Eşimin spermiyogramını yorumlayabilirmisiniz?

Konusu 'Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi' forumundadır ve lightlife tarafından 24 Eylül 2010 başlatılmıştır.

24 Eylül 2010
    Konu Sahibi : lightlife
  1. lightlife

lightlife eylülde geeeeellll :) Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    Selam kızlar

5 senelik evliyiz ve ilk 2 sene çocuk düşünmedik. 3. sene düşünmeye başladık ve 2009 mart ayında hamile kaldım 1 ay sonra da mol gebelik sebebi ile kürtaj oldum. 1 sene gebelik yasağından sonra şimdi tekrar bebek istiyoruz fakat nisan ayından bu yana gebelik olmadı. Muayeneve hormonel testlerimde bir sorun görülmüyor. Eşim spermiyogram yaptırdı ama yorumu nedir bilemiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

MAKROSKOPİ

Sıvılaşma süresi 15 dakika
    Görünüm gri-opak
    Hacim 2.5 mL,pH 7.5

MİKROSKOPİ

Sperm sayısı 22 mil/mL
    Total sperm sayısı 55 mil/ejakulat
    Lökosit Sayısı 0.4 mil/mL
    Aglütinasyon negatif
    Vitalite -
    Total Hareketlilik % 54
    İleri hareketli % 51
    Yerinde hareketli % 3
    Hareketsiz % 46

MORFOLOJİ (Kruger kriteri)

Normal % 2
    Baş anomalisi % 77
    Boyun-orta parça a. % 10
    Kuyruk anomalisi % 8
    Sitoplazmik damlacık % 3

Kaynak : WHO 2010 Semen analysis, Cambridge Univ. Press

Fruktoz 265 m

2. 24 Eylül 2010
  3. hazel82

hazel82 Rabb'im mucizemi koru Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    lightlife morfolojı dısında degerler ıyı.bızım de morfolojı % 2 malesef.sayıda 18 mılyon .sızın 22 mılyonmus.bızım ılerı hareketlı % 26 yavas % 28 yanı toplam % 54.sızın toplam % 53.ama sızın ılerı hareketlı super % 51.degerler yakın sızınle.bızde marttan berı beklıyoruz olmadı daha.pekı esınde varıkosel falan varmı.urologa muayene oldumu.bızde varıkosel cıktı 3 ay once amelıyat oldu esım.bakalım morfolojıyı duzeltebılecekmı amelıyat.beklıyoruz.rabbım en kısa zamanda gonlundekını gobusune koysun ınsallah

4. 24 Eylül 2010
  5. milkabeyaz

milkabeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım bu yöntemle yaptırdığın testler tıpta artık çok da geçerli kabul edilmiyor.testini kruger yöntemiyle yaptırman,gerçeklik adına daha faydalı olacaktır.yine de benim gördüğüm kadarıyla herşey normal.

6. 24 Eylül 2010
  7. lightlife

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    yorumun için teşekkürler hazel. biz ilk defa yaptırdığımız için testi yorumlayamadık ve doktorumuz bugün muayenehanesine gelmeyecekmiş ve kendisine ulaşamadığım için sizin tecrubelerinizden faydalanmak istiyorum. morfolojinin düşük olması gebe kalmayı etkiliyor değilmi? size doktor bu değerler için ne dedi peki?
    bu arada eşim muayene olmadı bu testi benim doktorum istedi. varikoselin belirtisi varmı hazel? olmadı ürolağada gidicez ama 1 senede bu teste ikna ettim artık onun içinde 1 sene geçer diye düşünüyorum :KK43:

8. 24 Eylül 2010
  9. lightlife

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    yorumun için teşekkürler milka beyaz ama biz pek fazla bilgli olmadığımız için gittiğimiz laboratuara hang,i yöntemle yapıldığına dair sorma eğilimimizde olmadı maalesef ama söylediğin iyi oldu bi dahaki sefere yine yaptıracak olursak testi yaptırmadan önce bu yöntemle yaptırmak istediğimizi de belirtiriz. Ama morfoloji sanırım kruker yöntemi ile diye parantez içinde belirtmiş hepsimi kruker yöntemi ile olmalıydı? yani diğerleri ne yöntemi ile yapılmışki? belirtilmemiş ama aşağıda dipnot olarak belirtmiş.

10. 24 Eylül 2010
  11. krishazel

krishazel Rabbim Sana Emanet Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Canim sayi ve hiz guzel fakat morfoloji biraz kotu . yani 22 milyonun sadece yuzde 2 si normal sperm yani 800 bin sanirim dolleyebilen sperm.
    Birkac ay sonra tekrar test yaptirisiniz olmadi asilama yaptirsiniz.

12. 24 Eylül 2010
  13. krishazel

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Canim testin zaten Kruger e gore yapilmis sorun yok:)

14. 24 Eylül 2010
  15. lightlife

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    teşekkürler krishazel moralim bozuldu :KK43:

16. 24 Eylül 2010
  17. krishazel

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Canim niye moralin bozuluyorki. Esimin spermleri sizinki gibi olsa ben sevincten havalara ucardim. Durumunuz kotu degilki.

18. 24 Eylül 2010
  19. lightlife

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    148
    kötü demişsinya morfolojiye onun içn moralim bozuldu ama buna da şükür. kafam karıştı bu değerlerle hamile kalınması zor yani anca aşılama mı olması lazım yani? eniyisi o valla gidicen yaptırıcan aşılama yada tüp bebeği yan gelip yatıcan sonra kaydirigubbakcemile3 işte süreçler ve maddiyat insanı zorluyor boshayallersmile bu morfolojinin yükselmesi için eşime uygulayacağım bi kür varmıdır peki? şuan keçiboynuzu pekmezi içiyor sabah akşam. bunun dışında ne yapabiliriz.. evde polen var ayrıca polen bal içirsem nasıl olur :jeyyar: