Erzurum Kongresi Kararları (23 Temmuz - 7 Ağustos 1919)

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 26 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

26 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
  1. Yagmurun_kizi

Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

Beğenildi:
    8.428
    Ödül Puanları:
    113
    1- Millî sınırlar içinde bulunan vatan parçaları bir bütündür. Birbirinden ayrılamaz.

2- Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı ve Osmanlı Hükümeti'nin iş yapamaz duruma gelmesi hâlinde, millet topyekün kendisini savunacak ve direnecektir.

3- Vatanı korumaya ve istiklâli elde etmeye İstanbul Hükümeti muktedir olamadığı taktirde bu amaca ulaşmak için geçici bir Hükümet kurulacaktır. Bu hükümet üyeleri millî kongrece seçilecektir. Kongre toplanmamıza, bu seçimi Heyet-i Temsiliye (Temsilciler Kurulu) yapacaktır.

4- Kuvâ-yı Mİlliye'yi tek kuvvet tanımak ve millî İradeyi hâkim kılmak temel ilkedir.

5- Hristiyan azınlıklara siyasî hâkimiyet ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez.

6- Manda ve himaye kabul olunamaz.

7- Milletimiz, çağdaş gayelerin büyüklüğüne İnanır ve teknik, sınaî ve iktisadî durumumuzu ve ihtiyacımızı takdir eder.

8- Millî Meclisin derhal toplanmasını ve hükümet işlerinin Meclis tarafından kontrol edilmesini sağlamak için çalışılacaktır.

2. 28 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
  3. ajlan

ajlan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sevgili Deryalı;
    Ben şiir gibi okurum ezberden kongreleri. Erzurumu Sivası görünce yazmadan edemem. Biz de allahı, dini, inancı biliriz, senin yazacağın gibi. Biz diyosam seni katıyorum. Yoksa allahın kelamı gibi konuşma derdi, bende yok. Biliriz biz birbirimizi...