Erkeklerde meme kanseri olabilir

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve husel tarafından 2 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  2 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : husel
 1. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Samsun Devlet Hastanesi Onkoloji Merkezi'nde görevli Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Özden Karaoğlanoğlu, meme kanserinin erkeklerde de görüldüğünü, ancak erkek utandığı için hastalık ilerleyince tedaviye başvurduğunu söyledi.

  Kadınların en çok rahim ve meme kanserine yakalandığına dikkat çeken Dr. Özden Karaoğlanoğlu, her kadının düzenli aralıklarla kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak kontrolden geçrmesi gerektiğini hatırlattı.

  Rahim kanserinden korunmanın erken tanıyla sağlandığını belirten Dr. Karaoğlanoğlu, "Kadınlarımız ayda bir kez olsun kendi kendine meme muayenesini yapmalılar. 40-50 yaş sonrası mamografi çekilerek meme kanserine karşı tedbir alınmalı. Erken tanı meme kanseri için önemlidir. Özellikle ailesinde meme kanseri olanların dikkatli olması gerekiyor" dedi.

  Meme kanserinin erkeklerde de görüldüğünü ifade eden Dr. Karaoğlanoğlu, "Ailesinde meme kanseri görülen herkes risk altında olabilir. Erkekler meme kanserine yakalandıkları zaman bunun farkında olmuyorlar. Utandıkları içinde hastalık ilerleyince sağlık duruluşlarına tedavi için başvuruyorlar. Kadınlarda görülen meme kanseri ne yazık ki erkeklerde de görülüyor. Erkekler meme kanserine karşı dikkatli olmalıdır" diye konuştu.

  Dr. Karaoğlanoğlu, kanserin önlenmesi için tedbir amaçlı tavsiyede bulunarak, "Sigara içilmemeli. Alkol alınmamalı. Yüksek kalorili diyet ve katkı maddelerine dikkat edilmeli.

  İnsektisit, pestisit ve diğer kimyasallara dikkat edilmeli. Güneş ışığından korunmalı. Gereksiz ilaç kullanmamalı. Gereksiz radyolojik tetkikten kaçınmalı. Çalışma ortamındaki toksit maddelerden sakınmalı. Fetüsü ilaç, kimyasal maddeler ve radyasyondan korunmalı ve düzenli egzersiz yapılmalı" şeklinde konuştu.


  kızlar arasıra eşlerinizide yoklayın benden sölemesi neoluurr neolmaz...