Erkeklerde en sık görülen infertiliteye neden olan faktörler nelerdir ?

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve mayatupbebek tarafından 6 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    6 Ocak 2009
    Konu Sahibi : mayatupbebek
  1. mayatupbebek

mayatupbebek Guest

Erkeklerin sperm sayı ve kalitesindeki etkilenmeler, erkek kaynaklı infertilitenin esas nedenidir. Erkeklerin sperm sayı ve kalitesi, yaşam tarzları, alışkanlıkları, beslenme biçimi ve maruz kaldığı etkenlerden etkilenebilir. Erkeklere özgü cinsel işlev bozuklukları da ailenin doğurganlığında ciddi rol oynayan bir unsurdur. Örneğin erkeklerde görülen sertleşme problemleri (impotans), erken boşalma (prematüre ejakulasyon), meninin geriye kaçması (retrograd ejakulasyon), sinir zedelenmeleri nedeni ile erkeğin boşalamaması gibi durumlar eşlerin düzenli ve sürekli ilişkide bulunmalarını ve ilişki kalitelerini etkileyerek kısırlığa neden olmaktadır. Bunlar arasında alkol, ilaçlar, kurşun-solvent-tarım ilaçları gibi çevresel etkenler, sigara kullanımı, mevcut hastalıkları ve bunlara yönelik alınan ilaçlar, kansere yönelik kemoterapi ya da radyasyon tedavisi ve ileri yaş yer almaktadır.

2. 7 Ocak 2009
  3. EU2

EU2 Guest

mrb benim esimde sperm kanali tikanikligi var bu yuzden sperm sayimiz cok dusuk tamamen tikali degilmis
    bunun ameliyati varmis ama bir faydasi yokmus bu konuda bir bilgi alabilirmiyim
    merkezinizde boyle bir ameliyat yapiliyormu

4. 9 Ocak 2009
  5. mayatupbebek

mayatupbebek Guest

Merhaba,

Sperm kanalındaki tıkanıklık teşhisi kesin olarak konduysa, bu tıkanıklığın yerinin de tespit edilmesi gerekir. Eğer büyük kanallarda ve uygun yerdeyse ameliyatla düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. Bu tür ameliyatların başarı şansı çok yüksek değildir. Bir üroloji uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ediyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

6. 9 Ocak 2009
  7. EU2

EU2 Guest

cok tsk ediyorum
    tam olarak belirlenmedi insallah ilerleyen gunlerde
    bir urolojiye gideriz

8. 12 Ocak 2009
  9. EU3

EU3 Guest

eşimde sperm testi ve ultrason yaptırmıştı sperm testi normalmiş ama canlı sayısı azmış bunu çoğaltmak için neler yapılmalı acaba
    birde testis ultrasonunda varikösel değil ama biraz sorunluymuş tabi görmeden birşey sölenmez ama ne yapılmalı acaba

10. 13 Ocak 2009
  11. mayatupbebek

mayatupbebek Guest

Merhaba Necla Cevk,

Eşinizin sperm üretimi ve kalitesi ile ilgili problemlerin çözümünde, bu konu ile ilgili ileri inceleme panellerinin değerlendirilmesi sonucunda tedavi programı belirlenmektedir. Eşinizin spem tahlil sonucu ile ilgili sorunuzda bahsetmiş olduğunuz özeti, bizim yorumlayabilmemiz için elimizde kruger kriterlerine uygun, sağlıklı, yorumlanabilir bir sperm tahlilinin olması gerekmektedir. Bu kriterlere uyan tahlil sonucunuzu bize ulaştırabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

12. 20 Ocak 2009
  13. 53 NURSEL

53 NURSEL Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Dr bey benim eşim cinsel ilişkide bulunamıyor sigara ve alkol kullanımı var .alkolü her zaman değil ama sigarayı çok içiyor. ne gibi çözüm önerirsiniz.

14. 21 Ocak 2009
  15. tuzluçerez

tuzluçerez Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    nişanlım böbreklerini üşütmüş, dr iltihabın yumurtalıklarını etkilediğini %90 çocuk sahibi olmana engel demiş. sperm testi henüz yapılmadı ama.. bu tamamen bebek şansımız yok mu demek yoksa tüp bebek ihtimali var mı? Yani Sperm dölleme özelliğini yitirmiş olabilir mi? bu konuda yardımcı olabailirmisiniz..Moralimiz gerçekten çok bozuk.. en ufak bi şans bizi çok mutlu edicek

16. 27 Ocak 2009
  17. sidelya01

sidelya01 geleceksin inanıyorum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Dk. Bey benim eşiminde sperm tahlilinde problem var sayısı düşük çıkıyo acaba yğkseltmek için bişey yapılabilirmi alkol alımı ve sigara kullanımı mevcut değildir?

18. 27 Ocak 2009
  19. mayatupbebek

mayatupbebek Guest

Merhaba 53 NURSEL,

Öncelikle üroloji ve psikiyatri uzmanları ile görüşmenizi tavsiye ediyorum. Bu noktalarda büyük olasılıkla fayda göreceksinizdir. Çocuk isteminizin, bu tedavi sürecinde iken ön plana çıkması durumunda, gerekirse bir tüp bebek merkezi ile de görüşme yapmanız, incelenmeniz ve bir yol belirlemeniz gerekebilir.

Doğru ve etkili tedavilerle buluşmanız dileği ile...

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
    Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Son düzenleyen: Moderatör: 27 Ocak 2009
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.