Ertesi Gün Hapı

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve Adivar tarafından 1 Mart 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    1 Mart 2009
    Konu Sahibi : Adivar
  1. Adivar

Adivar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    43
    Ödül Puanları:
    148
    "Ertesi gün hapı" piyasada

Cinsel ilişkiden sonra 24 saat içinde alındığında hamileliği önleyen ertesi gün hapı Belçika'da reçetesiz olarak eczanelerde satışa sunuldu.

Önlem alınmadan girilen cinsel ilişkiden sonra kadınların hamile kalmasını önleyen hap, Belçika'da piyasaya sürüldü. Hükümetin kanun hükmündeki kararnamesinin Resmi Gazete'de yayımlanması üzerine eczanelerde reçetesiz olarak satışa sunulan hap, cinsel ilişkiden sonra 24 saat içinde alındığı takdirde, hamileliği önlüyor. Belçikalı Doktorlar Birliği, söz konusu hapın doktor kontrolü dışında satışa sunulmasının endişe verici olduğunu, ancak olayı "basite indirgemekten veya dramatize etmekten" kaçınmak gerektiğini açıkladı. Doktorlar, eczacıların hap sattıkları kadınları uyarmaları ve kürtajın etkileri hakkında bilgilendirmeleri gereği üzerinde durdular.

Doktorlar, kadınlara, kontrol dışında yüklü miktarda hormon satılmasının sakıncalarını anlatarak, ilacın olası yan etkilerine dikkat çektiler. Uzmanlar, "ertesi gün hapı"nın, piyasada reçeteli olarak satılan kürtaj hapı "RU486"dan farklı olduğunu belirttiler. "RU486" hapları, hamile kalan kadınların çocuk düşürmelerini sağlarken, diğeri hamileliği önceden engelliyor.

2. 10 Mart 2009
  3. edoshs

edoshs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bildigim kadarıyla daha türkiyeye gelmedi dilmi ??

4. 13 Mart 2009
  5. megilara

megilara onelife,onesoul,onelove.. ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    24
    Ödül Puanları:
    148
    hayır canım türkiyede bildiğim kadarıyla 4 senedir falan var
    reçetesiz satılıyor eczanelerde

6. 13 Mart 2009
  7. Yeliz

Yeliz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    ertesi gün hapı iki farklı firmanın böyle bir ürünü var ve uzun zamandır türkiyede var zaten.reçetesiz satılıyor devlet karşılamıyor..

8. 21 Mayıs 2009
  9. hbg

hbg Guest

arkadaşlar bu hapa pek güvenmeyin derim ben . kullandım ve buna ragmen hamile kalmısım . ilk 12 saat içinde kullandım hemde %95 kesinlik verio %5 i bni buldu.. daha da çok duydum böle şeyler.:CüvCüv:

10. 2 Ocak 2010
  11. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.