Eşim bana kırıldı.

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve CitlembiK tarafından 13 Kasım 2010 başlatılmıştır.

13 Kasım 2010
    Konu Sahibi : CitlembiK
  1. CitlembiK

CitlembiK Bir kalbe girmek nasip, kalmak marifet... Üye

Beğenildi:
    1.167
    Ödül Puanları:
    188
    Arkadaşlar merhaba,
    Evet eşim bana kırıldı sebebi ise kurban bağışı yaoarken babasının adına da hisse almamış olmam.
    Bİz bu sene Allah kabul ederse kurbanımızı Kimse yok mu derneğine bağışladık onların gerçekten gerekeni yaptıklarına inanıyorum. Neyse konu bu değil.
    Derneğe bağış yaparken eşim babası adınada hisse almamı istedi, ben karşı çıktım.
    Karşı çıkma sebebim ise bildiğim kadarı ile kişi kendi bütçesiyle, borç para ile yada taksitle kurban kesebilir.
    Bizim evimiz kesemiz ayrı, herkes kendisi kazanıp yiyor.
    Zaman zaman sıkıştıklarında destek oluyoruz sorun değil helal olsun.
    ama ben parasını kendim ödeyip babama kurban aldığım zaman kurbanı o kesmiş olmaz ki
    ben böyle duydum bana göre de böylesi doğru ama eşime anlatamıyorum malesef.
    Biz kendisine sorduk eğer bana, kızım siz alın şimdi benim durumum yok bir ara öderim deseydi olurdu ama diğer türlü hiç doğru bulmuyorum.
    Şimdi sizden istediğim bu konuyla ilgili ayet, hadis v.s. var ise benimle paylaşmanız, zira ben araştırdım bulamadım.
    Eşimin bu sebeple bana kırgın olmasını istemiyorum ona konunun aslını anlatmam lazım ama bir şeye dayanarak.
    Beki benim bildiğim yanlıştır o zaman zaten elimden geleni yaparım.
    Doğru bulmadığım bir şeyi de sırf eşim kırılmasın diye onaylamk istemiyorum.
    Zira kurban gönül ve vekalet işi başka şeye benzemez.

2. 13 Kasım 2010
  3. yasemin29

yasemin29 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    eger babası kesmek istiyor ve kesicek durumu yoksa sizinde bütçenız bunu kaldırabılıcek durumdaysa eşinızın bu ıstegını yapmanız hem kendınızı hem eşinızı rahatlatıcaktı dıye düşünuyorum hadis le falan ılgılı yok bence kişinın kendı bakış açısıyla ılgılı

4. 13 Kasım 2010
  5. skopca

skopca Elma yanak:) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    benım bıldıgımde durumu olmayanın kurban kesmesıne gerek yok zengın olanlara farzdır kurban sız almıs olsanız bıle ona kurban sevabı olmaz dıye bılıyorum durumu yokmus cunku farz degıl

6. 13 Kasım 2010
  7. didempolat

didempolat KOCASININ BITANESI.... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Dınımıze gore durumu ıyı olan kımselere farzdır kurban taksıtle veya faızle kurban kesılmez canım ,cunku kurban ınsanı zora sokmadan dara dusulmeden kımseye muhtac olunmadan kesılır dınımızın geregı budur dınımız kımseye zora sokmaz eger durumları yoksa onlara farz sayılmaz ..............sızın durumunuz ıyıse esının babasına almasında bı problem olmaz ozaman babanızın kurbanıda kabul olur yanı ,......esın uzulmus halıyle ama gecıkmedınız hala gonlunu almak ıstyrsanız yapabılırsınız tabı sızı zora sokmazsa :)

8. 13 Kasım 2010
  9. fiyonk_

fiyonk_ Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kimse yok mu yerine kayınbabanıza yardım edin nolur ki sanki.

10. 13 Kasım 2010
  11. juno

juno Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    çok saçma başkasının verdiği parayla kurban mı kesmiş olacakmış yani..
    ne var bunda kırılacak, mantıklı düşünse anlar zaten..

12. 13 Kasım 2010
  13. Acil Servis

Acil Servis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    eşinizde durumdan vazife çıkarmış oyle bir şey varsa siz kendi ailenize yapardınız değil mi ne saçma başkasından sebeblenmek yaaa yoksa kesme.....

14. 13 Kasım 2010
  15. ThirtyFouR

ThirtyFouR iStaNBuL Pro Üye

Beğenildi:
    411
    Ödül Puanları:
    188

öyle ya, yardima ve gidaya muhtac evsiz barksiz insanlara yardim etmekle kayinbabaya yardim etmek ayni sey nasilsa :44:

ben öyle bi hadis bilmiyorum ama bocla, taksitle baskasinin parasiyla yapilmis bi kurban ne kadar amacina ulasir bilmiyorum.
    kurban dedigin durumun varsa yapilir, durumun yoksa farz degildir ki...

16. 13 Kasım 2010
  17. Tiryandafila

Tiryandafila Çok ŞÜKÜR. Pro Üye

Beğenildi:
    581
    Ödül Puanları:
    188
    Bence de zaten parası olmayan kişinin kurban kesmesi gerekmiyor.
    Benim yerime siz kurban kesin demek, bu vazifeyi yerine getirmek olmuyor zaten.
    Kişi varsa yapar, yoksa yapmaz, zorlama yok zaten.
    Ben sadece size yüklendiklerini düşünüyorum.

18. 13 Kasım 2010
  19. mnla

mnla Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    kayinbabaya yardim ederek kisi uzerinden kurban sorumlulugunu atamaz. cunku esi babasina bakmakla yukumlu zaten. burda olay baskasinin parasiyla kurban kesmek. dinen gerekli degil. cunku ibadet fiziksel ve maddi gucu olana farzdir. paran yoksa, neden kurban kesmedin demez kimse ona.

ama esiniz sanirim sembolik olarak, bir jest niyetine istedi bunu sizden. dinen degil de gonul almak adina. yoksa o kurban da sizin sevabiniza olcakti.

Son düzenleme: 13 Kasım 2010