Eşim çok sinirli

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve simgeege tarafından 9 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 1. simgeege

  simgeege Guest

  Eşim çok aniden sinirleniyor ve sinirlendiğinde gözü hiç bir şey görmüyor. Elinde ne varsa kırıp atıyor. Kaç tane bardak tabak kırdı hatırlayamıyorum bile.Sonra pişman oluyor ama ne fayda. Bir kaç kez üstüme de yürüdü, itekledi vs. Bir dayak olayı olmadı. Ama sinirlendiği şeyler öyle küçük şeyler ki, hani çok büyük bir kavga etsek neyse..İleride dayak filan atmasından da korkuyorum.Yine pişman olur ama bunun telafisi olmaz .Konuşuyorum bana hak veriyor, sonra yine aynı şeyler oluyor.Bu sinir olayı sadece bana karşı değil, iş hayatında , trafikte vs. de çok sinirleniyor..Hani alttan almayı denesem bir ömür sürekli alttan alınmaz ki, ezilmek için evlenmedim.Başka konularda da sorunlarımız var...çok sıkılıyorum, neden onunla evlendim diye düşünüyorum bazen.zaten diğer konularda da hep bildiğini okuyan, kendi yapmak istediklerini bana rağmen yapan bir yapısı da var.Artık mücadele etmekten de yoruldum.Evliliği yürütmek adına her şeye boyun eğen,kabullenen, pasif biri olmak istemiyorum.
   
 2. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 3. reneta80

  reneta80 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  625
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Olma zaten. Öfke kontrolü tedaviyle sağlanabilen bir şey diye biliyorum. Pişman olduğu bir dönemde affetmenin tek şartının yardım alması olduğunu söyle. Tedavi olsun.
   
 4. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 5. nidam034

  nidam034 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  757
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  her güzelin bir kusura vardır..buda onun kusurudur dıyecem..ama neler yasadıgınızı bılmıyorum..sınırlı bır ınsan olması sızı dovup sovmesı anlamına gelmez..
   
 6. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 7. sahrud72

  sahrud72 Baskılar bizi yıldıramaz Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2009
  Mesajlar:
  8.331
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Doktora canım tek çözüm işinde uzman bi psikiyatr
  O pişman olduğu anlardan birinde ikna et yaka paça doooğru doktora
  Dayak olmadı diyorsun ama bugün iten yarın döver
  Sinir kontrol tedavileri var hemde çok başarılı sonuçlar veriyor
   
 8. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 9. alisim365

  alisim365 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  aynı dertten muzdaribim bende. eşim normalde çok iyidir ve çokta iyi anlaşırız. fakat o kadra çabuk şeylere sinirleniyor ve sinirlendiğinde değişiyorki. e tabi seninde dediğin gibi hemende pişman oluyor ama bende çabuk unutan birisi değilim. sürekli aklima gelir bu yaptıkları. öyle öyle benim psikolojim bozuldu.ve bende alttan alacak bir insan değilim. işimiz zor valla ne diyeyim.
   
  ayza52 bunu beğendi.
 10. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 11. sahrud72

  sahrud72 Baskılar bizi yıldıramaz Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2009
  Mesajlar:
  8.331
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Güzel arkadaşım nolur bu durumu kabul edip hayatı kendinize zindan etmeyin
  Bunun tedavisi var Eşinizi ikna edip bi uzmana götürün
  Bende 14 yaşında ameliyat olduğumda aşırı sinirli olmuştum
  Nasılsın diyene bağırıp çağırıyordum
  Ve kısa bi tedaviyle üstesinden geldim
  Aşırı sinirlilik karakter değildir iyileştirilebilir bi sinir bozukluğudur
  Nolur kader deyip boyun eğmeyin
  Eşiniz o pişmanlığı yaşadığı anda konuyu açın
  Aşkım sevgilim sen böyle bi adam değilsin
  Sadece çabuk sinirleniyorsun bunun tedavisi varmış
  Hadi bi uzmana gidelim ne kaybedersin ki
  Ama doktora gidersek çok daha mutlu oluruz şeklinde konuşup
  Eşinizi ikna edin
   
 12. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 13. Laale

  Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  19.290
  Beğenildi:
  21.350
  Ödül Puanları:
  363
  Psikolojik şiddet bence bu!
  İteklemesi de fiziksel şiddet...
  İzin vermeyin sizi bu kadar incitmesine..
  Madem pişman oluyor,yanlışının farkında,ikna edin tedavi olsun..
  Bu şekilde yazık etmeyin kendinize..:nazar:
   
 14. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 15. happyelif

  happyelif Guest

  malesef kendi dusuncesine onay vermedigim an cok sinirli ve kirici oluyor ...sonra ozur falan dilesede kolyca unutulmuyor burcu ne merak ettim benimki boga yengec arasi
   
