babamla kardeşime gömlek çorap mendil, anneme triko takım yemeni çorap o kadar....
    Ben nişan bohçası sadece nişanlıma ve babasına götürdüm(kayınvalidem vefat etmiş).
    Nişanlımın abi ve ablalarına da evlendikten sonra el öpmeye giderken ufak bohça hazırlamıştım. Ama ufak bişey yani birer takım çamaşır, bayana yemeni patik erkeğe mendil çorap çocuklara çorap...

Hiiç gerek yok, ama ufak yerdeyseniz millet nişandan sonra ne getirmişler diye üşüşecekse başınıza almak lazım tabiii...

6. 17 Mart 2009
  7. hxuxzxuxn_yxixlxix

hxuxzxuxn_yxixlxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    bız sadece kayınvalıde kayınpeder bıde görümce eşine ve onun cocuklarına verdık bıde babaanne okadar abılerıne yengelerıne teyzelerıne de verıcektık annem uyuz oldu vermedi zaten onlar bıze hıc vermedıler:1closedeyes:

8. 17 Mart 2009
  9. sehnsucht06

sehnsucht06 **ÖZLEM** Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bencede hiç gerek yok böyle şeylere erkek tarafıylada konuşun karşılıklı yapmayın bence...yazık ona harcanan paraya evine bişeyler alırsın, illa hazırlanacaksa öyle anne baba kardeş dışındakilerede düğünden sonra el öpmeye giderken kayınvaliden hazırlayıp gönderecek zaten sen değil...koyulacakları ister senin çeyizinden seçersiniz ister o kendi koyar...amaan bence gereksiz şeyler, kardeşimin nişanında toplasak kaç bavul şey geldi öyle bohça yok şu teyzesinden yok şu bilkemkiminin kızından...hepsi fasa fiso...düğünden sonra kaynanası gelenlere kendi götürdü...
    benim kayınvalidem fln yok onun içinde pek uğraşmadım böle işlerle

10. 17 Mart 2009
  11. Mopsy

Mopsy MİNİK KİVİM BÜYÜYORR:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    nişan bohçası yapmadık biz canım.engüzeli oldu..ama evlendikten sonra el öpmeye giderken ben eşimin kardeşlerine (5kardeşler) bikaç parça bişi götürdüm işte kayınvalideme bide..çook sevindiler...
    evlendikten sonrada kayınvalidem bana zaten bisürü hediyeler alırda durur allah razı olsun..yani çokta adetlere göre bağlı kalmadık..içimizden geldiğince oldu...
    bide teyzelerine namaz örtüsü seccade havlu tespih koydum el öpmede...

12. 17 Mart 2009
  13. ZkYsN

ZkYsN Aktif Üye Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    biz yapmıştık annane dede babane tüm teyze hala dayı ve amcalara da toplam 15 bohça yapmıştık delikafadulden
    öyle çok bişiy koymamıştık onlarınkine seccade tülbent gömlek takke çorap çocukları için küçük bişiy
    ama yinede baya masraf olmuştu
    bizim onlara hazırladığımızı öğrenince kayınvalidem de bizimkilere de getirmişti ufak bişiyler

bence karşılıklı konuşun girmeyin o işe hem masraf olmasın hemde bide onu düşünmeyin onca stres arasında

14. 23 Mart 2009
  15. kar

kar içim buz tutmuş.. Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    ooo hedıye dagıtmak ıcın verılıyo ay en sınır oldugum şey benım ablamda 25 bohca dagıttı ne oldu sankı verınce cok makbule gecıyo ben olsam kımseye vermem hem gelın hem bohça oo daha neler..

16. 23 Mart 2009
  17. lepi

lepi ♥˙·٠•●♥ &# Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    bi damada yaacağım bir de yaparsam annesine başka kimseye yapmam yapmicam da

18. 25 Mart 2009
  19. ceylin26

ceylin26 Guest

bohca işi vs.nişan yapmadan önce hepsi konuşulur.karşılıklı anlaşmaya bağlı.aile içi olsun derseniz teyzelere amcalara yapmazsınız.zatende gerek yok.ama onlar yaparda siz yapmazsanız gene olmaz.konuşun anlaşın ilk önce.kolay gelsin