 16. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 17. IkonBaby

  IkonBaby Guest

  konunu okuduktan sonra çıktım ve doğan cüceloğlu nu çok severim onun sitesine girdim
  tesadüfen bu yazıyı gördüm ve ardı ardına olunca hemen buraya yazmak mecburiyetinde buldum kendimi

  bunun çıktısını alıp eşine okutabilirsin.
  az buçuk faydası olur belki


  Öfke yönetiminin adımları

  1- Öfke yönetiminin ilk adımı, kişinin duygularının farkına varmasıdır. İçinde yetiştiği ortamın özelliklerine göre çocukken bazı duyguları bastırmayı ve farkına varmamayı öğreniriz. Örneğin bazı yetişme ortamlarında öfkelenmek ve öfkesini göstermek erkek çocuğu için uygun görüldüğü halde bir kız çocuğu için hiç uygun görülmemektedir. Bu durumda kız çocuğunun bu duyguyu hissetmekten ve ifade etmekten uzak durması istenir. Ve gerçekten de öfkesini göstermesi istenmeyen çocuklar büyüdüklerinde öfkelerini tanımakta çok zorluk çekerler. Bu kişilerde öfke şikâyet davranışı ya da depresyon duygusuna dönüşür.

  2- İkinci adım, kişinin on saniye kadar derin nefes almasıdır. Bu şekilde öfkesinin farkına varan kişi amigdala, hipotalamus ve hipokampusun yani iç beyinin hâkimiyetinden kurtularak denetimi düşünce ve aklın yer aldığı ön beyine aktarabilir. Tabii, ona kadar sayan herkesin öfkesini denetim altına alabileceği söylenemez; ama ona kadar saymak böyle bir fırsat yaratır.

  3- Üçüncü adım, öfkemizin temelinde yer alan sürecin farkına varmaktır. Öfkeniz karşılanmayan bir beklentiden kaynaklanabilir. “Halimi, hatırımı sormadı, bir ihtiyacın var mı diye sormadı,” buna bir örnektir. Öfkenin kaynağı “dürüstlük” gibi ihlal edilen bir değer de olabilir.

  4- Dördüncü adım, bu sürecin kaynağında yaşamın gerçekleri mi yer alıyor, yoksa kişinin egosu mu, onun farkına varmaktır. Örneğin, “bana ters baktı”ya kızmak ego kaynaklı bir öfkedir. Öte yandan, “bana yalan söyledi”ye kızmak değerler ihlali ile ilgilidir.

  5- Beşinci adım, öfke ego kaynaklı ise onu nefsini terbiye etme fırsatı olarak değerlendirmelidir. Bunu yapan kişi yaşamı boyunca sürekli bir gelişim süreci içinde olur. Nefsini terbiye etmeyen ise bir çatışmadan öbürüne savrulmaya mahkûmdur.

  6- Altıncı adımda yaşamın gerçeklerinden kaynaklanan bir öfkenin farkına vardığında kişinin soracağı önemli bir soru vardır: Kısa vadeli geçici bir durumla mı karşı karşıyayım yoksa kalıcı ve sürekli olan bir durumla mı? Örneğin bir alışveriş merkezinde sattığı malla ilgili bile bile yanlış bilgi veren bir satıcıyla ilişkiniz geçicidir. Ama dost bildiğiniz yakın birinin size yalan söylemesi kalıcı ve sürekli bir duruma örnektir.

  7- Yedinci adımda karar verilmesi gereken etki alanı içinde nelerin yapılabileceğidir. Yanlış bilgi veren satıcıya dönük yaklaşımınızla, aileden çok yakın birinin yalan söylemesine yaklaşımınız arasında farklar olmalıdır. Birincisinde mağazanın yöneticiyle bir kez konuşmak yeterli olabildiği halde öbüründe uzun süreli takip edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Bazı durumlarda durum tamamıyla kişinin etki alanının dışında kalabilir. Örnek; sizi tehlikeye sokan bir sürücünün arabasıyla hızla oradan uzaklaşması gibi. Etki alanının sınırlarını bilmek kişinin olgun, kendini tanıyan ve gerçekçi olmasını gerektirir.

  8- Sekizinci adım, “değer mi?” sorusunu sormak olmalıdır. İçinizde, “Evet, değer !”cevabını buluyorsanız o zaman kolları sıvayarak stratejiler geliştirmeye başlayın. Atatürk’ün istiklal savaşını planlamasının altında bu tür bir öfke yatmaktadır. Sebat ve azmin altında bazı durumlarda bu tür bilinçli öfke bulunur. “Hayır,” cevabını buluyorsanız, zaman ve enerjinizi çöplüğe atmamak için sizin için önceliği olan bir alana yönelin.
   
 18. 9 Aralık 2009
  Konu Sahibi : simgeege
 19. eeesss

  eeesss Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.529
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  ahh ahh bilmemmi....bi tanede benim başımda var